Zabezpieczenie społeczne 2103-ORP-L-D3ZASP
Zajęcia koncentrują się na aspektach prawnych i społecznych zabezpieczenia społecznego. Konwersatorium opiera się na analizie prawa, literatury i orzecznictwa oraz części praktycznej podczas, której studenci uczestniczą w analizie dokumentów ubezpieczeniowych w tym uzupełnianiu formularzy w kontakcie z ZUS, opracowywaniu dokumentów oraz rozwiązaniu case study.
Konwersatorium ma za zadanie zapoznać studentów z następującymi zagadnieniami:
● Geneza i rozwój zabezpieczenia społecznego
● Ubezpieczenie społeczne w systemie zabezpieczenia społecznego
● System ubezpieczeń społecznych – analiza prawna (pojęcie ryzyka ubezpieczeniowego, zakres ochrony prawnej)
● Finansowanie ubezpieczenia społecznego – składka na ubezpieczenie społeczne (cechy, zasady ustalania, podstawa wymiaru, wysokość)
● Organizacja systemu ubezpieczenia społecznego w Polsce
● Obowiązek ubezpieczenia społecznego w polskim prawie (ustawowe tytuły obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, zasady dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczenia)
● Ubezpieczenie emerytalne (zasady systemu emerytalnego, pojęcie filarowości, zakres podmiotowy, zakres przedmiotowy, rodzaje emerytur w polskim systemie ubezpieczenia społecznego, warunki nabycia prawa do świadczeń, zasady ich wymiaru, kumulacje z innymi świadczeniami oraz dochodami, zapewnienie realnej wartości świadczeń
● Ubezpieczenie rentowe (zasady systemu rentowego, zakres podmiotowy, zakres przedmiotowy, świadczenia z ubezpieczenia rentowego, warunki nabycia prawa do świadczeń, zasady wymiaru, zasady łączenia z innymi świadczeniami i dochodami)
● Ubezpieczenia chorobowe (zasady, zakres podmiotowy, zakres przedmiotowy, rodzaje świadczeń, warunki nabycia prawa do świadczeń, zasady wymiaru)
● Ubezpieczenie zdrowotne (zasady, zakres podmiotowy, zakres przedmiotowy, prawo do świadczeń, zasady udzielania świadczeń)
● Ubezpieczenie wypadkowe (zasady, założenie konstrukcyjne ubezpieczenia wypadkowego, pojęcie prawne wypadek przy pracy, świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, warunki nabycia prawa do świadczeń, zasady ich wymiaru i udzielania)
● System świadczeń z tytułu bezrobocia (zasady, zakres podmiotowy, zakres przedmiotowy, rodzaje świadczeń)
● System pomocy społecznej (zasady, zakres przedmiotowy, rodzaje świadczeń, warunki nabycia prawa do świadczeń)
● System świadczeń rodzinnych (zasady, zakres podmiotowy, zakres przedmiotowy, rodzaje świadczeń, warunki nabycia prawa do świadczeń
● Zabezpieczenie społeczne w działalności Międzynarodowej Organizacji Pracy, Rady Europy i w regulacjach Unii Europejskiej. Wybrane zagadnienia.
W cyklu 2023Z:
Zajęcia koncentrują się na aspektach prawnych i społecznych zabezpieczenia społecznego. Konwersatorium opiera się na analizie prawa, literatury i orzecznictwa oraz części praktycznej podczas, której studenci uczestniczą w analizie dokumentów ubezpieczeniowych w tym uzupełnianiu formularzy w kontakcie z ZUS, opracowywaniu dokumentów oraz rozwiązaniu case study. |
W cyklu 2024Z:
Zajęcia koncentrują się na aspektach prawnych i społecznych zabezpieczenia społecznego. Konwersatorium opiera się na analizie prawa, literatury i orzecznictwa oraz części praktycznej podczas, której studenci uczestniczą w analizie dokumentów ubezpieczeniowych w tym uzupełnianiu formularzy w kontakcie z ZUS, opracowywaniu dokumentów oraz rozwiązaniu case study. |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Ogólnie: w sali | W cyklu 2024Z: w sali | W cyklu 2023Z: mieszany: w sali i zdalnie mieszany: w sali i zdalnie |
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się
Wiedza
K_W04
Po ukończeniu zajęć student zna podstawowe struktury instytucjonalne i organizacyjne pracy i rynku pracy, relacje między nimi oraz dynamikę ich przekształceń.
Po ukończeniu kursu student zna definicję, zasady, metody zabezpieczenia społecznego. Student rozpoznaje i definiuje instytucje systemu zabezpieczenia społecznego w Polsce, wskazuje ich podstawy prawne, zakres funkcjonowania, główne kompetencje. Umie ocenić system instytucjonalny i jego przydatność.
Student określa świadczenia i usługi, wskazuje zakres przedmiotowy, podmiotowy oraz relacje między nimi.
Umiejętności
K_U01
Student umie wykorzystywać w celach praktycznych wiedzę z zakresu nauk o pracy do analizowania i interpretowania procesów i zjawisk społecznych zachodzących w obszarze pracy i rynku pracy.
Student potrafi analizować i interpretować procesy w obszarze zabezpieczenia społecznego i ubezpieczeń.
Student umie wskazać główne problemy i wyzwania (prawne, organizacyjne i finansowe) z obszaru zabezpieczenia społecznego i ubezpieczeń.
Student posiada rozwinięte umiejętności w zakresie rozwiązywania kazusów prawnych dotyczących zasad podlegania ubezpieczeniom.
Kompetencje
K_K02
Student umie uczestniczyć w procesie oceny funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego w wymiarze indywidualnym i społecznym. Umie przedstawić propozycje zmiany rozwiązań tego systemu. W pracy zawodowej potrafi zdobytą wiedzę wykorzystać do rozwiazywania problemów.
Student dokonuje oceny funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego z perspektywy pracownika, pracodawcy, a także z perspektywy instytucji zaangażowanych z realizację prawa do świadczeń.
Student dokonując oceny, wskazuje wady i zalety rozwiązań, bazując m.in. na analizie literaturze przedmiotu i aktów prawnych.
Rozumie potrzebę stałego uaktualniania zdobytej wiedzy w obszarze zabezpieczenia społecznego, śledzenia danych statystycznych.
Kryteria oceniania
Frekwencja na konwersatorium
Aktywność na zajęciach online
Zaliczenie testu połówkowego i innych zadań na konwersatorium
Pozytywne zaliczenie pisemnego egzaminu końcowego
Praktyki zawodowe
-
Literatura
● Uścińska G. Prawo zabezpieczenia społecznego, Beck, 2021
● Uścińska G. Prawo ubezpieczeń społecznych. Zasady, finansowanie, organizacja, Wyd. Beck, Warszawa 2022.
● Jędrasik-Jankowska I. Pojęcia i konstrukcje prawne ubezpieczenia społecznego, LexisNexis Warszawa 2020.
● Jończyk J., Prawo zabezpieczenia społecznego. wydanie III uaktualnione, Wydawniczy Zakamycze, Kraków 2006
● MISSOC 2023, Social Protection in the EU. Member States and the European Economic Area
● Uścińska G., Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w regulacjach międzynarodowych i polskich, IPiSS, Warszawa 2005
● Uścińska G. (red.), Zabezpieczenie społeczne w Polsce. Problemy do rozwiązania w najbliższej przyszłości, IPiSS, Warszawa 2008
● Zabezpieczenie społeczne w Polsce, wyd. ZUS, 2022
W cyklu 2023Z:
● Uścińska G. Prawo zabezpieczenia społecznego, Beck, 2021 |
W cyklu 2024Z:
● Uścińska G. Prawo zabezpieczenia społecznego, Beck, 2021 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: