Diploma seminar II 2102-ANG-L-D6SEMA
W trakcie realizacji zajęć student/ka:
- opanował/a podstawową wiedzę z dziedziny, do której należy temat pracy magisterskiej;
- opanował/a szczegółową wiedzę o przedmiocie pracy magisterskiej;
- zna najnowszą literaturę przedmiotu;
- zna metody i techniki niezbędne w realizacji zadania wyznaczonego tematem pracy;
- umie sformułować zadanie badawcze i cel pracy, wskazać problemy i pytania badawcze;
- potrafi opracować właściwe metody i techniki badawcze niezbędne w realizacji tematu oraz zastosować je w badaniach własnych;
- interpretuje i analizuje uzyskane wyniki, wyciąga z nich wnioski;
- umie logicznie skonstruować tekst pracy magisterskiej;
- opanował/a umiejętność pisania tekstu naukowego
- samodzielnie stawia pytania i problemy oraz poszukuje odpowiedzi
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Kierunek podstawowy MISMaP
Ogólnie: matematyka informatyka ochrona środowiska gospodarka przestrzenna geografia | W cyklu 2026L: psychologia ochrona środowiska matematyka informatyka geologia geografia | W cyklu 2025L: matematyka psychologia geologia informatyka ochrona środowiska geografia |
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy: absolwent zna i rozumie charakter i specyfikę nauk o polityce i ich relacje do innych nauk społecznych (K_W01).
W sferze umiejętności: absolwent potrafi:
- rozpoznawać przyczyny i przebieg oraz prognozować zjawiska dotyczące sfery polityki; potrafi badać i wyjaśniać rolę struktur społecznych, ekonomicznych i kulturowych we współczesnym świecie (K_U01);
- posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi oraz wykorzystywać metody i techniki badawcze w celu diagnozowania i prognozowania różnorodnych zjawisk w obszarze polityki (K_U03);
- samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swoje profesjonalne umiejętności, korzystając z różnych źródeł i zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych (K_U05);
- prezentować własne pomysły, uzasadniać je oraz konfrontować z poglądami innych studentów i różnych autorów (K_U06);
- przygotowywać wystąpienia ustne i pisemne dotyczące zagadnień szczegółowych z zakresu politologii z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych oraz różnorodnych źródeł w języku angielskim (K_U08);
Z kolei w zakresie kompetencji społecznych: absolwent jest gotów do:
- aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, także w zespołach realizujących cele społeczne, polityczne i obywatelskie; potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy (K_K01);
- a ponadto również właściwej identyfikacji i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem zawodu, w tym w aspekcie etycznym (K_K02);
- a także do obserwacji i krytycznej oceny zjawisk politycznych rozmaitej natury i dostrzegania ich wzajemnych relacji i zależności (K_K03).
Kryteria oceniania
Wymagania dotyczące pracy dyplomowej licencjackiej. Metody i techniki badawcze w naukach politycznych. Techniki pisania pracy dyplomowej. Finalizacja pracy dyplomowej licencjackiej. Wszystko to oceniane jest systematycznie przez prowadzącego seminarium, który sprawdza poprzez rozmowę, bieżącą ocenę oraz weryfikuje postępy nauki i pracy studenta poprzez korektę i omówienie kolejno przedkładanych rozdziałów i części pracy licencjackiej.
Praca dyplomowa jest przygotowywana zgodnie z wytycznymi wskazanymi w Uchwale nr 4 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia UW z dnia 27 lutego 2020 r. oraz zasadami dyplomowania określonymi przez Radę Dydaktyczną WNPiSM 11/2025) z dnia 7 maja 2025 r. w sprawie szczegółowych zasad korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia dla kierunku Undergraduate Programme in Political Science.
W zakresie stosowania narzędzi Sztucznej Inteligencji (SI) w przygotowywaniu pracy dyplomowej obowiązują zasady określone w Uchwale nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia UW z dnia 8 grudnia 2023 roku w sprawie wytycznych dotyczących korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia oraz w Uchwale Rady Dydaktycznej WNPiSM nr 29/2025 (na ang 11/2025) z dnia 7 maja 2025 r. w sprawie szczegółowych zasad korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia. Osoba studiująca potwierdza zakres stosowania narzędzi SI składając oświadczenie zgodne z obowiązującym wzorem.
Praktyki zawodowe
Korzystanie z narzędzi SI i technologii wspierających przetwarzanie języka jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą prowadzącego i po uzgodnieniu zakresu ich zastosowania zgodnie z uchwałą nr 29/2025 Rady Dydaktycznej WNPiSM.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. John W. Creswell (2018). "Research Design: Qualitative, Quantitative, and Mixed Methods Approaches," co-authored with J. David Creswell, published by SAGE Publications, with various editions, including the 5th edition.
2. U.Eco (2015), How to Write a Thesis, How to Write a Thesis, Massachusetts Institute of Technology, https://atgender.eu/wp-content/uploads/sites/207/2022/03/Eco_How-Write-Thesis.pdf.
3. T. Rapley (2018)), "Doing Conversation, Discourse and Document Analysis," published by SAGE Publications, with key editions in 2007 (1st Ed.) and 2018 (2nd Ed.).
4. Chodubski A., Wstęp do badań politologicznych, Gdańsk 1995.
5. Sztumski J., Wstęp do metod i technik badań społecznych, Katowice 2005.
6. Zenderowski R., Technika pisania prac magisterskich i licencjackich, Warszawa 2015.
Literatura uzupełniająca - dotycząca problematyki powstającej pracy dyplomowej
oraz zależnie od wybranego seminarium dyplomowego, według wskazania wykładowczyni/wykładowcy.
|
W cyklu 2025L:
Literatura podstawowa: |
W cyklu 2026L:
Literatura podstawowa: |
Uwagi
|
W cyklu 2025L:
Korzystanie z narzędzi SI i technologii wspierających przetwarzanie języka jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą prowadzącego i po uzgodnieniu zakresu ich zastosowania zgodnie z uchwałą nr 29/2025 (na ang 11/2025) Rady Dydaktycznej WNPiSM. |
W cyklu 2026L:
Korzystanie z narzędzi SI i technologii wspierających przetwarzanie języka jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą prowadzącego i po uzgodnieniu zakresu ich zastosowania zgodnie z uchwałą nr 29/2025 (na ang 11/2025) Rady Dydaktycznej WNPiSM. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: