Metody i techniki badań społecznych 2103-L-D4MTBS
Wykład ma za zadanie zaprezentować podstawowe treści dotyczące metodologii i metodyki badań społecznych. Jego tematyka obejmuje następujące zagadnienia:
Metody i techniki badawcze – nauka o polityce społecznej na tle innych nauk. Typologie badań.
Proces badawczy w naukach społecznych.
Składniki koncepcji badań.
Zmienne socjologiczne i ich wskaźniki
Badania jakościowe i wybrane niesondażowe metody badawcze.
Badania sondażowe.
Badania przekrojowe, dynamiczne i pseudodynamiczne.
Badania całościowe i na próbach badawczych.
Eksperyment w naukach społecznych.
Badania ewaluacyjne.
Ćwiczenia poświęcone są pogłębieniu wiedzy studentów na temat kluczowych składników procesu badawczego w empirycznych badaniach społecznych oraz zdobycie umiejętności warsztatowych w zakresie wybranych metod badawczych – analizy treści i badań sondażowych. Na ćwiczeniach będzie kładziony szczególny nacisk na samodzielną, twórczą pracę studentów oraz na systematyczne zdobywanie wiedzy metodologicznej.
W cyklu 2023L:
KONTYNUACJA WARSZTATÓW BADAWCZYCH I WYKŁADÓW Z SEMESTRU ZIMOWEGO. |
W cyklu 2024L:
KONTYNUACJA WARSZTATÓW BADAWCZYCH I WYKŁADÓW Z SEMESTRU ZIMOWEGO. |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
*Poprzez realizację przedmiotu student zdobywa podstawową wiedzę metodologiczną z zakresu empirycznych badań społecznych oraz metodyki badań społecznych. Zdobywa też umiejętności w zakresie stosowania wybranych technik badawczych.
Po ukończeniu przedmiotu (wykładu i ćwiczeń) student/ka:
K_W01 zna i rozumie podstawowe metody i techniki prowadzenia badań w obszarze polityki społecznej – w zakresie warsztatu socjologicznego
K_U01 potrafi – na podstawie badań empirycznych – interpretować zjawiska społeczne trafnie rozpoznając problemy społeczne, kwestie społeczne i ryzyka socjalne
K_U04 potrafi zaprojektować i zrealizować proste badanie społeczne w obszarze polityki społecznej, prawidłowo dobierając i stosując odpowiednie metody i narzędzia
K_U06 potrafi tworzyć pisemne raporty z prowadzonych przez siebie badań empirycznych
K_U09 potrafi planować i organizować własną pracę, a także zbudować mały zespół badawczy
K_K01 jest gotów do krytycznej oceny posiadanej przez siebie wiedzy i zewnętrznych komunikatów z obszaru polityki społecznej odwołujących się do wyników badań empirycznych
K_K02 jest gotów do uczestniczenia w przygotowywaniu projektów badawczych i tworzeniu koncepcji programów społecznych z obszaru polityki społecznej, wykorzystując zdobytą w czasie studiów wiedzę oraz potrafiąc ją uzupełniać, w tym korzystając ze wsparcia ekspertów, jak też skutecznie współpracując z innymi osobami.
Kryteria oceniania
Warsztaty: ocena znajomości zalecanej literatury oraz ocena umiejętności samodzielnego prowadzenia badań i opracowywania ich wyników, ze szczególnym naciskiem na tworzenie ich koncepcji i narzędzi badawczych; obecność na zajęciach; zaliczenie sprawdzianu wiedzy.
Wymagania egzaminacyjne (egzamin pisemny): znajomość zagadnień omawianych na wykładzie i warsztatach oraz umiejętność zastosowania tej wiedzy do rozwiązywania konkretnych problemów badawczych. Obecność na wykładach jest obowiązkowa. Studenci nieobecni na 3 lub więcej wykładach w semestrze są niedopuszczani do egzaminu końcowego i nie uzyskują zaleczenia przedmiotu.
Formą zaliczenia PRZEDMIOTU jest egzamin pisemny. Przedmiotem egzaminu są wiedza i umiejętności przekazywane podczas wykładów i ćwiczeń. WARUNKIEM DOPUSZCZENIA DO EGZAMINU jest uzyskanie zaliczenia warsztatów oraz obecność na wykładach.
Studenci, którzy szczególnie dobrze zaliczyli ćwiczenia (bardzo dobre oceny ze sprawdzianu i prac) otrzymują stosowny komentarz w USOS, który skutkuje podniesieniem oceny z przedmiotu o 0,5.
WSZYSTKIE OSOBY POWTARZAJĄCE PRZEDMIOT, NIEZALEŻNIE OD TEGO, CZY POWODEM JEST NIEZALICZENIE ĆWICZEŃ (WARSZTATÓW) CZY NIEZDANIE EGZAMINU, MAJĄ OBOWIĄZEK UDZIAŁU W WARSZTATACH I WYKŁADACH NA ZASADACH OGÓLNYCH. O ILE KIEROWNIK STUDIÓW NIE ZDECYDUJE INACZEJ.
Praktyki zawodowe
PRZEDMIOT NIE JEST POWIĄZANY Z PRAKTYKAMI ZAWODOWYMI.
Literatura
PODSTAWOWA
• E.Babbie, Podstawy badań społecznych, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2009
• E. Babbie, Badania społeczne w praktyce. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2003.
• Ch. Frankfort-Nachmias, D. Nachmias, Metody badawcze w naukach społecznych. Zysk i Ska Wydawnictwo, Poznań 2001.
UZUPEŁNIAJĄCA
• R. Mayntz, K. Holm, P. Hübner, Wprowadzenie do metod socjologii empirycznej. PWN, Warszawa 1985.
• S. Nowak, Metodologia badań społecznych. PWN. Warszawa 1985.
• A. Sułek (oprac.), Metody analizy socjologicznej. IS UW, Warszawa 1986.
• B. Szatur-Jaworska (oprac.), Wprowadzenie do metod i technik badań społecznych. Wyd. UW, Warszawa 1988.
• B. Szatur-Jaworska, Diagnozowanie w polityce społecznej - metody i problemy, Elipsa, Warszawa 2014.
W cyklu 2023L:
• Earl Babbie, Badania społeczne w praktyce, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003 (lub kolejne dodruki). |
W cyklu 2024L:
• Earl Babbie, Badania społeczne w praktyce, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003 (lub kolejne dodruki). |
Uwagi
W cyklu 2023L:
PRZEDMIOT KOŃCZY SIĘ EGZAMINEM PISEMNYM W SESJI EGZAMINACYJNEJ SEMESTRU LETNIEGO. DO EGZAMINU DOPUSZCZANE SĄ OSOBY, KTÓRE MAJĄ ZALICZONE WARSZTATY I NIE PRZEKROCZYŁY LIMITU NIEOBECNOŚCI NA WYKŁADACH. |
W cyklu 2024L:
PRZEDMIOT KOŃCZY SIĘ EGZAMINEM PISEMNYM W SESJI EGZAMINACYJNEJ SEMESTRU LETNIEGO. DO EGZAMINU DOPUSZCZANE SĄ OSOBY, KTÓRE MAJĄ ZALICZONE WARSZTATY I NIE PRZEKROCZYŁY LIMITU NIEOBECNOŚCI NA WYKŁADACH. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: