Ruchy społeczne 2102-M-D1RUSP
W toku realizacji przedmiotu analizowane są koncepcje teoretyczne dotyczące ruchów społecznych oraz na wybranych przykładach historycznych i teraźniejszych ich dynamika i rola w procesie zmian społecznych.
Przedmiot obejmuje m. in. następujące zagadnienia:
- Teorie ruchów społecznych;
- Ruchy narodowe i narodowo wyzwoleńcze. Nacjonalizm w Europie. Antykolonializm;
- Ruch robotniczy/pracowniczy. Związki zawodowe. Bunty i rewolucje społeczne;
- Między ruchem społecznym a partią polityczną. Socjaldemokracja. Nazizm. Islamizm;
- ,,Nowe ruchy społeczne". Antyrasizm - od civil rights do black power. Feminizm. Pacyfizm/ruch antywojenny;
- Ruch alterglobalistyczny.
W cyklu 2023Z:
W toku realizacji przedmiotu analizowane są koncepcje teoretyczne dotyczące ruchów społecznych oraz na wybranych przykładach historycznych i teraźniejszych ich dynamika i rola w procesie zmian społecznych. Przedmiot obejmuje m. in. następujące zagadnienia: |
W cyklu 2024Z:
W toku realizacji przedmiotu analizowane są koncepcje teoretyczne dotyczące ruchów społecznych oraz na wybranych przykładach historycznych i teraźniejszych ich dynamika i rola w procesie zmian społecznych. Przedmiot obejmuje m. in. następujące zagadnienia: |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
K_W02 – Student zna i rozumie rolę człowieka w życiu społecznym i dostrzega jego zdolność do uczestnictwa lub tworzenia określonych form ruchu społecznego.
K_W03 – Student ma wiedzę na temat ruchów społecznych jako formy uczestnictwa w życiu społecznym na różnych jego poziomach odróżniając ją od innych przejawów zbiorowej aktywności społecznej.
K_W04 – Student ma wiedzę dotyczącą funkcjonowania przykładowych ruchów społecznych, ich uwarunkowań historycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych.
K_W06 – Student zna i rozumie zasady funkcjonowania ruchów społecznych w systemie politycznym oraz omawia przykładowe ruchy społeczne w ujęciu porównawczym.
UMIEJĘTNOŚCI
K_U01 – Student potrafi krytycznie obserwować i interpretować zjawiska społeczne z zakresu dynamiki procesów ruchów społecznych.
K_U02 – Student umie samodzielnie analizować i wyjaśniać rolę ruchów społecznych we współczesnym świecie oraz ich wpływ na struktury społeczne.
KOMPETENCJE
K_K01 – Student jest gotów do samodzielnego, krytycznego uzupełniania i weryfikowanie informacji o danym ruchu społecznym korzystając ze źródeł naukowych oraz publicystycznych.
Kryteria oceniania
Podstawowym warunkiem zaliczenia jest ocena pozytywna z testu końcowego. Możliwe jest zwolnienie z testu na podstawie aktywności na zajęciach (aktywność na połowie zajęć merytorycznych umożliwia otrzymanie oceny dostatecznej, aktywność na każdych kolejnych zajęciach podnosi ocenę o pół stopnia). Aktywność ma wpływ także na ocenę osób przystępujących do testu wpływając na podniesienie oceny końcowej.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
1. J. Gardawski, Związki zawodowe na rozdrożu, Warszawa 2001 r.,
2. P. Gliński, Polscy Zieloni, Warszawa 1996 r.
3. K. Golach, R. H. Mooney (red.), Dynamika życia społecznego. Współczesne koncepcje ruchów społecznych, Warszawa 2008 r.
4. J. Hannam, Feminizm, Poznań 2010 r.
5. B. Jagusiak, Związki zawodowe w systemie politycznym Unii Europejskiej, Warszawa 2011 r.
6. M. Marczewska – Rytko, Populizm na przełomie XX i XXI wieku, Toruń 2006 r.
7. M. Marczewska – Rytko, W. Ziętara (red.) Ideologie, doktryny, ruchy społeczne i polityczne. Wybrane problemy, Lublin 2015 r.
7. W. Modzelewski, Pacyfizm i okolice, Warszawa 1995 r.
8. D. della Porta, M. Diani, Ruchy społeczne, Kraków 2009 r.
9. K. Rzepa, Od utopii do pragmatyzmu. Od sekty do milionowej partii. Socjaldemokracja niemiecka przed 1914 r., Poznań 1998 r.
10. G. Ulicka, Nowe ruchy społeczne, Warszawa 1993
11. J. Zdanowski, Współczesna muzułmańska myśl społeczno polityczna. Nurt Braci Muzułmanów, Warszawa 2009 r.
W cyklu 2023Z:
1. J. Gardawski, Związki zawodowe na rozdrożu, Warszawa 2001 r., |
W cyklu 2024Z:
1. J. Gardawski, Związki zawodowe na rozdrożu, Warszawa 2001 r., |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: