Historia dyplomacji 2104-L-D6HD
Wykład dotyczy następującej problematyki: Dyplomacja w państwach starożytnych. Kształtowanie się kontaktów dyplomatycznych między Egiptem, państwem Hetytów, Asyrią i Babilonem. Rozwój dyplomacji w Indiach, Chinach, Grecji i Rzymie. Dyplomacja w Średniowieczu: rola Bizancjum, osiągnięcia w zakresie rozwoju instytucji związanych ze służbą zagraniczną. Rozbudowa specyficznego ceremoniału oraz korespondencji dyplomatycznej. Znaczenie dyplomacji w utrzymaniu pozycji międzynarodowej w Bizancjum. Promieniowanie bizantyjskich wzorców dyplomacji, wpływ rywalizacji pomiędzy papiestwem i cesarstwem na rozwój form dyplomatycznych, dyplomacja arabska. Powstanie nowożytnej dyplomacji: wpływ miast włoskich na ewolucję form dyplomatycznych i początki profesjonalizacji służby zagranicznej. Powstanie stałych przedstawicielstw dyplomatycznych. Kontrowersje na tle pierwszeństwa przedstawicieli dyplomatycznych. Dominująca rola Francji w dyplomacji europejskiej XVIIw. Wpływ Kongresu Wiedeńskiego na ewolucje metod dyplomacji europejskiej. Powstanie systemu kongresowego. Rozbudowa protokołu dyplomatycznego. Decydujący wpływ mocarstw na charakter działań dyplomatycznych.
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Uzyskanie wiedzy z zakresu kierunków, ewolucji form i metod dyplomacji od starożytności do Kongresu Wiedeńskiego oraz zmian instytucjonalno-organizacyjnych i protokolarnych służby zagranicznej wybranych państw.
Kryteria oceniania
Egzamin obejmujący całość przerabianego materiału.
Literatura
1. R.Frelek, Dzieje dyplomacji, Toruń 2007
2. B. Gracjan, Brewiarz dyplomatyczny, Warszawa 2004
3. Dyplomacja, Łódż 2002
4. Historia dyplomacji, t1-2, Warszawa 1977
5. Historia polskiej dyplomacji, t 1-5, Warszawa 1982-1999
6. H. Kiesinger, Dyplomacja, Warszawa 1996
7. S. Nahlik, Narodziny nowożytnej dyplomacji, Warszawa 1971
8. H. Nicolson, The Evolution of Diplomatic Method, London 1954
9. P. D. Rohde, Die klassische Diplomatie. Von Kaunitz bis Metternich, Leipzig 1939
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: