Dyskryminacja i polityka antydyskryminacyjna 2103-L-D6DPA
1. Równość, równouprawnienie i dyskryminacja z perspektywy filozoficznej, kulturowej i normatywnej. Rodzaje dyskryminacji i kategorie dyskryminowanych we współczesnym świecie. Czynniki sprzyjające dyskryminacji. Równouprawnienie i przeciwdziałanie dyskryminacji w międzynarodowych, unijnych i polskich aktach normatywnych. Miejsce równości w systemie wartości Polaków; równość a sprawiedliwość.
2. Ryzyko dyskryminacji ze względu na narodowość i etniczność. Statystyczny obraz grup narodowych, etnicznych w Polsce. Gwarancje normatywne statusu mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce w świetle Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym; prawa obywatelskie, dodatkowe uprawnienia i ich finansowanie. Mniejszość Romska jako grupa wyobcowana; ryzyko dyskryminacji i instrumenty na rzecz integracji społeczności romskiej
3. Imigranci w Polsce; skala imigracji do Polski, przyczyny imigracji, status normatywny i prawo do pracy. Charakterystyka statusu imigrantów zarobkowych, imigrantów poszukujących ochrony i studentów zagranicznych w świetle badań empirycznych. Polska polityka imigracyjna: liberalne prawo pracy, słabość kontroli szarej strefy zatrudnienia, abolicja.
4. Stosunek Polaków do narodów, mniejszości etnicznych i imigrantów w świetle badań; Wybrane mechanizmy zachowań społecznych w Polsce związane z „obcością” etniczną i kulturową: akceptacja, tolerancja, dystans społeczny, obojętność, uprzedzenia, dyskryminacja, ksenofobia, rasizm.
5. Dylematy wielokulturowości: istota dialogu międzykulturowego i modele integracji etnicznej. Kryzys imigracyjny w Europie 2015 – politycy i społeczeństwa wybranych krajów UE wobec masowego napływu imigrantów/uchodźców. Perspektywa zderzenia cywilizacji; analiza dyskursu o idei i rzeczywistości wielokulturowego społeczeństwa
6. Uwarunkowania nierówności ze względu na płeć; prawo, filozofia, kultura.. Współczesne obszary nierówności uwarunkowanych płcią. Rola przemocy symbolicznej w kształtowaniu nierówności ze względu na płeć. Polityka na rzecz równości płci; aspekty normatywne i instytucjonalne – perspektywa UE i Polski. Recepcja równouprawnienia płci w polskim społeczeństwie.
7. Segregacja zatrudnienia ze względu na płeć: Równe traktowanie i niedyskryminacja kobiet i mężczyzn w pracy zawodowej w świetle prawa. Aktywność zawodowa kobiet i mężczyzn w Polsce oraz zróżnicowanie cech zatrudnienia wg płci; dostęp do pracy, horyzontalna i wertykalna segregacja w zatrudnieniu, dyskryminacja płacowa. Wpływ ról rodzinnych kobiet i mężczyzn na ich status na rynku pracy. Konsekwencje nierówności ze względu na płeć w świecie pracy dla statusu ekonomicznego i społecznego kobiet i mężczyzn. O znaczeniu instrumentów polityki społecznej w niwelowaniu rodzinnych i rynkowych nierówności ekonomicznych płci.
8. Mężczyźni i kobiety w świecie władzy politycznej; analiza porównawcza udziału kobiet w instytucjach politycznych w krajach UE i Polski. Uwarunkowania kulturowe, instytucjonalne i ekonomiczne dyskryminacji kobiet w świecie władzy politycznej. Argumenty na rzecz zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w strukturach politycznych współczesnych demokracji. Spór wokół parytetów jako instrumentu zrównoważonej partycypacji politycznej kobiet.
9. Dyskryminacja ze względu na wiek. Ageizm - normy społeczne postrzegania wieku i ról społecznych związanych z wiekiem. Współczesny mechanizm transferu władzy i zasobów międzygeneracyjnych; prawa i powinności skrajnych grup wiekowych - prawo, wartościowanie świadczeń społecznych adresowanych do dzieci i ludzi starych, nierówne szacowanie ważności ich ról społecznych, rzeczywista pozycja społeczna i ekonomiczna.
10. Obszary dyskryminacji ludzi starych w Polsce i ich konsekwencje społeczne – rynek pracy dla populacji 50+, opieka zdrowotna, dostęp do usług opiekuńczych, rynek dóbr konsumpcyjnych i usług bankowych, role społeczne i obywatelskie, kulturowy wizerunek starości i ludzi starych w przekazie medialnym i filmowym.
11. Normatywne gwarancje praw osób niepełnosprawnych i ich realizacja w polskim społeczeństwie. Obiektywne i subiektywne trudności w dostępie do praw podstawowych osób niepełnosprawnych. Spór wokół „wkluczającego” i „wykluczającego” modelu edukacji i zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Bariery architektoniczne , komunikacyjne i cyfrowe jako czynnik ograniczenia dostępu osób niepełnosprawnych do praw podstawowych.
12. Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną: homoseksualizm w kulturze europejskiej wczoraj i dziś – próba oszacowania skali i specyfiki problemu dyskryminacji tej kategorii osób. Spór wokół legalizacji związków tej samej płci – statystyczny obraz związków tej samej płci i ich trwałość w świetle statystyk europejskich. Kluczowe aspekty dyskursu publicznego wokół statusu osób homoseksualnych .
13 . Problemy społeczne jako czynnik dyskryminacji jednostek i grup społecznych we współczesnej Polsce. Bieda i wykluczenie społeczne jako czynnik stygmatyzacji i dyskryminacji; o symboliczno-relacyjnych skutkach bycia biednym.. Doświadczanie dyskryminacji przez ludzi biednych; dyskurs biedy, dyskryminacja instytucjonalna, wykluczenie z aktywności obywatelskiej. Doświadczanie dyskryminacji przez osoby uzależnione. Indywidualne i zbiorowe sposoby radzenia sobie z dyskryminacją grup społecznych doświadczających dyskryminacji ze względu na ich marginalizację i wykluczenie społeczne.
14. Dobre praktyki osłabiające dyskryminację "Innego"w życiu gospodarczym, społecznym i politycznym współczesnej Polski; analiza inicjatyw pracodawców, samorządów, organizacji pozarządowych.
W cyklu 2023L:
Merytoryczny zakres problematyki przedmiotu w semestrze letnim 2020/2021 Moduł III. Ryzyko dyskryminacji ze względu na cechy demograficzne i społeczne 11. Status społeczny i ekonomiczny ludzi starych w Polsce – ocena dostępu do praw podstawowych, charakterystyka obszarów i praktyk dyskryminacyjnych. Rynek pracy dla populacji 50+, opieka zdrowotna, dostęp do usług opiekuńczych, rynek dóbr konsumpcyjnych i usług bankowych, role społeczne i obywatelskie ( podmiotowość/przedmiotowość traktowania seniorów, obszary (ryzyka?) marginalności i wykluczenia społecznego . |
W cyklu 2024L:
Merytoryczny zakres problematyki przedmiotu w semestrze letnim 2020/2021 Moduł III. Ryzyko dyskryminacji ze względu na cechy demograficzne i społeczne 11. Status społeczny i ekonomiczny ludzi starych w Polsce – ocena dostępu do praw podstawowych, charakterystyka obszarów i praktyk dyskryminacyjnych. Rynek pracy dla populacji 50+, opieka zdrowotna, dostęp do usług opiekuńczych, rynek dóbr konsumpcyjnych i usług bankowych, role społeczne i obywatelskie ( podmiotowość/przedmiotowość traktowania seniorów, obszary (ryzyka?) marginalności i wykluczenia społecznego . |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
o ukończeniu przedmiotu student posiada:
Wiedzę:
- o rodzajach, przejawach, strukturze i dynamice dyskryminacji w skali krajowej, lokalnej, globalnej oraz jej strukturalnych uwarunkowaniach (K¬_W02)
- o źródłach informacji o dyskryminacji i sposobach pozyskiwania i opracowywania danych o obszarach dyskryminacji i kategoriach osób jej
doświadczających ( K_W03)
- o potrzebie równego traktowania i wpływie tej zasady na budowanie relacji w świecie społecznym (K_W06)
Umiejętności:
- rozumie czynniki ryzyka nierównego traktowania ludzi i ich związek z praktykami dyskryminacyjnymi (K_W14)
- potrafi krytycznie analizować programy społeczne i działania polityki społecznej w różnych skalach i dziedzinach z perspektywy ryzyka dyskryminacji(K_U03 )
- potrafi wskazać instrumenty normatywne i procedury dochodzenia roszczeń w zwiazku z dyskryminacją (K_U10)
-rozumie kulturową różnorodność oraz znaczenie niedyskryminującego języka (K_K07)
kompetencje:
Krytycznego podejścia do wszelkich przejawów dyskryminacji w środowisku pracy i w zyciu publicznym
Inspirowanie działań wyjaśniających czynniki ryzyka dyskryminacji
Kształtowanie postaw poszanowania różnorodności w społeczeństwie, polityce, miejscu pracy
Kryteria oceniania
1. obecność i aktywność na zajęciach (student ma przywilej jednej nieusprawiedliwionej obecności)
2. prezentacje zagadnień szczegółowych
3. wyniki ustnego sprawdzianu wiedzy
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Publikacje zwarte:
1. Balcerzak-Paradowska, B., (red.) Kobiety na stanowisku kierowniczym w sektorze publicznym, IP i SS, Warszawa 2014
2. Broda-Wysocki P., Dylus, A., Pawlus, M., Dyskryminacja seniorów w Polsce. Diagnoza i przeciwdziałanie, Warszawa 2016, Wydawnictwo Naukowe UKSW.
3. Bourdieu, P., Męska Dominacja, Oficyna Naukowa, Warszawa 2004 s. 8-94
4. Błędowski P., Lokalna polityka społeczna wobec starości, Warszawa 2002,
5. Diagnoza społeczna. Warunki i jakość życia Polaków 2013, Warszawa 2013 część 8. Wykluczenie społeczne
Firlit-Fesnak, G., Równe traktowanie i praktyki dyskryminacyjne w świecie pracy, w: Polityka społeczna, G. Firlit-Fesnak, J. Męcina (red.) Wydawnictwo Naukowe PWN 2018,
6. Firlit-Fesnak, G., Ł. Łotocki (red). Europejskie polityki imigracyjne. Stare dylematy, nowe wyzwania, Warszawa 2016, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR.
7. Firlit-Fesnak G. Bieda i płeć. Sfery podziału kreujące ubóstwo kobiet w krajach Unii Europejskiej, Warszawa 2015, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR , s.157-220.
8. Firlit-Fesnak, G., Wspólnotowa polityka na rzecz równości kobiet i mężczyzn. Ewolucja celów i instrumentów działania, , Warszawa 2005, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR.
9. Firlit-Fesnak, G. Studenci warszawskich uczelni z krajów Afryki w świetle badań jakościowych [w:] Integracja obywateli państw afrykańskich w Polsce w świetle badań jakościowych, G. Firlit-Fesnak (red.) Raport Zakładu Migracji i Stosunków Etnicznych IPS z 2012 r.
10. E. Goffman, Piętno. Rozważania o zranionej tożsamości, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk, 2003
11. Huntington, S., Zderzenie cywilizacji, Warszawa 1996,Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA.
12. Kłos, B., Szymańczak, J., Zasada równości i zasada niedyskryminacji, Studia BASF nr 2/2011.
13. Kudlińska, I., Wykluczenie społeczne i stygmatyzacja biednych kobiet [w:] Grotowska-Leder (red.) Samorządy lokalne wobec problemów biedy i wykluczenia społecznego, Łódź 2013.
14. Łotocki Ł., Obcość etniczna w perspektywie socjologiczno-politologicznej, Wydawnictwo ASPRA –JR Warszawa 2009.
15. Listner, R., Bieda, Wydawnictwo Sic!. Warszawa 2007.
16. Machul-Telus, B., Łemkowie. Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2013.
17. Machul-Telus, B., Karaimi. Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2012.
18. Olszewska, M, Romowie; dyskryminowana mniejszość, http://www.etnologia.pl
19. Osoby starsze na rynku usług finansowych, analizy i zalecenia, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Warszawa 2013.
20. Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce – raport z badania, Iza Chmielewska, Grzegorz Dobroczek, Jan Puzynkiewicz, Departament Statystyki NBP, Warszawa 2016 https://www.nbp.pl
21. Szatur-Jaworska, B., Polityka społeczna wobec starzenia się ludności w latach 1971-2013, Dom wydawniczy Elipsa, Warszawa 2013.
22. Szukalski, P., Ageizm – dyskryminacja ze względu na wiek, [w:] Piotr Szukalski, Solidarność pokoleń. Dylematy relacji międzypokoleniowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2012.
23. Trafiałek, E., Między ageizmem, bezpieczeństwem socjalnym a active ageing, Toruń 2016
24. Zielińska, A., Tatarzy – polscy muzułmanie, http:// przegląd powszechny.pl/2009/11/04
25. Żołędowski C, Wielokulturowość – ideologizacja dyskursu i perspektywa polityki społecznej [w;} Imigranci w polskim dyskursie publicznym (red.) G. Firlit-Fesnak, Ł. Łotocki, Warszawa 2014
26. Żołędowski, C., Studenci zagraniczni w Polsce, motywy przyjazdu, ocena pobytu, plany na przyszłość, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2010
27. Udział kobiet w wyborach parlamentarnych w 2015 r., Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2015.
28. Uchodźcy w Polsce; sytuacja prawna, skala napływu i integracja w społeczeństwie polskim oraz rekomendacje, A. Górny, H. Grzymała-Moszczyńska, W. Klaus, S. Łoziński, Ekspertyza Komitetu Badań nad migracjami PAN, Warszawa 2017.
Raporty z badań:
Granice tolerancji – stosunek do wybranych grup mniejszościowych, CBOS, 2014
Stosunek do uchodźców po atakach terrorystycznych w Paryżu, CBOS 2015,
Stosunek do imigrantów w krajach Grupy Wyszechradzkiej, CBOS 2015.
Stosunek Polaków do przyjmowania uchodźców, komunikat z badań, CBOS, styczeń 2017
Rządzący i rządzone? Postawy kobiet wobec polityki, CBOS, kwiecień 2013.
Parytety prawne gwarancją większego udziału kobiet w polityce, CBOS, 2010, 9.05. 2015
Zmiany nastawienia Polaków do innych narodów, Warszawa, sierpień 2015
Dokumenty normatywne:
Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, 2006 r., www.unic.un.org
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, (Dz U nr 127, poz. 721/2011 z póź. Zmianami)
Ustawa z dniach 13 czerwca o cudzoziemcach ( Dz. U z 2011 nr 264 poz. 1573),
Ustawa z dn. 13.06. 2003 r. o udzieleniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP (Dz. U. z 2006, nr. 234 , poz. 1695 z późniejszymi zmianami)
Ustawa z dn. 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu RP i do senatu etc. (Dz. U 20111 nr 34 poz. 172)
Kodeks pracy (Dz. U z 2018 roku, poz. 108)
Dyrektywa Rady 2000/43/WE z dnia 29 czerwca 2000 r. w sprawie stosowania zasady równego traktowania osób bez względu na pochodzenie rasowe lub etniczne (Dz. U. L 180 z 19.07.2000, art. 5);
Dyrektywa Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiająca ogólne ramy równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (Dz. U. L 3003 z 02.12.2002, art. 7).
W cyklu 2023L:
Publikacje zwarte: Raporty z badań: |
W cyklu 2024L:
Publikacje zwarte: Raporty z badań: |
Uwagi
W cyklu 2023L:
Warunki zaliczenia przedmiotu |
W cyklu 2024L:
Warunki zaliczenia przedmiotu |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: