Nowoczesne instrumenty i narzędzia zarządzania w sektorze publicznym 2102-M-Z1NINZ-OG-Z
Konserwatorium ma za zadanie omówić uwarunkowania prawne sektora finansów publicznych w Polsce oraz główne paradygmaty zarządzania w sektorze publicznym. Wyjaśnione w tym kontekście zostaną główne założenia paradygmatu klasycznej biurokracji oraz paradygmatu menedżerskiego. Omówione zostaną również założenia paradygmatu partycypacyjnego. Wyjaśnione zostaną również takie pojęcia jak: zarządzanie, zarządzanie strategiczne, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie przez cele, zarządzanie projektami. W trakcie zajęć zaprezentowane zostaną konkretne narzędzia i mechanizmy zarządzania wdrażane w wybranych urzędach publicznych w Polsce, i na świecie. Analizie poddane zostaną m.in. dokumenty strategiczne wytworzone w ministerstwach i urzędach centralnych.
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu zajęć student zna i rozumie:
(1) charakter nauk o polityce, kierunek ich rozwoju i badań w tej dyscyplinie oraz ich relację do innych nauk, w tym szczególnie nauki o zarządzaniu - K_W01
Student potrafi także :
(1) samodzielnie i krytycznie zdobywać i uzupełniać wiedzę oraz rozwijać swoje profesjonalne umiejętności z zakresu zarządzania, innowacyjnie wykonywać zadania, w zróżnicowanych warunkach, korzystając z różnych źródeł wiedzy i nowoczesnych technologii - K_U05
(2) prezentować własne wyjaśnienia zjawisk politycznych w odniesieniu do zmieniającej się rzeczywistości społeczno-politycznej w Polsce i na świecie, uzasadniać je oraz konfrontować z poglądami innych studentów i różnych autorów, z uwzględnieniem głównych nurtów teoretycznych zarządzania publicznego - K_U06
Student jest również gotów do:
(1) samodzielnego, krytycznego uzupełniania i weryfikowania oraz praktycznego wykorzystywania wiedzy specjalistycznej z zakresu zarządzania publicznego (w tym o charakterze interdyscyplinarnym), jak też źródeł informacji naukowej i publicystycznej - K_K01
(2) myślenia i działania zgodnie z duchem przedsiębiorczości, celowości, kreatywności i rzetelności - K_K06
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia jest obecność na zajęciach. Dopuszczalna jest jedna nieobecność. Kolejnym warunkiem uzyskania zaliczenia konwersatorium jest przygotowanie do zajęć i aktywność w dyskusji. Ponadto studenci będą pracować w grupach nad przygotowaniem projektu prezentującego wybrane wdrożenie narzędzi i instrumentów zarządzania.
Literatura
J. Hausner, Zarządzanie administracji publicznej: zarys wykładu, Warszawa 2013.
M. Zawicki, Nowe zarządzanie publiczne, Warszawa 2011.
Z teorii i praktyki zarządzania publicznego, red. B. Kożuch, T. Markowski, Białystok 2005.
Nowe zarządzanie publiczne: skuteczność i efektywność. Budżet zadaniowy
w Polsce, red. T. Lubińska, Warszawa 2009.
A. Frąckiewicz-Wronka, Zarządzanie publiczne w teorii i praktyce ochrony zdrowia, Warszawa 2009.
Ewaluacja w strategicznym zarządzaniu publicznym, red. A, Haber, M. Szałaj, Warszawa 2010.
Zarządzanie publiczne: elementy teorii i praktyki, red. A. Frąckiewicz-Wronka, Katowice 2009.
M. Kulesza, D. Sześciło, Polityka administracyjna i zarządzanie publiczne, Warszawa 2013.
H. Izdebski, Od administracji publicznej do public goverance, „Zarządzanie
Publiczne”, 2007, Nr 1.
E. Wojciechowski, Zarządzanie w sektorze publicznym – od modelu tradycyjnego do goverance, w: Gospodarka lokalna i regionalna w teorii i praktyce, red. D. Strahl, Warszawa 2008.
E. Wojciechowski, Od idealnej biurokracji do zarządzania publicznego, w: Wymiar życia społecznego. Polska na przełomie XX i XXI wieku, red. M. Marody, Warszawa 2003.
B. Kożuch, Zarządzanie publiczne: w teorii i praktyce polskich organizacji,
Warszawa 2004, Zarządzanie w sektorze publicznym, red. B. Kożuch, Białystok 2003.
J. Supernat, Administracja publiczna, governance i nowe publiczne zarządzanie, „Administracja. Teoria - Dydaktyka – Praktyka”, 2008, Nr 1 (10).
J. Supernat, Administracja publiczna w świetle koncepcji New Public Management, w: Jednostka, państwo, administracja. Nowy wymiar, red. E. Ura, Międzynarodowa Konferencja Naukowa Olszanica 23-26 maja 2004 r., Rzeszów 2004.
K. Mroczka, Wpływ polityki zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej na funkcjonowanie państwa, Warszawa 2015.
D. Sześciło, Samoobsługowe państwo dobrobytu, Warszawa 2015.
T. Roskowski, Strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi w administracji publicznej, Warszawa 2011.
W cyklu 2023Z:
J. Hausner, Zarządzanie administracji publicznej: zarys wykładu, Warszawa 2013. |
W cyklu 2024Z:
J. Hausner, Zarządzanie administracji publicznej: zarys wykładu, Warszawa 2013. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: