- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
GIS - funkcjonalność i zastosowania 1900-GISFZ-OG
Zakres kursu i jego forma jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Główny akcent jest w nim położony na zapoznanie słuchacza z praktycznymi technikami i metodami przetwarzania danych, przy założeniu dużego zróżnicowania poziomu wiedzy informatycznej i metodologicznej, a także różnych możliwości wykorzystania opanowanych umiejętności.
Głównym celem zajęć jest przekazanie praktycznych umiejętności z zakresu wykorzystania narzędzi GIS do analizy zjawisk przestrzennych. Zaznajomienie z zasadami i metodami tworzenia projektów GIS, w tym z analizą danych przyrodniczych, gospodarczych i społecznych oraz informacjami czasoprzestrzennymi. Przekazanie podstawowych umiejętności prezentacji i danych. Wykorzystane oprogramowanie to pakiety ArcGIS Desktop / ArcGIS Pro firmy ESRI. Dopuszcza się wykonywanie pewnych elementów ćwiczeń w oprogramowaniu QGIS.
Tematyka zajęć:
1. Wprowadzenie do środowiska pracy GIS, organizacja i zarzadzanie danymi, funkcjonalność narzędzi,
2. Wektorowy model danych,
3. Rastrowy model danych,
4. Projekt GIS oraz organizacja danych w formie geobazy,
5. Systemy georeferencji używane w GIS,
6. Metody prezentacji danych przestrzennych,
7. Kompozycja mapy cyfrowej,
8. Zaawansowane przetwarzanie danych wektorowych,
9. Rozszerzenia 3D Analyst i Spatial Analyst w pakiecie ArcGIS Desktop/ArcGIS Pro,
10. Zaawansowane przetwarzanie danych rastrowych,
11. Działania na bazach danych,
12. Elementy geoprzetwarzania i geostatystyki,
13. Przykłady zastosowań GIS w praktyce.
Poszczególne zagadnienia mogą być realizowane na więcej niż jednych zajęciach.
Nakład pracy studenta:
Zajęcia w pracowni komputerowej - (15 x 4 h) - 60 h (N)
Samodzielne przygotowanie się do zajęć (ćwiczenia obowiązkowe i dodatkowe oraz projekt zaliczeniowy) - 20 h (S)
Konsultacje projektu GIS (ewentualnie) - 10 h (N)
Razem szacunkowo - 90 h
W cyklu 2023L:
Zakres kursu i jego forma jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Główny akcent jest w nim położony na zapoznanie słuchacza z praktycznymi technikami i metodami przetwarzania danych, przy założeniu dużego zróżnicowania poziomu wiedzy informatycznej i metodologicznej, a także różnych możliwości wykorzystania opanowanych umiejętności. Głównym celem zajęć jest przekazanie praktycznych umiejętności z zakresu wykorzystania narzędzi GIS do analizy zjawisk przestrzennych. Zaznajomienie z zasadami i metodami tworzenia projektów GIS, w tym z analizą danych przyrodniczych, gospodarczych i społecznych oraz informacjami czasoprzestrzennymi. Przekazanie podstawowych umiejętności prezentacji i danych. Wykorzystane oprogramowanie to pakiet ArcGIS Desktop firmy ESRI. Tematyka zajęć: Poszczególne zagadnienia mogą być realizowane na więcej niż jednych zajęciach. |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Kierunek podstawowy MISMaP
informatyka
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
WIEDZA: zna ideę Systemów Informacji Przestrzennej, podstawowe metody prezentacji kartograficznej oraz najważniejsze zastosowania programu ArcGIS – ArcCatalog, ArcMap
UMIEJĘTNOŚCI: potrafi samodzielnie wykonywać umiarkowanie skomplikowane czynności z zakresu pozyskania i przetwarzania danych przestrzennych. Potrafi edytować dane wektorowe i rastrowe, zarządzać danymi, wykonywać podstawowe analizy statystyczne i przestrzenne z użyciem ArcGIS. Umie przygotować mapy do wydruku i publikacji.
POSTAWY: wybiera najkorzystniejsze metody pracy z oprogramowaniem. Dobiera odpowiednie narzędzia do rozwiązania problemów analitycznych. Krytycznie ocenia wyniki własnej pracy.
Kryteria oceniania
Ocenianie ciągłe – postępy w pracy podczas zajęć, wykonanie ćwiczeń wg instrukcji. Przygotowanie na ostatnich zajęciach projektu na zaliczenie. Składowe oceny: ocena bieżąca - 50 %, projekt końcowy - 50%.
Dopuszcza się dwie nieusprawiedliwione nieobecności na ćwiczeniach. Dopuszczalna całkowita liczba nieobecności na zajęciach (usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych) wynosi 7, niemniej student zobowiązany jest uzupełnić zaległości powstałe w wyniku nieobecności (bez względu na jej przyczynę) w ciągu 2 tygodni od jej zakończenia. Szczegółowe informacje na temat trybu prowadzenia i zaliczenia ćwiczeń zostaną przekazane na pierwszych zajęciach.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
1. Gotlib D., Iwaniak A., Olszewski R., 2008, GIS. Obszary zastosowań, PWN, Warszawa.
2. Longley P.A., Goodchild M.F., Maguire D.J., Rhind D.W., 2006, GIS, teoria i praktyka, PWN, Warszawa.
Uwagi
W cyklu 2023L:
Zajęcia będą prowadzone stacjonarnie. W celu przygotowania się do zajęć lub nadrobienia zaległości wywołanych nieobecnością rekomenduje się studentom posiadanie komputera osobistego z zainstalowanym i działającym oprogramowaniem ArcGIS Desktop (wersja 10.5 lub wyższa). Bezpłatna studencka, roczna licencja oprogramowania ArcGIS jest zapewniana przez Uniwersytet Warszawski. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: