- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Historia społeczno-polityczna współczesnej Polski 2103-MON-HSPP-OG
Celami przedmiotu są:
- poszerzenie wiedzy studentów na temat historii politycznej III RP, w tym ewolucji ustroju politycznego i praktyki rządzenia,
- uzupełnienie wiedzy studentów na temat historii społecznej III RP, w tym kluczowych przekształceń społeczeństwa oraz zmian modelu polityki społecznej,
- ukazanie związków między kształtem i dynamiką systemu politycznego a sytuacją społeczeństwa i możliwościami prowadzenia polityki społecznej,
- przygotowanie studentów do samodzielnej obserwacji i analizy polskiego życia publicznego.
Tematy:
Część I. Korzenie III RP: PRL i jego "stanowe" społeczeństwo.
W1. ABC komunizmu. Historia: od totalitaryzmu przez komunistyczne państwo stanowe ku komunistycznemu (czy oświeconemu?) absolutyzmowi.
Obóz władzy i jego alternatywy: zniszczone państwo podziemne i metapolityczna rola Kościoła. Konsekwencje centralnie administrowanej gospodarki niedoboru: fabryki-urzędy, nieefektywny wzrost, rola układów. Struktura społeczeństwa. Jej dynamika. Wieś i miasto. Polityka społeczna. Cykle rozwojowe: sytuacje normalne i trudne/nadzwyczajne.
Dojrzewanie systemu poprzez erozję komunistycznej legitymacji władzy: znaczenie lat 1956, 1966, 1968, 1970-1, 1976. „Jedność moralno-polityczna narodu” podstawą dla ekspansji „Solidarności”.
W2. Późny komunizm lat osiemdziesiątych. Sytuacja międzynarodowa. Krótka charakterystyka ustroju i realnego systemu władzy. Obóz władzy, „Solidarność” i Kościół. Społeczeństwo lat 80-tych: jego podstawowe grupy, wartości i tożsamości. Pamięć zbiorowa. Poziom życia i jego zróżnicowania. Rodzina. Sfera pracy. Przyczyny braku bezrobocia. Polityka społeczna. Polska przestrzeń: centrum i peryferie. Specyfika PRL-owskiego modelu mediów komunistycznych. Co dalej: problem „martwej struktury”. Projekty wyjścia z kryzysu: „narodowy komunizm”, „demokratyzacja”, „postabsolutyzm” i „autorytaryzm”.
Część II. Formowanie się postkomunizmu (od roku 1989 do 1997)
W3. Czasy nadzwyczajne lat 1989-93.
Nowa geopolityka. Polska: główne obozy i ich ewolucja. Okrągły Stół czyli projekt postkomunistycznego postabsolutyzmu. Kurialne wybory z 4 czerwca 1989 r. Powstanie rządu Mazowieckiego. Kiedy w Polsce skończył się komunizm? Transformacja gospodarki. Plan Balcerowicza. Transformacja systemu politycznego. Wybory prezydenckie 1990. Pielgrzymka JP2 z 1991. Wybory parlamentarne 1991 r. Dekompozycja obozu solidarnościowego (1989-92), "Noc teczek" czyli zablokowanie dekomunizacji (1992). Prace nad konstytucją. Szokowa zmiana społeczeństwa. Pierwsza fala reform sfery społecznej.
W4. Czas dojrzewania (1993-97).
Sytuacja międzynarodowa. NATO. Główne obozy polityczne: postkomuniści i postsolidarność. Dynamika wydarzeń politycznych w okresie rządów postkomunistycznej lewicy.
Wybory 1993 i ich rezultaty. Wybory prezydenckie 1995. Wybory 1997: wygrana AWS. Krótka charakterystyka ustroju (w tym Konstytucji z 1997 r.) i realnego systemu władzy. Media.
Gospodarka: nowa struktura własności i jakościowe zmiany w sferze pracy. Wojna o banki. Społeczeństwo połowy lat 90-tych: jego podstawowe grupy, wartości i tożsamości. Poziom życia i jego zróżnicowania. Rodzina: dzieci i relacje między płciami. Polityka społeczna.
Część III. Postkomunizm: czas dojrzałości i gnicia. Akcesja do NATO i UE
(1997/8-2004/5).
W5. Sytuacja międzynarodowa. Akcesja do NATO i UE. Krótki opis ewolucji realnego systemu władzy. Główne obozy polityczne: SLD, AWS oraz pretendenci do roli zmienników: PO, PiS, Samoobrona i prawica narodowa. Dynamika wydarzeń politycznych w okresie rządów posolidarnościowej centroprawicy (1997/8-2001) i postkomunistycznej lewicy (2001-2005): wybory prezydenckie 2000, parlamentarne 2001, samorządowe 2002, referendum akcesyjne 2003. Media.
Gospodarka. Koniec wojny o banki. Sfera pracy. Problemy z bezrobociem.
Polska przestrzeń: centrum i peryferie. Społeczeństwo początków pierwszej dekady XXI wieku: jego podstawowe grupy, wartości i tożsamości. Poziom życia i jego zróżnicowania. Rodzina. Reformy sfery społecznej.
W6. Sytuacje nadzwyczajne roku 2005: żałoba po śmierci Jana Pawła II oraz kampanijny wieloskok (niedoszłe referendum ws. Konstytucji dla Europy, wybory prezydenckie i parlamentarne 2005). Wielka rekonstrukcja obozów politycznych: upadek obozu pokomunistycznego, sukcesy PiS i PO.
Część IV. Blaski i cienie POPiSu (od 2005/6 do 2015)
W7. Dwa nowe główne ugrupowania polityczne po wyborach parlamentarnych z 2005 i 2007 roku: PiS i PO. Problemy PiS z większością w Sejmie (2005/6-2007) i rządy PO-PSL w kohabitacji z prezydentem Lechem Kaczyńskim (2007-2010). Ewolucja sytuacji międzynarodowej. Polska w Unii. Reset w stosunkach z Rosją. Najważniejsze wydarzenia w polityce wewnętrznej. Sytuacja gospodarcza. Główne problemy społeczne i zmiany polityki społecznej.
W8. Sytuacje nadzwyczajne roku 2010: katastrofa smoleńska, wielka powódź, wybory prezydenckie i samorządowe. Co się stało 10 kwietnia? Reakcja polityków i społeczeństwa na katastrofę smoleńską. Wpływ katastrofy na politykę zagraniczną i wewnętrzną Polski. Wybory parlamentarne 2011 i ich wyniki. .
W9. Przewaga „antyPiSu” (2011-2015).
Sytuacja międzynarodowa. Główne obozy polityczne: PO („antyPiS”) i PiS. Dynamika wydarzeń politycznych. Media. Gospodarka. Sfera pracy. Społeczeństwo pierwszej połowy drugiej dekady XXI wieku: jego podstawowe grupy, wartości i tożsamości. Poziom życia i jego zróżnicowania. Rodzina. Reformy sfery społecznej: wydłużenie wieku emerytalnego i ograniczenie roli OFE.
Część V. PiS kontra "antyPiS". (2015-2024)
W10. Polityczny przełom roku 2015. Rządy PiS do wiosny 2020.
Sytuacja geopolityczna: czas przesilenia. Zmieniające się relacje Polski z Unią.
Wyborczy przełom roku 2015 . Główne obozy polityczne: Zjednoczona Prawica i „antyPiS”. Dynamika wydarzeń politycznych w latach 2015/16-2019/20. Potrójne wybory lat 2019-20. „Pakt senacki” opozycji. Wewnętrzna struktura głównych obozów politycznych: między konsolidacją a erozją. Ustrój i realny system władzy. Spór o sądownictwo. System mediów: połączenie modelu silnie spolaryzowanego pluralizmu w części telewizyjnej i modelu liberalnego w części internetowej. Gospodarka. Patriotyzm gospodarczy. Sfera pracy. Malejące bezrobocie. Społeczeństwo końca drugiej dekady XXI wieku: jego podstawowe grupy, wartości i tożsamości. Pamięć zbiorowa Polaków i jej ewolucja. Poziom życia i jego zróżnicowania. Rodzina: dzieci i relacje między płciami. Pokolenia. Młodzież. Polska przestrzeń: centrum i peryferie. Reformy sfery społecznej. Znaczenie "500 plus". Nadejście COVID. Kampania prezydencka 2020.
W11. Polskie społeczeństwo, PiS i "antyPiS" w czasach nadzwyczajnych: pandemii i wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Dynamika pandemii. Reakcja świata i Polski na zarazę. Nowa sytuacja geopolityczna. Plany reformy Unii. Zaostrzenie sporu Polski z UE. Agresja Rosji na Ukrainę. Polska: stan państwa. Wyzwania związane z bezpieczeństwem: stan armii i plany zbrojeń. Społeczeństwo. Demografia. Poziom życia i jego zróżnicowania. Rodzina: dzieci i relacje między płciami. Gospodarka. Inflacja. Sfera pracy. Polityka gospodarcza rządu. Tarcze antykryzysowe. Sfera pracy. Wartości. Spór o orzeczenie TK ws. dopuszczalności przerywania ciąży. Pandemia a Kościół.
Scena polityczna od lata 2020 do początków kampanii wyborczej do parlamentu w roku 2023.
W12. Wygrana "antyPiSu" (2023-24).
Globalny układ sił. Przedłużająca się wojna Rosji z Ukrainą i jej konsekwencje dla Polski. Reformy centralizujące UE: głosowanie w PE. Sytuacja społeczna i gospodarcza Polski na przełomie 2023 i 2024 r. Wybory parlamentarne z 2023 r.: przebieg kampanii i wyniki głosowania. Rezultaty referendum. Formowanie nowego rządu i jego pierwsze działania. Patchworkowe expose. Początki nowej polityki zagranicznej, gospodarczej, społecznej i historycznej. Pola sporu i konsensu pomiędzy rządzącą koalicją a opozycją.
Wiosenne wybory i ich wyniki.
Część VI. Podsumowanie. Historia III RP a zmiany cywilizacyjne.
W13-W14. Skrótowy, syntetyczny opis ewolucji polskiego społeczeństwa i jego wartości/tożsamości, gospodarki, ustroju i systemu politycznego oraz obozów politycznych i systemu partyjnego. Które klasy, warstwy i grupy interesu miały decydujący wpływ na politykę społeczną i gospodarczą III RP? Jak ów "mikst wpływów" zmieniał się w ostatnich dekadach?
Hipotetyczne, wariantowe scenariusze przyszłości. Szanse trwania socjopolitycznej struktury „POPiSu”. Ewolucja społeczeństwa, gospodarki i systemu politycznego RP a zmiany geopolityczne, geoekonomiczne i geokulturowe oraz trendy cywilizacyjne (przejście od cywilizacji industrialnej do informacyjnej).
W cyklu 2023L:
Celami przedmiotu są: Tematy: Część I. Korzenie III RP: PRL i jego "stanowe" społeczeństwo. W1.[23-02] ABC komunizmu. Historia: od totalitaryzmu przez komunistyczne państwo stanowe ku komunistycznemu (czy oświeconemu?) absolutyzmowi. Obóz władzy i jego alternatywy: zniszczone państwo podziemne i metapolityczna rola Kościoła. Konsekwencje centralnie administrowanej gospodarki niedoboru: fabryki-urzędy, nieefektywny wzrost, rola układów. Struktura społeczeństwa. Jej dynamika. Wieś i miasto. Polityka społeczna. Cykle rozwojowe: sytuacje normalne i trudne/nadzwyczajne. W2 [1-03] Późny komunizm lat osiemdziesiątych. Sytuacja międzynarodowa. Krótka charakterystyka ustroju i realnego systemu władzy. Obóz władzy, „Solidarność” i Kościół. Społeczeństwo lat 80-tych: jego podstawowe grupy, wartości i tożsamości. Pamięć zbiorowa. Poziom życia i jego zróżnicowania. Rodzina. Sfera pracy. Przyczyny braku bezrobocia. Polityka społeczna. Polska przestrzeń: centrum i peryferie. Specyfika PRL-owskiego modelu mediów komunistycznych. Co dalej: problem „martwej struktury”. Projekty wyjścia z kryzysu: „narodowy komunizm”, „demokratyzacja”, „postabsolutyzm” i „autorytaryzm”. Część II. Formowanie się postkomunizmu (od roku 1989 do 1997) W3. [8-03] Czasy nadzwyczajne lat 1989-93. W4. [15-03] Czas dojrzewania (1993-97). Część III. Postkomunizm: czas dojrzałości i gnicia. Akcesja do NATO i UE W5 [22-03] Sytuacja międzynarodowa. Akcesja do NATO i UE. Krótki opis ewolucji realnego systemu władzy. Główne obozy polityczne: SLD, AWS oraz pretendenci do roli zmienników: PO, PiS, Samoobrona i prawica narodowa. Dynamika wydarzeń politycznych w okresie rządów posolidarnościowej centroprawicy (1997/8-2001) i postkomunistycznej lewicy (2001-2005): wybory prezydenckie 2000, parlamentarne 2001, samorządowe 2002, referendum akcesyjne 2003. Media. W6. [5-04] Sytuacje nadzwyczajne roku 2005: żałoba po śmierci Jana Pawła II oraz kampanijny wieloskok (niedoszłe referendum ws. Konstytucji dla Europy, wybory prezydenckie i parlamentarne 2005). Wielka rekonstrukcja obozów politycznych: upadek obozu pokomunistycznego, sukcesy PiS i PO. Część IV. Blaski i cienie POPiSu (od 2005/6 do 2015) W7. [12-04] Dwa nowe główne ugrupowania polityczne po wyborach parlamentarnych z 2005 i 2007 roku: PiS i PO. Problemy PiS z większością w Sejmie (2005/6-2007) i rządy PO-PSL w kohabitacji z prezydentem Lechem Kaczyńskim (2007-2010). Ewolucja sytuacji międzynarodowej. Polska w Unii. Reset w stosunkach z Rosją. Najważniejsze wydarzenia w polityce wewnętrznej. Sytuacja gospodarcza. Główne problemy społeczne i zmiany polityki społecznej. W8. [19-04] Sytuacje nadzwyczajne roku 2010: katastrofa smoleńska, wielka powódź, wybory prezydenckie i samorządowe. Co się stało 10 kwietnia? Reakcja polityków i społeczeństwa na katastrofę smoleńską. Wpływ katastrofy na politykę zagraniczną i wewnętrzną Polski. Wybory parlamentarne 2011 i ich wyniki. . W9. [26-04] Przewaga „antyPiSu” (2011-2015). Część V. PiS kontra "antyPiS". (2015-2024) W10. [17-05] Polityczny przełom roku 2015. Rządy PiS do wiosny 2020. W11. [24-05] Polskie społeczeństwo, PiS i "antyPiS" w czasach nadzwyczajnych: pandemia i wojna rosyjsko-ukraińska. W12. Wygrana "antyPiSu" (2023-24). Część VI. Podsumowanie. Historia III RP a zmiany cywilizacyjne. W13. [14-06] Skrótowy, syntetyczny opis ewolucji polskiego społeczeństwa i jego wartości/tożsamości, gospodarki, ustroju i systemu politycznego oraz obozów politycznych i systemu partyjnego. Które klasy, warstwy i grupy interesu miały decydujący wpływ na politykę społeczną i gospodarczą III RP? Jak ów "mikst wpływów" zmieniał się w ostatnich dekadach? |
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Po ukończeniu zajęć student:
(wiedza)
* zna główne fakty z historii politycznej i społeczno-gospodarczej III RP z lat 1989-2022/3,
* zna dynamikę podstawowych procesów politycznych i społecznych w analizowanym okresie,
* ma podstawową wiedzę na temat źródeł informacji o historii III RP,
* ma podstawową wiedzę o politycznych uwarunkowaniach problemów społecznych w skali krajowej [część K_W02],
* zna dynamikę systemu instytucji polityki oraz systemu instytucji polityki społecznej [K_W09]
(umiejętności)
*potrafi uzupełniać i doskonalić swoją wiedzę na temat współczesnej polskiej polityki i społeczeństwa.
*potrafi krytycznie analizować programy i działania podmiotów polityki, w tym dotyczące polityki społecznej [K_U03]
*potrafi wskazać interesy i systemy wartości w programie podmiotu polityki, w tym dotyczącym polityki społecznej [K_U05]
(kompetencje)
* jest gotowy samodzielnie obserwować i analizować polskie życie publiczne wykorzystując wiedzę o zdarzeniach i mechanizmach społeczno-politycznych z okresu III RP,
Kryteria oceniania
Studenci mogą mieć dwie nieobecności na zajęciach.
Nieobecności można zaliczać na dyżurach.
Przedmiot kończy egzamin pisemny (test) (EP).
Umieszczenie w teście zarówno pytań stosunkowo łatwych jak i wymagających dużej wiedzy na temat historii III RP pozwoli na zaliczenie zajęć zarówno osobom średnio, jak i bardzo zainteresowanym wykładaną tematyką.
Dodatkowe punkty (do 10% maksymalnej liczby punktów za test) uzyskać będzie można przygotowując i prezentując krótki esej dot. wybranego wątku historii RP.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Literatura uzupełniająca przydatna do większości wykładów:
Wojciech Roszkowski, Historia Polski 1914-2015, Warszawa 2017, rozdz. 23-28, s. 453-629
Antoni Dudek, Historia polityczna Polski 1989-2015, Kraków 2016
Antoni Dudek, O dwóch takich, co podzieliły Polskę (wywiad rzeka), Warszawa 2022
Tomasz G. Grosse, Geokultura czyli o związkach geopolityki z kulturą, Kraków 2023
Stulecie polskiej polityki społecznej 1918-2018, Warszawa 2018
Marcin Piątkowski, Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu, Warszawa 2019 (i wydanie późniejsze)
Marek Rymsza, Od działań osłonowych do programów aktywizujących. Polityka społeczna w Polsce w okresie transformacji, w: Marek Rymsza, Aktywizacja w polityce społecznej. W stronę rekonstrukcji europejskich welfare states?, Wyd. IFiS PAN, Warszawa 2013, s. 205-258
oraz
Rafał Woś, Zimna trzydziestoletnia. Nieautoryzowana biografia polskiego kapitalizmu, Warszawa 2019
Rafał Ziemkiewicz, Wielka Polska, Warszawa 2022
Literaturę uzupełniającą przydatną do wybranych tematów będzie podawana z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
Literatura do tematów 1-3:
Antoni Dudek, Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990, Kraków 2004
Antoni Dudek, Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski, Kraków 2019
Tadeusz Kowalik, www.polskatransformacja.pl, Warszawa 2009
W cyklu 2023L:
Literatura uzupełniająca przydatna do większości wykładów: Literaturę uzupełniającą przydatną do wybranych tematów będzie podawana z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
|
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: