System obronny państw 2104-M-D2SOPA-BSS
Pełny opis przedmiotu System obronny państwa – zagadnienia wstępne. Podsystem kierowania obronnością: definicja i podstawowe składniki, system obronny państwa a system bezpieczeństwa państwa, podsystem kierowania obronnością – definicja i istota, główne składniki podsystemu kierowania obronnością i ich zadania oraz kompetencje – Prezydent RP i jego ciała doradcze; Rada ministrów i jej prezes, Minister Obrony Narodowej, pozostałe elementy podsystemu kierowania obronnością (centralne i terenowe organy administracji państwowej; organy samorządu terytorialnego), parlament – relacja z podsystemem kierowania obronnością); Polskie dokumenty strategiczne istotne w kontekście funkcjonowania systemu obronnego państwa: Strategie bezpieczeństwa narodowego; strategie obronności. Podsystem militarny (Siły Zbrojne RP) I: Ewolucja po 1989 r., stan obecny – organizacja, zasoby (w tym uzbrojenie i wyposażenie), budżet, stosunek społeczeństwa do SZ. Siły Zbrojne II - profesjonalizacja i transformacja (w tym modernizacja): założenia obu programów (na podstawie odpowiednich dokumentów rządowych i ustaw), cele, przebieg, problemy. Siły Zbrojne III – zaangażowanie w misje zagraniczne: geneza i ewolucja zaangażowania poza granicami kraju polskich SZ, obecny zakres i skala, cele i zasady (z odwołaniem do strategii udziału SZ RP w operacjach międzynarodowych), przebieg, wpływ na profesjonalizację i transformację, ocena. System obronności RP a uczestnictwo w Sojuszu Północnoatlantyckim: Wpływ na strategię i politykę, relacje na poziomie operacyjnym (planowanie obronności – contingency planning; wymogi i standardy dotyczące Sił Zbrojnych oraz systemu obronności; inwestycje NATO oraz infrastruktura sojusznicza w Polsce; ćwiczenia i szkolenia). Podsystem pozamilitarny: istota, główne elementy (służba zagraniczna, służby specjalne, policja, straż graniczna, straż pożarna, pozostałe ogniwa podsystemu pozamilitarnego), kwestia rezerw strategicznych, mobilizacji, świadczeń na rzecz bezpieczeństwa, Zarządzanie kryzysowe i w sytuacjach nadzwyczajnych: istota zarządzania kryzysowego, system zarządzania kryzysowego i w sytuacjach nadzwyczajnych (podstawowe zasady, składniki i procedury), Polski przemysł obronny: ewolucja po 1989 r., stan obecny, zaangażowanie we współpracę międzynarodową i powiązania zewnętrzne (możliwości i stan faktyczny), kwestie związane z offsetem, problemy i perspektywy. Rola środowisk analitycznych i akademickich w funkcjonowaniu systemu obronności (bezpieczeństwa) państwa: modele związku ośrodków analitycznych z ośrodkami decyzyjnymi (na przykładzie USA i Niemiec), przegląd rządowych i pozarządowych ośrodków analitycznych (think-tanki, fundacje), ośrodki akademickie istotne w kontekście systemu obronności (uczelnie wojskowe, inne), ocena wpływu na funkcjonowanie systemu obronnego. Ewentualnie analiza porównawcza systemów obronnych innych państw
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student powinien znać i rozumieć funkcje i strukturę systemu obronnego państwa oraz rolę i zadania poszczególnych organów państwa w jego ramach. Powinien również znać i rozumieć podstawowe założenia polskiej strategii bezpieczeństwa i obronności, a także organizację, zadania i zasady użycia oraz rozwoju sił zbrojnych. Powinien potrafić analizować podstawowe warunki obronności państwa i formułować wnioski co do budowy i rozwoju systemu obronnego państwa. Na podstawie uzyskanej wiedzy i umiejętności student powinien być gotów do udziału w praktycznym projektowaniu polskiego systemu obronnego.
K_W01, K_W02,
K_W04, K_W06,
K_W03, K_U01,
K_U02, K_U03,
K_U04, K_K01,
K_K02
S1_W02, S1_W03,
S1_W09, S1_W07,
S1_U01, S1_U02,
S1_U03, S1_U05,
S1_U06, S1_K01,
S1_K02
Kryteria oceniania
Zaliczenie przedmiotu na ocenę na podstawie: a) projektu nowelizacji wybranych dokumentów strategicznych oraz pisemnej i ustnej weryfikacji wybranego założenia obronnego plus b) udziału i aktywności w debacie strategicznej.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Literatura:
1. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej – obowiązująca edycja. W chwili obecnej – wyd. BBN, Warszawa 2020; https://www.bbn.gov.pl/ftp/dokumenty/Strategia_Bezpieczenstwa_Narodowego_RP_2020.pdf
2. Bezpieczeństwo Polski w świetle wojny na wschodzie, red. nauk. R. Kuźniar, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, Warszawa 2022.
3. Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP, BBN, Warszawa 2013; http://www.spbn.gov.pl/
4. Konstytucja oraz ustawy: o obronie Ojczyzny, o urzędzie MON oraz o stanach nadzwyczajnych (stan wojenny, wyjątkowy i klęski żywiołowej).
5. B. Balcerowicz, Siły zbrojne w stanie pokoju, kryzysu i wojny, Warszawa 2010
6. S. Koziej, Studia o bezpieczeństwie, Oficyna Wydawnicza Uczelni Łazarskiego, Warszawa 2017
7. S. Koziej, Teoria sztuki wojennej, Wyd. Bellona, Warszawa 2011
8. Podstawy bezpieczeństwa narodowego (państwa). Podręcznik akademicki, red. nauk. J. Pawłowski, Akademia Sztuki Wojennej, Warszawa 2017
S. Koziej, strona internetowa ww.koziej.pl
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: