Rzeźba terenu w planowaniu przestrzennym 1900-7-RPP-PS-W
Uwarunkowania geomorfologiczne, a szczególnie ukształtowanie powierzchni terenu jest istotnym czynnikiem wpływającym na planowanie przestrzenne danego obszaru. W procesie planowania przestrzennego powinny być uwzględnione dwa podstawowe parametry rzeźby: morfometria, czyli przedstawienie w sposób liczbowy parametrów rzeźby, np. spadek terenu czy ekspozycja, oraz morfodynamika – przebieg współczesnych procesów geologiczno-geomorfologicznych.
Na wykładach, omówione zostaną problemy wynikające z niewłaściwego rozpoznania uwarunkowań geomorfologicznych a ujawniające się szczególnie podczas występowania zjawisk ekstremalnych, np. powodzi, ulew, osunięć mas ziemnych, i powodujące szkody materialne i zagrożenie życia.
Zajęcia (wykłady i ćwiczenia) mają za zadanie pokazać jak ważnym elementem jest prawidłowa diagnoza stanu środowiska i możliwości wykorzystania przestrzeni tak, aby zapewnić jak najlepsze jej funkcjonowanie i zabezpieczenie przed skutkami klęsk żywiołowych. Na wykładach omawiane będą zagadnienia roli rzeźby terenu w zagospodarowaniu przesterzennym wybranych regionów Polski i świata.
Podczas ćwiczeń przeprowadzona zostanie analiza rzeźby jako bariery lub ułatwienia w planowaniu przestrzennym. Szczególny nacisk położony będzie na rozpoznanie cech morfometrycznych i morfodynamicznych danego obszaru.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
WIEDZA
1. Zna i rozumie znaczenie ukształtowania terenu w procesie planowania przestrzennego, w różnych skalach i na różnych etapach.
2. Zna i rozumie przyczyny i skutki współczesnych procesów morfodynamicznych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.
UMIĘJĘTNOŚCI
1. Umie rozpoznać i przeanalizować podstawowe cechy rzeźby danego obszaru.
2. Umie, na podstawie materiałów kartograficznych, zestawień statystycznych i dokumentów opisowych rozpoznać i przewidzieć przebieg procesów morfodynamicznych w danym obszarze.
3. Potrafi zaproponować w sposób kreatywny i przedsiębiorczy rozwiązania zabezpieczeń przed skutkami klęsk żywiołowych, uwzględniające walory przyrodnicze,
POSTAWY
1. Rozumie i docenia znaczenie prawidłowej diagnozy stanu środowiska, a szczególnie rzeźby terenu na obszarach zurbanizowanych.
2. Ma świadomość konieczności permanentnego uczenia się, studiowania literatury fachowej i przepisów prawnych
Kryteria oceniania
Wykład - Regularne i systematyczne zapoznanie się z obowiązkową i uzupełniającą literaturą przedmiotu oraz z tematyką poruszaną na wykładach.
Obecność na zajęciach, aktywność, wykonanie i przedstawienie w formie krótkiej prezentacji wybranego zagadnienia dotyczącego rzeźby terenu w planowaniu przestrzennym.
Warunkiem zaliczenia jest wykonanie wszystkich ćwiczeń w terminie.
1 nieobecność może być usprawiedliwiona na ćwiczeniach.
Na ocenę końcową składa się 60% wymagań ćwiczeniowych i 40% wymagań z wykładu.
Ćwiczenia mogą być oceniane przy pomocy punków.
Ocena bardzo dobra: 95% sumy punktów
Dobra: 75% sumy punktów
Dostateczna: 55% sumy punktów z danego ćwiczenia.
W przypadku nieobecności na zajęciach konieczne jest uzupełnienie ich zakresu, w tym wszelkich projektów, ćwiczeń lub sprawozdań, w nieprzekraczalnym terminie jednego tygodnia od nieobecności.
Literatura
Literatura będzie podawana przez prowadzących na zajęciach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: