Wprowadzenie do metod jakościowych w badaniach społecznych 1900-SM-1-12
Badania jakościowe stanowią, obok badań ilościowych, bardzo ważny i stale rozwijający się segment badań społecznych. O ile w przypadku badań ilościowych uzyskujemy zazwyczaj odpowiedź na pytanie: Co? Jak? o tyle w badaniach jakościowych odpowiadamy najczęściej na pytanie: Dlaczego? Badania jakościowe nierzadko stanowią pogłębienie wiedzy o świecie społecznym, którą uzyskaliśmy na podstawie badań ilościowych, ale również stanowią odrębny, badawczy, autonomiczny świat, który pozwala na szczegółowe wniknięcie w motywacje aktorów społecznych.
Realizowanie badań jakościowych jest bardzo fascynujące, ale wiąże się z wieloma ograniczeniami metodologicznymi i etycznymi. Celem zajęć będzie zapoznanie słuchaczy z tymi ograniczeniami, jak również pokazanie przestrzeni badawczych, na których będzie można stosować badania jakościowe.
W trakcie zajęć słuchacze zostaną zapoznani z najnowszymi technikami stosowanymi w badaniach jakościowych, a także będą realizować własne mikroprojekty badawcze, które pozwolą im na głębsze poznanie specyfiki badań jakościowych.
Słuchacze dowiedzą się jako konstruować projekt badawczy z uwzględnieniem metod jakościowych, jak budować scenariusze do wywiadów, jak dobierać próbę do badania, której techniki użyć.
Jednym z ważnych elementów prowadzonych zajęć będzie zwrócenie uwagi na możliwość realizacji badań jakościowych on-line, a także na szereg problemów etycznych, pojawiających się w trakcie realizacji badań jakościowych.
Zajęcia będą miały charakter warsztatowy. W trakcie warsztatów słuchacze będą analizować badania jakościowe, które już zostały zrealizowane, jak również projektować badania własne.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Kryteria oceniania
Ocena końcowa składać będzie się z: obecności i aktywności na zajęciach (30%), prezentacji projektu końcowego (70%).
Literatura
P. Maykut, R. Morehouse, 1994. Beginning Qualitative Research, London: Farmer Press
B. Angrosino, 2010, Badania etnograficzne i obserwacyjne, Warszawa: PWN
M. Banks, 2009, Materiały wizualne w badaniach jakościowych, Warszawa: PWN
S. Kvale, 2010, Prowadzenie wywiadów, Warszawa: PWN
T. Rapley, 2010, Analiza konwersacji, dyskursu i dokumentów, Warszawa: PWN
U. Flick, 2010., Projektowanie badania jakościowego, Warszawa: PWN
N. Denzin, Y. Lincoln, 2010. Metody badań jakościowych, t. 1 i 2, Warszawa: PWN
D. Jemielniak, Badania jakościowe. Metody i narzędzia, t. 1 i 2, Warszawa: PWN
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: