- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Kultura prawna Europy - historia etyki i myśli prawniczej 2200-1CWHP05-OG
Konwersatorium dla I, II, III, IV, V roku studiów.
Forma zaliczenia przedmiotu: lista obecności, praca zaliczeniowa, egzamin.
I. Etyka i myśl społeczno-prawna starożytnej Grecji
1.Prahistoria pojęcia dobra. Wczesny eudajmonizm grecki; 2.Sofiści i Sokrates; 3.Platon: Gorgiasz, Państwo; 4.Eudajmonizm teleologiczny: Arystoteles; 5. Etyka i refleksja polityczna hellenizmu: szkoła stoicka i epikurejska, neoplatonizm, późny neopitagoreizm rzymski;
II. Chrześcijaństwo: okres patrystyczny i średniowiecze;
1.Przegląd koncepcji etyki patrystycznej i wczesnochrześcijańskiej; 2.Św. Tomasza recepcja Arystotelesa i spory wokół racjonalnego obrazu świata; 3. Etyka "słusznego osądu" w późnym średniowieczu. Początki humanizmu politycznego.
III. Etyka i ideologie polityczne początków ery nowożytnej 1450-1750: Luter, Machiavelli, Hobbes, Spinoza. 1.Humanistyczna etyka renesansowa; 2.Reformacja religijna i polityka maksymalnej skuteczności; 3.Egoizm brytyjski ( Hobbes) i stanowiska przeciwne; 4.Etyka racjonalistyczna na kontynencie; 5.Wielka odnowa prawa natury;
IV. Etyka i myśl społeczno-prawna doby nowożytnej
1.Osiemnastowieczna etyka i myśl polityczna brytyjska: utylitaryzm i subiektywizm; 2.Osiemnastowieczna etyka i myśl polityczna francuska: libertynizm i humanitaryzm; 3.Francusko-łacinska etyka spirytualistyczna. Polityczne poszukiwania okresu restauracji; 4.Niemiecka idealistyczna etyka i myśl polityczno-prawna: Kant; 5.Rozdroże XIX-ego stulecia: Hegel i Marks; 6.Etyka i myśl społeczna w Europie drugiej połowy XIX w; 7.Egzystencjalizm i irracjonalizm: Kierkegard Nietzsche;
V. Etyka i problematyka społeczno-prawna współczesności
1.Aksjologiczne poszukiwania w etyce i myśli polityczno-prawnej: neokantyzm i podejście psychologiczne;
2.Późny utylitaryzm w myśli etycznej i prawnej: utylitaryzm brytyjski i pragmatyzm amerykański; 3.Podejście naturalistyczne w etyce i myśli polityczno-prawnej. Konserwatyzm religijny i naturalistyczny w myśli polityczno-prawnej XX stulecia;
4.Szkoły analityczne w etyce. Neopozytywizm i normatywizm w prawoznawstwie;
5.Fenomenologia i podejście fenomenologiczne w etyce i prawoznawstwie;
6.Postmodernizm i postmodernistyczne poszukiwania prawdy "mikroświatów". Teoretycy politycznej globalizacji i prekursorzy New Age.
Rodzaj przedmiotu
fakultatywne
monograficzne
Tryb prowadzenia
mieszany: w sali i zdalnie
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Efektem kształcenia ma być całościowe poznanie europejskich koncepcji etycznych i ich wpływ na prawo w sferze prywatnej i publicznej. Dodatkowo student poznając historię etyki i myśli prawniczej zbliża się do problemów „Węzłów dziejowych”, istotnych rozstrzygnięć i przełomów w dziejach Europy, które zdecydowały o obieranych przez społeczeństwa i rządzących określonych kierunków rozwoju.
Kryteria oceniania
Oceniana jest obecność, aktywność studenta/studentki na zajęciach oraz końcowa praca zaliczeniowa, która pozwala na wystawienie oceny. Praca powinna być oryginalna w miarę możliwości samodzielna, dobrze skomponowana i zawierać pełen aparat naukowy (wykorzystana literatura, przypisy, wyraźnie zaznaczone cytaty).
Literatura
1. Podręczniki z historii etyki: A. MacIntyre, Krótka historia etyki. Warszawa PWN 1995; V. J. Bourke, Historia etyki. Warszawa Wyd Krupski i sp. 1994; Jenn Teichman, Etyka społeczna. Podręcznik akademicki. Warszawa Oficyna Naukowa 2002; Friedo Ricken, Etyka ogólna Wyd. Antyk Kęty 2001; Richard M. Hare, Myślenie moralne . Jego płaszczyzny, metoda i istota. Warszawa Allatheia 2001 (rola uzupełniająca); James Grifin, Sąd wartościujący. Warszawa Allatheia 2000 (rola uzupełniająca); Przewodnik po etyce pod red. P. Singera. Warszawa Książka i Wiedza 1999 (kompendium podsumowujące i rozszerzające).
Podręczniki z historii filozofii prawa: J. Lande Historia filozofii prawa [w:] Studia z filozofii prawa, Warszawa PWN 1959; M. Szyszkowska, Zarys dziejów filozofii prawa. Białystok Filia UW 1994; J. Stelmach, R. Sarkowicz Filozofia prawa XIX i XX wieku. Kraków UJ 1998.
Podręczniki z historii myśli politycznej i historii ideologii: M. Król, Historia myśli politycznej od Machiavellego po czasy współczesne. Gdańsk Wyd. Akme 1998; M. S. Roskin, R. L. Cord, J. A. Medetros, W. S. Jones, Wprowadzenie do nauk politycznych, Poznań Zysk i sp. 2001; Przewodnik po współczesnej filozofii politycznej pod red. R. E. Goodina i Ph. Pettita Warszawa Książka i Wiedza 1998 (kompendium podsumowujące i rozszerzające); G. Minois, Kościół i nauka. Dzieje pewnego nieporozumienia. T. 1: Od św. Augustyna do Galileusza, t. 2: Od Galileusza do Jana Pawła II. Warszawa Wyd. Volumen i Wyd. Bellona 1995, 1996 (rola uzupełniająca).
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: