Praktyki zawodowe 2102-BW-L-D5PRZA
Praktyki zawodowe mają na celu poszerzenie wiedzy teoretycznej o praktyczne doświadczenie zawodowe uzyskane w miejscu organizacji praktyk. Studenci mają możliwość dostrzeżenia znaczenia zdobywanej wiedzy szczególnie w praktycznym wymiarze rozwiązywania zadań. Praktyki zawodowe pozwalają na rozwijanie swoich kompetencji, w tym umiejętności interpersonalnych. Mają na celu zapoznanie studenta z funkcjonowaniem struktury organizacyjnej, zasad organizacji pracy i podziału kompetencji, procedur, procesu planowania, a także sprawowanej kontroli pracy. Po zakończonej praktyce, student identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodów z obszaru organizowania rynku pracy. Potrafi oceniać procesy zachodzące w obszarze pracy i na rynku pracy oraz nimi kierować, zdając sobie sprawę z normatywnego nacechowania dokonywanych wyborów. Potrafi wykorzystać w celach praktycznych wiedzę z zakresu nauk o pracy do analizowania i interpretowania procesów i zjawisk społecznych zachodzących w obszarze pracy i rynku pracy.
W cyklu 2024Z:
Podstawowym celem praktyk jest praktyczne przygotowanie studenta/ki do podjęcia pracy zawodowej po ukończeniu studiów, poprzez kształtowanie umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych w środowisku pracy, a także wzmacnianie postaw aktywnych i przedsiębiorczych. Zakres tematów: |
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student/tka potrafi wykorzystać w celach praktycznych wiedzę z zakresu nauk o pracy do analizowania i interpretowania procesów i zjawisk społecznych zachodzących w zakładzie pracy, gdzie realizuje praktyki (K_U01).
Student/tka potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę z zakresu nauk o pracy w celu wskazania przyczyn występowania i przebiegu procesów i zjawisk społecznych zachodzących w zakładzie pracy, gdzie realizuje praktyki (K_U02).
Student/tka potrafi w oparciu o posiadaną wiedzę oceniać procesy zachodzące w zakładzie pracy, gdzie realizuje praktyki oraz kierować nimi, zdając sobie sprawę z normatywnego nacechowania dokonywanych wyborów (K_U04).
Student/tka jest gotów/gotowa do praktycznego posługiwania się wiedzą z obszaru nauk społecznych, nauk o pracy i in. w działalności zawodowej w zakładzie pracy, gdzie realizuje praktyki (K_K01).
Student/tka jest gotów/gotowa do krytycznej oceny posiadanej wiedzy oraz uwzględniania opinii współpracowników w priorytetów w realizacji konkretnych zadań w zakładzie pracy, gdzie realizuje praktyki (K_K02).
Student/tka jest gotów/gotowa do przygotowywania badawczych i praktycznych projektów związanych z obszarem pracy i rynkiem pracy w zakładzie pracy, gdzie realizuje praktyki (K_K03).
Student/tka jest gotów/gotowa do przyjmowania aktywnej postawy oraz inicjowania działań, w odpowiedni sposób planując podejmowane przez siebie zadania oraz rozwiązując występujące w toku ich realizacji problemy w zakładzie pracy, gdzie realizuje praktyki (K_K04).
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się zaliczeniem.
Warunkiem uzyskania zaliczenia jest odbycie 240h godzin praktyk studenckich u pracodawcy (przedsiębiorstwa/instytucji) w okresie nie krótszym niż 2 miesiące. Charakter zadań wykonywanych podczas praktyki studenckiej powinien być zgodny z kierunkiem studiów. Zaliczenie praktyki następuje na podstawie okazania zaświadczenia o odbyciu praktyki studenckiej wydanego przez organizatora praktyki oraz pozostałych dokumentów wskazanych w dziale: literatura.
Praktyki zawodowe zaliczane są na podstawie dostarczonej przez studenta dokumentacji, w tym w szczególności:
- zaświadczenia o odbyciu praktyk wystawionego i podpisanego przez organizatora praktyk; w zaświadczeniu powinny zostać uwzględnione wszystkie czynności i zadania zawodowe realizowane podczas praktyki, zaliczenie przedmiotu jest przyznawane po ich pozytywnym zaopiniowaniu przez organizatora praktyk;
- ankiety dotyczącej przebiegu praktyk wypełnionej przez studenta.
- sprawozdania z realizacji praktyk studenckich
Uznawanie działalności zawodowej lub społecznej za równoważnej z praktykami studenckimi następuje na podstawie dostarczonej przez studenta dokumentacji, w tym w szczególności:
- zaświadczenia o zatrudnieniu w firmie/instytucji wraz z zakresem obowiązków lub dokumentu potwierdzającego prowadzenie innej działalności;
- zaświadczenia o realizacji zadań zawodowych wystawionego i podpisanego przez organizatora praktyk; w zaświadczeniu powinny zostać uwzględnione wszystkie czynności i zadania zawodowe realizowane podczas pracy zawodowej, zaliczenie przedmiotu jest przyznawane po ich pozytywnym zaopiniowaniu przez pracodawcę
- sprawozdania z realizacji zadań zawodowych
Wszystkie informacje oraz wzory dokumentów przydatne w realizacji praktyk studenckich są dostępne na stronie: https://wnpism.uw.edu.pl/praktyki/.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Wszystkie materiały są dostępne na stronie internetowej: https://wnpism.uw.edu.pl/praktyki/
– Ankieta studenta
– Porozumienie indywidualne dot. organizacji praktyk – wraz z załącznikiem „Ramowy program praktyki”
– Regulamin i zasady odbywania studenckich praktyk zawodowych na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
– Skierowanie na praktykę
– Sprawozdanie z praktyk studenckich
– Sprawozdanie z realizacji zadań zawodowych
– Zaświadczenie o zadaniach zawodowych
– Zaświadczenie o odbyciu praktyk (ORP)
– Wniosek o zaliczenie praktyk na podstawie zatrudnienia/innej działalności
Uwagi
W cyklu 2024Z:
Studencka praktyka zawodowa realizowana w naturalnym środowisku pracy. Możliwa jest również realizacja części wymiaru praktyki w formie zdalnej. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: