Protokół i kultura komunikacji 2102-BW-L-Z1PIKK
Przedmiot Protokół i kultura komunikacji obejmuje zagadnienia z zakresu protokołu dyplomatycznego oraz komunikacji formalnej w działalności politycznej. Studenci poznają wymagania protokołu dyplomatycznego oraz niespisanych dobrych obyczajów, które powinny cechować zarówno uczestnika jak i obserwatora wydarzeń politycznych i społecznych. Wśród zagadnień omawianych znajdują się: Państwo w środowisku międzynarodowym; Przemiany obyczajów w cywilizacji Zachodu; Protokół dyplomatyczny; Savoir-vivre i ceremoniał; Wizyty i rewizyty; Przedstawicielstwa dyplomatyczne; Precedencja; Korespondencja i negocjacje; Ceremoniał; Przyjęcia; Zasady obowiązujące przy stole; Strój w dyplomacji; Formy kontaktów dyplomatycznych; Ordery i odznaczenia; Polski protokół dyplomatyczny.
W cyklu 2023Z:
i. Protokół dyplomatyczny; definicje, pochodzenie i zakres pojęcia. ii. Konwencja wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych. Przywileje i immunitety dyplomatyczne oraz konsularne, rodzaje immunitetów, obowiązek przestrzegania prawa państwa przyjmującego i jego nadużywania. Wydalenie dyplomaty. iii. Pojęcie precedencji, precedencja państwowa, precedencja w organizacji międzynarodowej, rangi szefów misji dyplomatycznych i ich precedencja. Etykieta flagowa. Ordery i odznaczenia. iv. Misja dyplomatyczna. Dyplomacja dwustronna i wielostronna. Ambasador, szef misji i personel. Przedstawicielstwo dyplomatyczne. Uwierzytelnienie ambasadora. Ceremonia złożenia listów uwierzytelniających. Paszporty dyplomatyczne, legitymacje dyplomatyczne v. Wizyty jako realizacja celów polityki zagranicznej, typy wizyt, program i organizacja wizyty oficjalnej głowy państwa lub szefa rządu, spotkania wielostronne, szczyty i konferencje międzynarodowe vi. Przyjęcie jako forma pracy dyplomatycznej, rodzaje przyjęć, typy stołów i rozsadzanie, nakrycie i sztućce, zasady zachowania się przy stole, toasty, podawanie do stołu, wina. Menu, dobór dań i win. Ograniczenia żywieniowe. Zaproszenia. vii. Język dyplomatyczny i zasady komunikowania. Komunikacja werbalna i niewerbalna. Korespondencja dyplomatyczna, rodzaje pism dyplomatycznych, notyfikacja, netykieta czyli zasady korespondencji elektronicznej. Tytulatura w korespondencji i rozmowie. Wizytówki. viii. Etykieta i savoir vivre na co dzień, powitania, przedstawianie, prowadzenie rozmowy, rozmowy telefoniczne, spotkania, upominki, kwiaty strojów i dodatków. Ubiory. Typy strojów i zasady ich doboru do czasu i okazji. Wskazania elegancji. Określenia typów strojów w dyplomacji i w biznesie |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
EK.1 – Posiada wiedzę o normach i regułach zachowania się i przestrzegania protokołu dyplomatycznego w sferze publicznej (K_W04)
UMIEJĘTNOŚCI
EK. 2 - Potrafi dostrzegać i wyjaśniać różnice między poszczególnymi rodzajami spotkań, hierarchią grup objętych protokołem dyplomatycznym (K_U01)
KOMPETENCJE
EK. 5 - Potrafi zachowywać się w sposób profesjonalny i etyczny, zgodnie z zasadami obyczaju i protokołu obowiązującego w dyplomacji (K_K03)
Kryteria oceniania
Udział w zajęciach wykładowych i zaliczenie końcowe
Praktyki zawodowe
Nie ma
Literatura
T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta, Warszawa 2010.
M. Marcjanik, Grzeczność w komunikacji językowej, Warszawa 2007
Grzeczność na krańcach świata, red. M. Marcjanik, Warszawa 2007
M. Marcjanik, Mówimy uprzejmie. Poradnik językowego savoir-vivre'u, Warszawa 2012
N. Elias, Przemiany obyczajów w cywilizacji Zachodu, Warszawa 1969 i 2011
A. W. Bortnowski, Współczesny protokół dyplomatyczny, savoir-vivre i ceremoniał, Toruń 2010
C. Ikanowicz, J.W. Piekarski, Protokół dyplomatyczny i dobre obyczaje, Warszawa 2009
A. Chwalba, Obyczaje w Polsce, Warszawa2006.
Jan Barcz, Urzędnik i biznesmen w środowisku międzynarodowym. Wybrane aspekty pragmatyki zawodowej, Warszawa 2002
E. Pietkiewicz, Protokół dyplomatyczny, Warszawa 1998.
J. Sutor, Leksykon dyplomatyczny, Warszawa 2005
Dz.U. 1965 nr 37 poz. 232, Konwencja wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych, sporządzona w Wiedniu dnia 18 kwietnia 1961 r.
Marek Grela, Kultura dyplomatyczna w Brukseli unijnej, [w:] Współczesna kultura dyplomatyczna. red. Ryszard Stemplowski, Warszawa 2017
W cyklu 2023Z:
. Orłowski, Protokół dyplomatyczny. Między tradycją a nowoczesnością , PISM, Warszawa 2015 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: