Projektowanie urbanistyczne I 1900-5APU1
Wymagania wstępne:
Brak.
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest przybliżenie studentom zasad kształtowania przestrzeni. Studenci dostają unikalną możliwość uczestnictwa w cyklu warsztatów praktycznych pobudzających wrażliwość przestrzenną, tworząc trójwymiarowe kompozycje - makiety robocze - z modeli brył i płaszczyzn w określonych skalach, wkraczają w ten sposób w realia projektowe stawiane profesjonalnym twórcom na całym świecie. Makieta jest, jak wiadomo, nieodłącznym elementem modelowania przy sporządzaniu projektu.
Treść:
Wykłady dotyczą przedmiotu działań projektanta przestrzeni, podstawowych elementów kompozycji przestrzennej i elementów krajobrazu miejskiego. Omawiane także są idee kompozycji przestrzennej miasta, jego struktury przestrzennej, w szczególności struktury funkcjonalnej, zasady planowania terenów zaliczonych do środowiska mieszkalnego, technicznego i przyrodniczego w mieście, wymagania co do kształtowania układów zabudowy, infrastruktury technicznej i zieleni. Przedstawiane są przykłady projektów urbanistycznych i ich realizacji, ilustrujące różne kierunki działań w kształtowaniu środowiska miejskiego: zrównoważonego i ekologicznego rozwoju miast, segregacji ruchu, rewitalizacji obszarów zdegradowanych.
Formuła ćwiczeń warsztatowych opiera się na współpracy studenta z prowadzącym, podczas zajęć stosowana jest forma dialogowa, korekta i konsultacja, praca nie zawiera więc stresu występującego podczas sprawdzianu czy egzaminu. Zasada oceniania pracy na każdych zajęciach stanowi niezbędny czynnik rywalizacji pomiędzy zespołami i ma zadanie dyscyplinujące.
Każde zadanie warsztatowe poprzedzone jest krótkim wprowadzeniem, przybliżającym tematykę zadanego ćwiczenia oraz zawiera wyczerpujący opis tematu pracy wraz z zalecaną skalą.
Cały cykl ćwiczeń obejmuje trzy zasadnicze części o wzrastającej złożoności i trudności zadań: 1)Ilustracje wrażeniowe, 2)definicje i podstawowe elementy kompozycji przestrzennej i 3)zasady kompozycji urbanistycznej.
Metody oceny:
Ocena jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych wystawianych za każde ćwiczenie. Pracę wykonuje się zasadniczo w zespołach dwuosobowych. Jest jednak kilka ćwiczeń, gdzie zadanie musi być wykonane przez cztero, sześcio i ośmioosobowe (jedno ćwiczenie) zespoły. Dopuszczalna jest jedna nieobecność na zajęciach, (innymi słowy średnia liczona jest bez jednej najgorszej oceny, przy wszystkich obecnościach studenta. Dobór osób w zespołach jest pozostawiony całkowicie do decyzji studentów. Można również, bez ograniczeń, zmieniać zespoły i powoływać nowe (zawsze jednak na zasadzie uzyskania konsensusu wszystkich jego członków) w trakcie semestru, (nie można jedynie dokonywać zmian w trakcie wykonywania bieżącego zadania).
Rodzaj przedmiotu
Literatura
1. K. Wejchert: "Elementy kompozycji urbanistycznej" wyd. Arkady Warszawa 1984.
2. J.J.Gibbson "The Perception of the Visual World" Boston 1950.
3 . Arheim R. "Art and Visual Perception" New York 1956.
4. Ch. Alexander "Pattern Language" New York - San Francisco - Washington 1992.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: