Grupy interesu w Unii Europejskiej 2102-L-W5GIUE-AE
W ramach konwersatorium omawiana jest problematyka grup interesu w UE, na tle ujęć teoretycznych i w wymiarze praktycznym. Przedmiotem zajęć jest pokazanie istoty i roli grup interesu we współczesnych systemach politycznej, szczególnie w UE, wskazanie na genezę, uwarunkowania i etapy rozwoju aktywności grup interesu w UE.
Pokazany jest proces europeizacji grup interesu., ich specyfika i typologie europejskich grup interesu, struktury organizacyjne oraz charakterystyka najważniejszych europejskich grup interesu. Kolejny omawiany problem to instytucjonalizacja prawna grup interesu i lobbingu w UE. Kolejnym wymiarem problematyki to udział grup interesu w realizacji polityki w ramach UE oraz funkcje jakie pełnią grupy interesu.
Ostatnim wymiarem w działalności grup interesu są strategie, metody i techniki lobbingu wykorzystywane w działalności grup interesu wobec instytucji Unii Europejskiej.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Jest w stanie definiować istotę i rolę grup interesu i lobbingu we współczesnych systemach politycznych i Unii Europejskiej
Charakteryzuje rodzaje grup interesu w UE
Student potrafi analizować i oceniać rolę grup interesu w UE
Potrafi sporządzić plan kampanii lobbingowej na poziomie UE w oparciu o określoną strategię i z wykorzystaniem wybranych metod i technik lobbingu
Studenta cechuje kreatywność w wykorzystaniu posiadanej wiedzy do realizacji zadań postawionych przez prowadzącego
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia jest obecność na zajęciach (dopuszczalne są dwie nieusprawiedliwione nieobecności w semestrze). Przekroczenie liczby możliwych nieobecności skutkuje koniecznością zaliczenia zajęć na „dyżurze”. Nieobecność na ponad połowie spotkań prowadzi do niezaliczenia zajęć. Studenci ze względu na konwersatoryjną formę zajęć zobowiązani są do aktywnego w nich udziału. Podstawą oceny pracy studenta jest aktywność indywidualna studenta (50% oceny) w trakcie konwersatorium oraz kolokwium zaliczeniowe(50%)
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
U. Kurczewska, Lobbing i grupy interesu w Unii Europejskiej, Warszawa 2011
F. Czub, Lobbing grup biznesu w Unii Europejskiej, Warszawa 2012
K. Jasiecki(red.), Grupy interesu i lobbing. Polskie doświadczenia w unijnym kontekście, Warszawa 2011
L. Graniszewski, C. Piątkowski, Grupy interesu w Unii Europejskiej, Warszawa 2004
D. Gueguen, Lobbing europejski, Warszawa 2011
M. Clamen, Lobbing i jego sekrety, Warszawa 2006
K. Jasiecki et al., Lobbing, Kraków 2006
K. Jasiecki, Model lobbingu w USA, Europie Zachodniej Unii Europejskiej, „Studia Europejskie” 2002 nr 4
R. van Schendelen, Machiavelli w Brukseli. Sztuka lobbingu w Unii Europejskiej
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: