Prawo cywilne i medyczne - V rok 2200-1DPC100A
Seminarium przygotowuje do napisania pracy magisterskiej, w związku z czym obejmuje:
1. Przygotowanie warsztatowe. Omówienie warsztatu pracy magisterskiej. Metodologia pracy. Praca magisterska jako wypowiedź językowa. Cechy stylu naukowego. Środki stylistyczne. Porady językowe - jak uczynić pisany tekst łatwym w odbiorze. Wykorzystanie źródeł. Praca z tekstem prawnym i prawniczym. Spójność logiczna i kompozycja. Przypisy i bibliografia. Korekta. Strona edytorska.
2. Sposoby wzbogacania języka. Wykorzystanie orzeczeń. Referowanie, prowadzenie wywodu, argumentowanie, polemizowanie, wyprowadzanie konkluzji. Posługiwanie się metodą antropologiczną. Kazus a stan faktyczny z orzeczenia - różnice pod kątem użyteczności praktycznej dla przygotowywanej pracy.
3. Repetytorium z prawa cywilnego i medycznego na bazie kazusów oraz orzecznictwa - zestawienie zagadnień częściowo w oparciu o preferencje słuchaczy uwarunkowane tematami prac magisterskich.
4. Ostateczne ustalenie tematów prac magisterskich.
5. Indywidualne sprawozdania z postępów w pracy, w tym referaty z udziałem koreferenta, obejmujące wybrane zagadnienia z zakresu tematu pracy magisterskiej.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Dzięki systematycznej pracy na seminarium student:
1. Uczy się pozyskiwania, gromadzenia i samodzielnego przetwarzania informacji; wzmacnia umiejętność argumentowania i doskonali technikę pisarską.
2. Przygotowuje pracę magisterską na odpowiednim poziomie merytorycznym i językowym.
3. Pogłębia wiedzę teoretyczną z przedmiotu, poznaje bliżej ustawy szczególne z zakresu prawa cywilnego oraz medycznego i zyskuje w nich orientację przydatną m.in. przy zdawaniu na aplikacje prawnicze.
4. Zdobywa umiejętności praktyczne. Dzięki interaktywnemu rozwiązywaniu kazusów uczy się samodzielnie rozwiązywać problemy praktyki, wspomagając się analizą orzecznictwa.
Kryteria oceniania
Ocena na podstawie obecności i aktywności na zajęciach oraz poziomu przedstawionych fragmentów pracy. Wersję pisemną referatu student składa promotorowi do oceny najpóźniej 2 tygodnie po wygłoszeniu.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
Literatura, kazusy i orzecznictwo zadawane są studentom przed każdymi zajęciami, w zależności od ustalonego wcześniej tematu.
Literaturę do pracy magisterskiej każdy student zestawia sam i zapoznaje się z nią we własnym zakresie, natomiast wraz ze zgłoszeniem referatu przedkłada własne propozycje z literatury do zapoznania się przez wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem koreferenta.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: