Postępowanie cywilne 2200-1B137
Zadaniem wykładu kursowego jest przedstawienie w ogólnym zarysie zainteresowanym studentom podstawowych instytucji postępowania cywilnego (czyli cywilnego prawa procesowego) i najważniejszych relacji między nimi, a także z wybranymi instytucjami karnego prawa procesowego i administracyjnego prawa procesowego.
*
Zadaniem ćwiczeń jest zapewnienie pomocy zainteresowanym studentom w zrozumieniu i opanowaniu problematyki omawianej na wykładzie kursowym. Stąd też szczególnie ważnymi metodami są: omawianie poszczególnych instytucji procesowych „z kodeksem w ręku” i obrazowanie wybranych kwestii na podstawie przykładów, zaczerpniętych z praktyki sądowej (tzw. casusy).
*
Zadaniem wykładów specjalizacyjnych i konwersatoriów jest przedstawienie zainteresowanym studentom problematyki wybranych części tematycznych postępowania cywilnego – chodzi o pogłębienie analizy w odniesieniu do wybranych instytucji procesowych. Z uwagi na liczebności grup studenckich na konkretnych zajęciach metody wykładów specjalizacyjnych są takie same jak wykładów kursowych, a metody konwersatoriów zbliżone są do metod z ćwiczeń.
*
Seminaria (IV i V roku) mają na celu przygotowanie studentów do napisania i obrony pracy magisterskiej.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Dzięki metodycznej i systematycznej pracy w ramach uczestniczenia w zajęciach z postępowania cywilnego (wykład kursowy i ćwiczenia) student:
a) poznaje podstawy teoretyczne z zakresu tego przedmiotu, nieodzowne do prawidłowego przygotowania się do zdawania na aplikacje prawnicze (sądową, komorniczą, adwokacką, radcowską, notarialną i prokuratorską);
b) poznaje wybrane przykłady z praktyki sądowej, pozwalające prawidłowo rozpoznawać kwestie prawne występujące w sprawach cywilnych; jest to przydatne do uzyskania ogólnej orientacji co do specyfiki wykonywania zawodu prawnika;
c) dzięki powyższemu uzyskuje podstawy teoretyczne do napisania i obrony pracy magisterskiej z tego przedmiotu.
Literatura
Podręcznik (tzw. warszawski): „Postępowanie cywilne” autorzy: J. Jodłowski, Z. Resich, J. Lapierre, T. Misiuk-Jodłowska, K.Weitz (ostatnie – 6 wydanie - Warszawa 2009; LexisNexis). Prowadzący zajęcia może wskazać literaturę uzupełniającą, np. inny podręcznik do postępowania cywilnego (lub jego wybrane części).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: