Obrót gospodarczy w Europie 2105-PP-L-D2OGEU
Przedmiot Obrót gospodarczy w RP odbywa się w formie konwersatorium w wymiarze 30 godzin. Zajęcia mają miejsce w semestrze letnim. Przedmiot ma na celu zapoznanie studentów z obrotem gospodarczym oraz uwarunkowaniami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej w państwach europejskich. W ramach zajęć szczególny nacisk kładziony jest na kwestie praktyczne dotyczące m.in. posługiwania się właściwymi normami prawnymi, procesowania podstawowych czynności prawnych, w szczególności dotyczących zawierania umów handlowych, interpretacji podstawowych dokumentów sprawozdawczych, przetwarzania danych dotyczących obrotu gospodarczego przy wykorzystaniu podstawowych metod analizy.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
K_W06 – absolwent zna i rozumie w zaawansowanym stopniu strukturę i uwarunkowania prowadzenia poszczególnych polityk publicznych przez państwa europejskie i Unię Europejską, administrowanie sprawami unijnymi w UE oraz w krajach członkowskich.
K_W09 - absolwent zna i rozumie zaawansowanym stopniu zasady zakładania i rozwoju działalności gospodarczej na rynku UE, funkcjonowania sektora publicznego i prywatnego oraz ich wzajemne relacje, jak i współpracę na rzecz realizacji celów społeczno-ekonomicznych UE i państw członkowskich, administrowanie sprawami unijnymi w UE oraz w krajach członkowskich status prawny urzędnika i pracownika administracyjnego w UE i państwach członkowskich oraz zadania związane z ich stanowiskiem pracy.
Umiejętności
K_U01 – absolwent potrafi obserwować, interpretować, analizować oraz opisać procesy i zjawiska społeczne, w tym związki pomiędzy zjawiskami i procesami sfery polityczno-administracyjnej i społeczno-ekonomicznej w Europie i wewnątrz państw europejskich.
K_U03 - absolwent potrafi analizować uwarunkowania i mechanizmy funkcjonowania wybranych instytucji unijnych i instytucji państw członkowskich oraz wykorzystywać wiedzę teoretyczną o mechanizmach funkcjonowania UE do rozwiązywania problemów w miejscu pracy, jakim są instytucje UE.
K_U04 - absolwent potrafi prognozować procesy i zjawiska społeczne oraz ich praktyczne skutki przy wykorzystaniu standardowych metod i narzędzi właściwych dla nauk społecznych, w szczególności w odniesieniu do zjawisk społeczno- politycznych i ekonomicznych Unii Europejskiej i państw europejskich.
K_U05 – absolwent potrafi posługiwać się systemami normatywnymi o charakterze powszechnym oraz wybranymi normami i regułami właściwymi dla wybranych instytucji i struktur w celu właściwego zarządzania i kierowania instytucją i jej sprawami oraz rozwiązywania zadań z zakresu ich kompetencji.
K_U09 - absolwent potrafi przygotowywać prace pisemne indywidualnie i zespołowo w języku polskim i angielskim dotyczące zagadnień politycznych, społecznych, kulturowych i ekonomicznych Europy i Unii Europejskiej z wykorzystaniem podstawowych pojęć i ujęć teoretycznych oraz zróżnicowanych źródeł pozyskania informacji właściwych dla europeistyki.
K_U10 - absolwent potrafi przygotować indywidualnie i zespołowo wystąpienia ustne w języku polskim i angielskim dotyczące zagadnień politycznych, społecznych, kulturowych i ekonomicznych Europy i Unii Europejskiej z wykorzystaniem podstawowych pojęć i ujęć teoretycznych oraz zróżnicowanych źródeł pozyskania informacji właściwych dla europeistyki.
Kompetencje
K_K01 - absolwent jest gotów do uznawania znaczenia wiedzy i wzbogacenia doświadczenia zawodowego przez całe życie.
K_K02 - absolwent jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych, budowania tradycji zawodowej oraz współdziałania w grupie o zróżnicowanej strukturze i zadaniach, wymagając od siebie i innych zasad etyki, wdrażania zasad etycznych pracy pracownika instytucji UE w swoim środowisku pracy.
K_K03 - absolwent jest gotów do inicjowania i określania priorytetów służących realizacji określonego przez siebie i innych zadania odnoszącego się do celów społecznych i na rzecz interesu publicznego.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest samodzielne wykonanie przez studenta wszystkich aktywności kursowych, a w szczególności zapoznanie się z tekstami omawiającymi poszczególne zagadnienia dotyczące Obrotu gospodarczego w Europie, zapoznanie się z prezentacjami oraz materiałami multimedialnymi, realizacja zadań zleconych przez prowadzącego kurs, wypełnienie testów, etc.
Wszystkie ww. czynności należy wykonać we wskazanych terminach. Przekroczenie terminu jest równoważne z niezaliczeniem danej aktywności.
W ramach każdego z omawianych tematów, student może uzyskać maksymalnie 10 punktów. Punkty uzyskuje się za poprawnie zrealizowane zadania (case study), poprawnie wypełnione testy etc.
Dodatkowym elementem niezbędnym do zaliczenia przedmiotu jest praca roczna.
Przedmiot kończy się egzaminem, który zostanie przeprowadzony przy wykorzystaniu platformy Kampus. W ramach egzaminu zweryfikowana zostanie wiedza studenta (15 pytań jednoodpowiedziowych) oraz umiejętności (5 case study). Łącznie za egzamin można uzyskać 20 pkt. (1 pkt. za każdą poprawną odpowiedź lub poprawnie rozwiązane case study).
Ocena końcowa z przedmiotu jest wypadkową: aktywności studenta w ramach poszczególnych tematów realizowanych poprzez platformę e-learningową, pracy rocznej oraz wyników egzaminu końcowego.
Metody oceny pracy studenta
Liczba punktów/udział w ocenie końcowej
1 Ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć i aktywność): 40%
2 Praca roczna: 20%
3 Egzamin końcowy (test + case study): 40%
4 Kontrola obecności: Student może mieć 2 nieobecności.
Wskaźniki końcowej oceny studenta
Ocena Algorytm oceny końcowej
2 <50%
3 >=50% i <60%
3,5 >=60% i <70%
4 >=70% i <80%
4,5 >=80% i <90%
5 >=90%
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
1. Borkowski A., Chełmoński A., Guziński M., Kiczka K., Kocowski T., Szydło M., Kieres L., Administracyjne prawo gospodarcze, Kolonia Limited, Wrocław 2009.
2. Budzyński W., Negocjowanie i zawieranie umów handlowych, Poltext, Warszawa 2014.
3. Cebrowska T. (red.), Rachunkowość finansowa i podatkowa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010.
4. Ciszewski J. (red.), Polskie prawo handlowe, Wolters Kluwer, Warszawa 2015.
5. Kocowski T., Ćwierz-Matysiak B., Marak K. (red.), Prawo dla ekonomistów. Podręcznik akademicki, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2013.
6. Kosikowski C., Publiczne prawo gospodarcze Polski i Unii Europejskiej, LexisNexis Polska, Warszawa 2011.
7. Myśliwiec G., Etyka gospodarcza i zawodowa, DrukTur, Warszawa 2013.
8. PARP, Świadczenie usług w Unii Europejskiej, Warszawa 2014.
9. Postuła I. (red.), Prawo cywilne w zarządzaniu i działalności gospodarczej, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2017.
10. Rutkowski A., Zarządzanie finansami, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2015.
11. Staszewska E., Barańczyk I. (red.), Prawo pracy w systemie prawa, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2016.
12. Szczodrowski G., Polski system podatkowy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.
13. Raporty, skrypty oraz inne materiały udostępnione studentom przez prowadzącego na platformie e-learningowej Kampus.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: