Polityka zatrudnienia 2103-ORP-L-D3POZA
Zajęcia mają za zadanie przekazać wiedzę oraz rozwinąć umiejętności rozumienia i wyjaśniania rzeczywistości w ramach takich zagadnień, jak:
1.Polityka zatrudnienia: podstawowe pojęcia, cele, instrumenty, wskaźniki, zakres oddziaływania.
2. Stan i struktura zatrudnienia w Polsce i na świecie w kontekście przemian społeczno-gospodarczych.
3. Rola polityki zatrudnienia: problemy, wyzwania.
4. Europejska Strategia Zatrudnienia.
5. Krajowy plan działań na rzecz zatrudnienia.
6. Polityka zatrudnienia w Polsce w świetle przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
7. Elastyczne zatrudnienie jako instrument walki z bezrobociem; model flexicurity.
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student posiada podstawową wiedzę na temat polityki zatrudnienia w aspekcie nauk społecznych - zna podstawowe pojęcia, koncepcje teoretyczne, cele i przemiany społeczno-gospodarcze mające wpływ na zatrudnienie i bezrobocie. Student potrafi wskazać i omówić kluczowe rozwiązania prawno-instytucjonalne w obszarze polityki zatrudnienia na poziomie unijnym oraz krajowym. W szczególności potrafi analizować i wyjaśniać działania związane z zatrudnieniem, rozpoznawać przyczyny i skutki określonych zjawisk na rynku pracy.
Zajęcia posłużą realizacji następujących efektów uczenia się określonych w programie studiów:
WIEDZA:
K_W01 - student zna i rozumie specyfikę nauk o polityce i administracji na tle innych nauk oraz miejsce nauk o pracy w obrębie nauk społecznych.
K_W03 - student zna i rozumie teorie opisujące normy i reguły organizujące pracę i rynek pracy oraz tworzone na ich podstawie struktury i instytucje społeczne; zna ich źródła, rozumie warunki i konsekwencje ich stosowania
w obszarach działalności praktycznej i zawodowej.
K_W04 - student zna i rozumie podstawowe struktury instytucjonalne i organizacyjne pracy i rynku pracy, relacje między nimi oraz dynamikę ich przekształceń.
UMIEJĘTNOŚCI:
K_U01 - student potrafi wykorzystać w celach praktycznych wiedzę z zakresu nauk o pracy do analizowania i interpretowania procesów i zjawisk społecznych zachodzących w obszarze pracy i rynku pracy.
K_U02 - student potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę z zakresu nauk o pracy w celu wskazania przyczyn występowania i przebiegu procesów i zjawisk społecznych zachodzących w obszarze pracy i na rynku pracy.
K_U04 - student potrafi w oparciu o posiadaną wiedzę i umiejętności nabyte podczas praktyk oceniać procesy zachodzące w obszarze pracy i na rynku pracy oraz nimi kierować, zdając sobie sprawę z normatywnego nacechowania dokonywanych wyborów.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
K_K01 - student jest gotów do praktycznego posługiwania się wiedzą w działalności zawodowej; dostrzegania znaczenia wiedzy z obszaru nauk społecznych, nauk o pracy w codziennym funkcjonowaniu.
K_K02 - student jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy oraz uwzględniania opinii ekspertów w określaniu priorytetów w realizacji konkretnych zadań.
K_K02 - student jest gotów do przygotowywania badawczych i praktycznych projektów społecznych związanych z obszarem pracy i rynkiem pracy, wykorzystując przy tym zdobytą w czasie studiów wiedzę oraz potrafiąc ją
uzupełniać, jak też skutecznie współpracując z innymi ludźmi, w tym pozyskując wiedzę od ekspertów.
Kryteria oceniania
Egzamin na zakończenie zajęć sprawdzający wiedzę z zakresu zagadnień poruszanych na zajęciach oraz treści wskazanych lektur (pytania zamknięte i otwarte), minimum 70% prawidłowych odpowiedzi.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
1. Baron-Wiaterek M., Instytucjonalno-prawne aspekty rynku pracy i promocji zatrudnienia, Warszawa 2008.
2. Kryńska E., Dylematy polskiego rynku pracy, Warszawa 2001.
3. Makuch M. (red.), Współczesny rynek pracy. Zatrudnienie i bezrobocie w XXI wieku, Wrocław 2014.
4. Muszyński K. Polityka regulacji zatrudnienia w Polsce. Kryzys ekonomiczny a destandaryzacja stosunków pracy, Warszawa 2019.
5. Frączek M. (red.), Polityka rynku pracy. Teoria i praktyka, Warszawa 2015.
6. Flaszyńska E., Interwencyjna polityka państwa na rynku pracy po 2004 roku, Warszawa 2022.
7. Duszczyk M., Męcina J (red.), Praca, bezrobocie, zatrudnienie. Wartości i działania w rozwoju polityki rynku pracy. Księga jubileuszowa profesor Małgorzaty Szylko-Skoczny, Warszawa 2023.
8. Czasopisma: Polityka Społeczna, Służba Pracownicza, Rynek Pracy
Akty prawne:
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwagi
W cyklu 2023Z:
ZASADY UDZIAŁU W ZAJĘCIACH ZDALNYCH |
W cyklu 2024Z:
ZASADY UDZIAŁU W ZAJĘCIACH ZDALNYCH |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: