Pragmatyka służbowa w instytucjach bezpieczeństwa 2102-BW-L-D4PSIB
Struktura, metody działania, obowiązki i uprawnienia organów i formacji państwowych odpowiedzialnych za ochronę bezpieczeństwa państwa, jego porządek konstytucyjny, ochronę nienaruszalności granic oraz zwalczanie przestępstw godzących w porządek prawny, w ekonomiczne podstawy państwa i przestępstwa korupcyjne osób na kierowniczych stanowiskach w państwie. Obowiązki, prawa i uprawnienia funkcjonariuszy państwa zatrudnionych w ABW, AW, SKW, SWW, CBA, Policji, BOR i Straży Granicznej. Warunki ich służby, pragmatyka służbowa, uprawnienia procesowe, przywileje i ich obowiązki. Typologia zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, prawne środki ich zwalczania, metody i formy działania służb bezpieczeństwa państwa. Sądowa kontrola nad czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi. Prawno-instytucjonalne formy nadzoru, koordynacji i kontroli państwowych instytucji bezpieczeństwa.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Akty prawne: Ustawa z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu (Dz. U. nr 74 poz. 676 z późn. zm), Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, Ustawa z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, Ustawa z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Ustawa z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego.
S. Zalewski, Służby specjalne w państwie demokratycznym, Warszawa 2002, Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Wybrane zagadnienia, red. naukowa S. Sulowski, M. Brzeziński, Warszawa 2009.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: