Protokół i kultura komunikacji 2102-BW-L-W1PIKK
Przedmiot Protokół i kultura komunikacji obejmuje zagadnienia z zakresu protokołu dyplomatycznego oraz komunikacji formalnej w działalności politycznej. Studenci poznają wymagania protokołu dyplomatycznego oraz niespisanych dobrych obyczajów, które powinny cechować zarówno uczestnika jak i obserwatora wydarzeń politycznych i społecznych. Wśród zagadnień omawianych znajdują się: Państwo w środowisku międzynarodowym; Przemiany obyczajów w cywilizacji Zachodu; Protokół dyplomatyczny; Savoir-vivre i ceremoniał; Wizyty i rewizyty; Przedstawicielstwa dyplomatyczne; Precedencja; Korespondencja i negocjacje; Ceremoniał; Przyjęcia; Zasady obowiązujące przy stole; Strój w dyplomacji; Formy kontaktów dyplomatycznych; Ordery i odznaczenia; Polski protokół dyplomatyczny.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
EK.1 – Posiada wiedzę o normach i regułach zachowania się i przestrzegania protokołu dyplomatycznego w sferze publicznej (K_W04)
UMIEJĘTNOŚCI
EK. 2 - Potrafi dostrzegać i wyjaśniać różnice między poszczególnymi rodzajami spotkań, hierarchią grup objętych protokołem dyplomatycznym (K_U01)
EK. 3 – Potrafi gromadzić i hierarchizować informacje związane z procesem komunikowania w sferze dyplomacji publicznej (K_U04)
EK. 4 – Jest w stanie wykorzystać wiedzę o obyczajach i zachowaniu w systemie społecznym w praktycznym i zawodowym działaniu (K_U05)
KOMPETENCJE
EK. 5 - Jest przygotowany do aktywnego udziału w spotkaniach, w których obowiązują wymogi protokołu dyplomatycznego oraz dobrych obyczajów (K_K02)
EK. 6 – Potrafi komunikować się z otoczeniem w sposób fachowy i kompetentny zgodnie z zasadami obyczaju i protokołu obowiązującego w dyplomacji (K_K04)
Kryteria oceniania
Udział w zajęciach wykładowych i zaliczenie końcowe
Literatura
T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta, Warszawa 2010.
M. Marcjanik, Grzeczność w komunikacji językowej, Warszawa 2007
Grzeczność na krańcach świata, red. M. Marcjanik, Warszawa 2007
M. Marcjanik, Mówimy uprzejmie. Poradnik językowego savoir-vivre'u, Warszawa 2012
N. Elias, Przemiany obyczajów w cywilizacji Zachodu, Warszawa 1969 i 2011
A. W. Bortnowski, Współczesny protokół dyplomatyczny, savoir-vivre i ceremoniał, Toruń 2010
C. Ikanowicz, J.W. Piekarski, Protokół dyplomatyczny i dobre obyczaje, Warszawa 2009
A. Chwalba, Obyczaje w Polsce, Warszawa2006.
Jan Barcz, Urzędnik i biznesmen w środowisku międzynarodowym. Wybrane aspekty pragmatyki zawodowej, Warszawa 2002
E. Pietkiewicz, Protokół dyplomatyczny, Warszawa 1998.
J. Sutor, Leksykon dyplomatyczny, Warszawa 2005
Dz.U. 1965 nr 37 poz. 232, Konwencja wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych, sporządzona w Wiedniu dnia 18 kwietnia 1961 r.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: