Studia nad wywiadem 2102-BW-M-D1STWY
W ramach prowadzonych zajęć studenci zapoznani zostaną z kwestiami definicyjnymi i różnymi sposobami definiowania pojęcia wywiad, jego komponentami, strukturami organizacyjnymi przyjętymi w różnych krajach, pionami, liniami oraz relacjami ze strukturami władzy w państwie odpowiedzialnymi za politykę bezpieczeństwa. Szczegółowo zapoznani zostaną z podstawowymi instrumentami pracy wywiadu, sposobowi pozyskiwania informacji wywiadu. Ponadto studenci zapoznani zostaną z cyklem wywiadowczym, cyklem informacyjnym wywiadu, błędami popełnianymi przez analityków wywiadu oraz podstawowymi technikami dezinformacyjnymi stosowanymi przez wywiad. W bloku historycznym studenci zapoznani zostaną z historią powstawania wyspecjalizowanych struktur wywiadowczych w państwach nowożytnych oraz zdobędą wiedzę z zakresu dziejów polskiego wywiadu w czasach o walki o niepodległość, w okresie II Rzeczypospolitej, w czasie II wojny światowej oraz w okresie PRL. Zapoznani zostaną też z zadaniami obecnie działających w Polsce struktur wywiadowczych usytuowanych w cywilnych /AW/ i wojskowych /SWW/ agencjach wywiadowczych.
W kolejnym bloku tematycznym przedmiotu Studia nad wywiadem jest blok poświęcony sposobom naboru do wywiadu, kryteriom doboru kadr wywiadowczych, profilowi psycho-fizycnemu kandydatów do służby, sylwetce etyczno-moralnej oficera wywiadu oraz metodom szkoleniowym, jakim podlegają kandydaci do służby.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Ogólnie: w sali | W cyklu 2024Z: w sali | W cyklu 2023Z: zdalnie |
Efekty kształcenia
K_W02 - student zna i rozumie różnego rodzaju więzi społeczne, w tym te które mają znaczenie dla bezpieczeństwa człowieka i państwa; ma również wiedzę o specyfice działalności funkcjonariuszy służb wywiadowczych w kreowaniu bezpieczeństwa państwa.
K_W03 - student zna i rozumie normy, reguły i mechanizmy panujące w strukturach i instytucjach o charakterze wywiadowczym
K_W04- student zna i rozumie organizację, funkcjonowanie i zadania instytucji wywiadowczych.
K_W07- student zna i rozumie poglądy na temat struktur, instytucji, mechanizmów i norm w zakresie problematyki wywiadowczej oraz odnosi je do studiów nad wywiadem jako do specyficznego obszaru badawczego
K_U04- student potrafi formułować samodzielne opinie, prognozy i propozycje rozwiązań (oraz ich wdrożenia) w zakresie działań służb wywiadowczych, z uwzględnieniem zastosowania nowoczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych.
K_K01- student jest gotów do zdefiniowania priorytetów służących realizacji zadań z zakresu działań wywiadowczych
K_K04- student jest gotów do wykorzystania zdobytej wiedzy na temat studiów nad wywiadem oraz jej krytycznej analizy w różnych zakresach i formach pracy zawodowej oraz innych sytuacjach społecznych wymagających rozwiązania konkretnego problemu
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się egzaminem przeprowadzonym w formie ustnej.
Praktyki zawodowe
W instytucjach kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi: BBN, Sejm RP - Komisja ds. służb specjalnych, Kancelaria Prezesa RM: Kolegium ds. służb specjalnych.
Literatura
Andrew CH. Tylko dla oczu Prezydenta. Prezydenci amerykańscy a tajne służby, Warszawa 1998;
Alvarez D. Historia szpiegostwa Watykanu, Warszawa 2008;
Cenckiewicz S. Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991. Wprowadzenie do syntezy. Warszawa bd.;
Fuilgot R., Kauffer R. Słuzby specjalne. Historia wywiadu i kontrwywiadu na świecie, Warszawa 1998;
Herman M. Potęga wywiadu, Warszawa 2002;
Larecki J. Wielki leksykon służb specjalnych świata, Warszawa 2007;
Minkina M. Sztuka wywiadu w państwie współczesnym, Warszawa 2014;
Misiuk A. Służby wywiadu i kontrwywiadu II Rzeczypospolitej, Warszawa 2011;
Polskie służby specjalne. Słownik. A. Wojtaszczyk-redakcja, Warszawa 2011;
Siemiątkowski Z. Wywiad a władza. Wywiad cywilny w systemie władzy PRL, Warszawa 2009;
Zalewski S. Służby specjalne w państwie demokratycznym, Warszawa 2002.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: