Stosunki wyznaniowe w Rzeczypospolitej Polskiej 2102-2WM7SWRP
Przedmiot zawiera cztery główne zagadnienia. Są to: idea wolności sumienia i wyznania; pluralizm systemów stosunków między państwem i Kościołem w przeszłości i w dobie współczesnej; nauczanie Kościoła katolickiego w kwestii stosunków państwo-Kościół; stosunki państwo-Kościół i status prawny związków wyznaniowych w Polsce w latach 1918-2006. Szczegółowa zawartość przedmiotu jest następująca:
I. Wolność sumienia i wyznania (wolności religii) jako podstawowe prawo człowieka: ewolucja idei (od tolerancji religijnej do wolności wyznania); pojęcie wolności sumienia i wyznania; podmiotowy i przedmiotowy zakres wolności sumienia i wyznania; granice, gwarancje i prawna ochrona wolności sumienia i wyznania w prawie polskim i prawie międzynarodowym.
II. Model państwa wyznaniowego: istota systemu powiązania państwa i Kościoła; charakter państwa w systemie powiązania; istota państwa wyznaniowego; wolność sumienia i wyznania w systemie powiązania państwa i Kościoła.
III. Model państwa świeckiego: geneza zasady rozdziału państwa i Kościoła; istota, konsekwencje i zasięg geograficzny systemu rozdziału państwa i Kościoła; charakter państwa w systemie rozdziału; znaczenie reguły neutralności państwa w kwestiach światopoglądowych; wolność sumienia i wyznania w systemie rozdziału państwa i Kościoła.
IV. Zarys nauki społecznej Kościoła katolickiego i koncepcja stosunków państwo-Kościół w ujęciu Soboru Watykańskiego II: kształtowanie się, zasady i treść katolickiej nauki społecznej (doktryny) w XIX i XX w.; samookreślenie roli Kościoła katolickiego w sferze życia politycznego oraz optimum stosunków Kościół-państwo w świetle ustaleń Soboru Watykańskiego II; koncepcja stosunków Kościół-państwo w nauczaniu papieża Benedykta XVI.
V. Stosunki państwo-Kościół w Polsce w latach 1918-1939: struktura wyznaniowa społeczeństwa polskiego; konstytucyjne zasady stosunków wyznaniowych w państwie; status prawny związków wyznaniowych; realizacja zasady wolności sumienia i wyznania w życiu publicznym.
VI. Stosunki wyznaniowe w Polsce w latach 1944-1989: struktura religijna społeczeństwa polskiego; ideowo-polityczne podstawy relacji państwo-Kościół i ich ujęcie w konstytucji z 1952 r.; realizacja rozdziału Kościoła i państwa; status prawny kościołów i innych związków wyznaniowych w okresie istnienia Polski Ludowej.
VII. Stosunki wyznaniowe w Polsce postkomunistycznej: znaczenie ustaw wyznaniowych uchwalonych 17 maja 1989 r.; zasady stosunków wyznaniowych obowiązujące w latach 1989-1997 i zakres ich realizacji; treść przepisów wyznaniowych w Konstytucji RP z 1997 r.; postawa Kościoła katolickiego wobec przemian ustrojowych w Polsce.
VIII. Istota i znaczenie konkordatu z 1993 r.: teoria współczesnego konkordatu w zarysie; historia i losy konkordatu polskiego podpisanego w 1993 r.; podstawowe zasady i treść konkordatu; przepisy wykonawcze do konkordatu; konkordat i sytuacja prawna niekatolickich związków wyznaniowych w Polsce.
IX. Status prawny związków wyznaniowych oraz ich sytuacja majątkowa: autonomia i niezależność państwa i Kościoła; tworzenie nowych związków wyznaniowych; zagadnienie osobowości prawnej i sposobu powstawania wyznaniowych osób prawnych; uprawnienia majątkowe i źródła finansowania działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.
X. Działalność związków wyznaniowych w Polsce: podstawy prawne i zakres organizacyjny tej działalności; charakterystyka działalności o charakterze kultowym (kult publiczny), oświatowo-wychowawczym, opiekuńczym i kulturalnym.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
M. Pietrzak, Prawo wyznaniowe, Warszawa 2005.
J. Krukowski, Polskie prawo wyznaniowe, Warszawa 2005.
Kompendium nauki społecznej Kościoła katolickiego, Kielce 2005.
Prawo wyznaniowe. Zbiór przepisów, opracowanie. W. Uruszczak, Z. Zarzycki, Kraków 2003.
Akty normatywne: Konstytucja RP z 1997 r., Konkordat z 1993 r., Ustawy z 17 maja 1989 r. - o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w RP oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: