Wstęp do nauki o stosunkach międzynarodowych 2104-2WU1WNSM
Geneza, pojęcie i istota "stosunków międzynarodowych". Nauka o stosunkach międzynarodowych jako najszersza dziedzina humanistyki. Czynniki rozwoju i zmienności stosunków międzynarodowych. Etapy rozwoju i zmienności stosunków międzynarodowych. Uczestnicy stosunków międzynarodowych i ich atrybuty. Zasady i normy stosunków międzynarodowych. Tworzenie oraz funkcjonowanie instytucji międzynarodowych. Maksymalizacja potrzeb i interesów podmiotowych uczestników stosunków międzynarodowych. Tożsamości subnarodowe i międzynarodowe. Kwestia współpracy międzynarodowej w zakresie wymiany dóbr materialnych i duchowych. Kwestia międzynarodowej ochrony praw człowieka i środowiska człowieka. Kwestia ładu międzynarodowego oraz wyzwań i zagrożeń międzynarodowych. Zagadnienie demokracji i sprawiedliwości w stosunkach międzynarodowych. Patologie międzynarodowe i ich przezwyciężanie.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
E. Haliżak, R. Kuźniar, Stosunki międzynarodowe - geneza, struktura, dynamika, Wyd. 4 zm., Warszawa 2006;
J. Kukułka, Wstęp do nauki o stosunkach międzynarodowych, Warszawa 2003;
J. Kukułka, Teoria stosunków międzynarodowych, Warszawa 2000.
W. Malendowski, C. Mojsiewicz (red.), Stosunki międzynarodowe, Wrocław 2004;
E. Cziomer, L. Zyblikiewicz, Zarys współczesnych stosunków międzynarodowych, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Kraków 2001.
J. Symonides (red.), Organizacja Narodów Zjednoczonych: bilans i perspektywy, Warszawa 2006.
Periodyki:
"Stosunki międzynarodowe"
"Sprawy międzynarodowe"
"Rocznik Strategiczny"
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: