Pozarządowe formy i instytucje bezpieczeństwa wewnętrznego 2102-BW-M-Z2PFIB
Zajęcia koncentrują się na tematyce pozarządowych form i instytucji aktywnych w obszarze bezpieczeństwa - rozważanych zarówno w perspektywie prawnej, jak i pod kątem analizy działań organizacyjnych i najbardziej rozpowszechnionych obszarów zaangażowania. Część tematów zostanie wzbogacona analizą przypadków oraz analizą dokumentów programowych, regulaminów i aktów prawnych. Zakres merytoryczny przedmiotu wspiera ponadto rozeznanie słuchaczy w problemach i wyzwaniach, jakie stoją przed państwem i organizacjami pozarządowymi w obliczu dynamicznych zmian odnoszących się do sposobów i metod zapewniania bezpieczeństwa we współczesnym świecie, w tym szczególnie w Polsce.
Zajęcia mają formę przeglądowego zapoznania studentów z tematyką pozarządowych form i instytucji bezpieczeństwa w Polsce, a w mniejszym zakresie także w takich państwach jak USA oraz państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Wprowadzającym, istotnym aspektem merytorycznym zajęć jest omówienie zjawiska prywatyzacji i implikacji, jakie ze sobą niesie dla form zaangażowania podmiotów pozarządowych w obszar bezpieczeństwa i porządku publicznego. W celu wyjaśnienia tej problematyki w sposób przejrzysty i ukazujący jej złożoność zostanie ona odniesiona między innymi do zabezpieczania imprez masowych w Polsce. Dzięki takiemu ujęciu, obok zasadniczej treści prywatyzacji bezpieczeństwa, możliwe będzie wskazanie przestrzeni współpracy podmiotów pozarządowych z Policją oraz organami administracji publicznej.
Problematyka podejmowana na zajęciach zostanie podzielona na następujące bloki tematyczne:
1) prywatyzacja bezpieczeństwa w Polsce i na świecie. Tematyka ochrony osób i mienia oraz bezpieczeństwa imprez masowych
2) usługi detektywistyczne oraz zaangażowanie podmiotów pozarządowych w zarządzanie kryzysowe. Znaczenie organizacji III sektora.
3) formacje pozarządowe aktywne w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego.
4) problematyka prywatnych firm wojskowych oraz plural policing.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student zna i rozumie więzi społeczne, które są budowane przez pozarządowe organizacje na potrzeby zapewniania bezpieczeństwa społeczności lokalnych oraz całego państwa (w kontekście szeroko ujętego bezpieczeństwa wewnętrznego) (K_W02)
Student zna normy i reguły związane z działalnością pozarządowych podmiotów zajmujących się tematyką zapewniania bezpieczeństwa wewnętrznego (K_W03)
Student zna i rozumie organizację, funkcjonowanie i zadania organizacji oraz formacji pozarządowych zajmujących się zapewnianiem bezpieczeństwa w wymiarze komercyjnym oraz wolontaryjnym. (K_W04)
Student potrafi analizować zjawiska społeczne, w tym zagrożenia jakie one generują, związane z prywatyzacją bezpieczeństwa oraz aktywnością podmiotów pozarządowych w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. (K_U02)
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia przedmiotu: egzamin pisemny.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Literatura przedmiotu:
- M. Dobrowolska-Opała, "Rola Policji w zapewnianiu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej w ujęciu sieciowym", Wydawnictwo Adam
Marszałek 2018
- M. Paździor, B. Szmulik (red.), "Instytucje bezpieczeństwa narodowego", Wydawnictwo C. H. Beck, Warszawa 2012
- K. Sienkiewicz-Małyjurek, F.R. Krynojewski, "Zarządzanie kryzysowe w administracji publicznej", Warszawa 2010.
- A. Morawski, "Wykorzystanie potencjału organizacji pozarządowych w
procesie zarządzania kryzysowego", Warszawa 2014
- E. Nowak, "Zarządzanie kryzysowe w sytuacjach zagrożeń niemilitarnych", Warszawa 2007.
Akty prawne:
1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych
2. Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. - prawo o zgromadzeniach
3. Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych
4. Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia
5. Ustawa z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych
6. Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym
7. Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach.
Uwagi
W cyklu 2023L:
brak |
W cyklu 2024L:
brak |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: