- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Polityka zagraniczna USA 2104-MON-PUSA-OG
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z teoretycznymi jak i praktycznymi aspektami polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Program składa się z dwóch zasadniczych części.
W części pierwszej omawiane będą uwarunkowania i proces decyzyjny w polityce zagranicznej USA. W ramach tej części zajęć zaprezentowane i przeanalizowane zostaną uwarunkowania polityki zagranicznej USA oraz ich wpływ na tworzenie oraz implementację polityki zagranicznej. Istotną część rozważań zajmie także omówienie procesu decyzyjnego w polityce zagranicznej USA – od przedstawienia podstaw formalnych, do prezentacji głównych aktorów oraz analiza relacji pomiędzy poszczególnymi ogniwami decyzyjnymi.
Druga część zajęć koncentrować się będzie na analizie aktualnych zagadnień z zakresu polityki zagranicznej USA. Zaprezentowane zostanie podejście regionalne oraz problemowe. Analizie poddane zostaną stosunki Stanów Zjednoczonych z poszczególnymi regionami oraz państwami (Europa, Azja, Bliski Wschód, Ameryka Łacińska, Afryka), a także wybrane problemy w polityce zagranicznej.
Przedmiot zakończony będzie podsumowaniem, w ramach którego przedstawione zostaną perspektywy na przyszłość w polityce zagranicznej USA.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się po zakończeniu kursu:
a) Wiedza: zna w pogłębionym stopniu problematykę, terminologię studiów regionalnych i globalnych; zna miejsce, pozycję i role Azji, Ameryk, Afryki i Bliskiego Wschodu w stosunkach międzynarodowych, zna instytucji, zna prawne i etyczne uwarunkowania działalności zawodowej w zakresie studiów regionalnych i globalnych oraz działalności zawodowej powiązanej z problematyką Ameryk
b) Umiejętności: potrafi wykorzystywać wiedzę teoretyczną i faktograficzną z zakresu studiów regionalnych i globalnych do formułowania i rozwiązywania zagadnień obecnych w stosunkach międzynarodowych; potrafi formułować i testować hipotezy związane ze studiami regionalnymi i globalnymi; potrafi rozwiązywać problemy z zakresu studiów regionalnych i globalnych poprzez dobór właściwych źródeł i informacji, krytyczną analizę, syntezę i interpretację tych informacji; potrafi komunikować się i prowadzić debatę na tematy związane ze studiami regionalnymi i globalnymi, w tym języku obcym na poziomie B2+, posługując się specjalistyczną terminologią; potrafi kierować pracą w ramach zespołów powołanych do badania i poszukiwania rozwiązań problemów regionu Ameryk oraz współpracować z innymi osobami w ramach takich zespołów
c) Kompetencje: posiada zdolność krytycznej oceny posiadanej wiedzy na temat studiów regionalnych i globalnych oraz krytycznej oceny odbieranych treści; posiada zdolność uznawania znaczenia i wagi wiedzy na temat studiów regionalnych i globalnych w rozwiązywaniu problemów z nią związanych; poszukiwania i zasięgania opinii ekspertów w sytuacji trudności z samodzielnym rozwiązaniem tych problemów
S4_W01, S4_W04, S4_W06, S4_W07, S4_U01, S4_U02, S4_U03, S4_U05, S4_U06, S4_K01, S4_K02, S4_K04
Kryteria oceniania
• Obecność i aktywność podczas zajęć (zadania związane z wiedzą zawartą w literaturze przedmiotu) – 20%
• Praca pisemna + projekt studencki – 10%
• Zaliczenie testu sprawdzającego – 20%
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
LITERATURA PODSTAWOWA:
• Hook Steven W., U.S. Foreign Policy: The Paradox of World Power, CQ Press College; 6th edition, 2020 (lub wcześniejsze wydania).
• Jentleson Bruce W., American Foreign Policy: The Dynamics of Choice in the 21st Century, Fifth Edition), W. W. Norton & Company; 5th edition, 2013 (lub wcześniejsze wydania).
• Jones M. A., Historia USA. Narody i Cywilizacje, Wydawnictwo MARABUT, Gdańsk 2002
• Kissinger H., DOES AMERICA NEED A FOREIGN POLICY? TOWARD A DIPLOMACY FOR THE 21 CENTURY, Simon & Schuster, New York 2002.
• Konstytucja Stanów Zjednoczonych
• National Security Strategies of the US
• National Defense Strategies
• Congress and US Foreign Policy, https://www.cfr.org/backgrounder/congress-and-us-foreign-policy
• Strategic Studies Quarterly, wybrane numery
• Roczniki Strategiczne od roku 1995 do aktualnego wydania, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: