Pośrednictwo pracy 2103-ORP-L-D5PSPR
Studia te umożliwiają zdobycie kwalifikacji do realizacji zadań w zakresie pośrednictwa pracy, o których mowa jest w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 735, z późn. zm.).
W programie zajęć ujęte zostały następujące zagadnienia:
Pojęcie pośrednictwa pracy w przepisach prawnych: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 735, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy (Dz. U. 14.667).
Przygotowanie oferty pracy przez pracodawcę. Przepisy antydyskryminacyjne.
Przygotowanie CV i umiejętne zaprezentowanie w niej własnej osoby.
Metody i techniki rekrutacji.
Publiczne pośrednictwo pracy.
EURES – Europejskie służby zatrudnienia.
Niepubliczne pośrednictwo pracy. Agencje zatrudnienia.
Praca w specjalistycznym biurze/firmie/dziale HR.
Dopasowanie oferty do bezrobotnego – działania urzędnika. Prawidłowa oferta pracy.
Analiza branż - firmy duże, małe, obroty, specyfika, kogo zatrudniają, jakie oferty pracy, jakie kwalifikacje, jakie zarobki, możliwości awansu, przyszłość, zaangażowanie nowych technologii itp.
Wykorzystanie AI w rekrutacji.
W cyklu 2023Z:
W programie zajęć ujęte zostały następujące zagadnienia: |
W cyklu 2024Z:
Studia te umożliwiają zdobycie kwalifikacji do realizacji zadań w zakresie pośrednictwa pracy, o których mowa jest w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 735, z późn. zm.). W programie zajęć ujęte zostały następujące zagadnienia: Przygotowanie oferty pracy przez pracodawcę. Przepisy antydyskryminacyjne. |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
K_U03 - student potrafi wykorzystać wiedzę i narzędzia analityczne do prognozowania praktycznych konsekwencji przemian zachodzących w obszarze pracy, w tym dobrać oraz stosować zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne w zakresie pośrednictwa pracy (efektywna rekrutacja, odpowiednie przygotowanie oferty pracy itp.).
K_K01 - student jest gotów do praktycznego posługiwania się wiedzą w działalności zawodowej; dostrzegania znaczenia wiedzy z obszaru nauk społecznych, nauk o pracy i in. w codziennym funkcjonowaniu ze szczególnym uwzględnieniem pośrednictwa pracy w wymiarze krajowym i zagranicznym, sposobów rekrutacji, w tym wykorzystywania sztucznej inteligencji w tych procesach.
K_K04 - student jest gotów do przyjmowania aktywnej postawy wobec otaczającego go świata, w tym inicjowania działań na rzecz interesu publicznego, w odpowiedni sposób planując podejmowane przez siebie zadania oraz rozwiązując występujące w toku ich realizacji problemy.
W zakresie pośrednictwa pracy będzie to m.in.: przygotowanie oferty pracy przez pracodawcę, znajomość przepisów antydyskryminacyjnych, przygotowanie CV i umiejętne zaprezentowanie w niej własnej osoby, znajomość metod i technik rekrutacji.
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach (dopuszcza się 2 nieobecności nieusprawiedliwione). Dodatkowe nieobecności muszą być zaliczone indywidualnie u osoby prowadzącej zajęcia. Powyżej 50% nieobecności brak zaliczenia przedmiotu.
Aktywność - opracowanie zadania wskazanego przez wykładowcę (na zaliczenie).
Do egzaminu student powinien przygotować ofertę pracy wg wskazówek podanych przez prowadzącą zajęcia.
Literatura
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 735, z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy (Dz. U. 14.667).
W cyklu 2023Z:
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 735). |
W cyklu 2024Z:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 735, z późn. zm.). Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy (Dz. U. 14.667). |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: