Wybrane aspekty gospodarowania wodą w miastach 1900-5-WAGS-WW
W trakcie wykładów przedstawione zostaną teoretyczne i praktyczne uwarunkowania gospodarki wodnej w mieście w aspekcie adaptacji do zmian klimatu. Wykłady są wstępem do części praktycznej (ćwiczeń) i stanowią integralną część zajęć.
Ćwiczenia mają za zadanie pogłębienie wiedzy wyniesionej z wykładu i umożliwienie jej praktycznego zastosowania. Prowadzone są w pracowni komputerowej przy zastosowaniu oprogramowania GIS (przede wszystkim ArcGIS). W ich trakcie studenci realizują projekty dotyczące m.in planowa zagospodarowania terenów zalewowych, ochrony przed powodzią i suszą, renaturyzacji rzek czy gospodarowaniu zasobami wodnymi na obszarach zurbanizowanych.
Metody nauczania:
1. Metody problemowe:
- wykład problemowy
2. Metody praktyczne:
- ćwiczenia z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania GIS
- metoda projektów
W zajęciach wykorzystywane są elementy pracy zdalnej (np. platforma Kampus UW)
Kierunek podstawowy MISMaP
geografia
ochrona środowiska
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Symbol efektów uczenia się dla programu studiów:
GEOGRAFIA: K_W02, K_W03, K_W04, K_W06,K_W07, K_W08,K_W10 / K_U01, K_U03, K_U06, K_U12 / K_K01, K_K04
GOSPODARKA PRZESTRZENNA: K_W02, K_W10 / K_U01,K_U05 / K_K01, K_K05
Po zaliczeniu przedmiotu student:
WIEDZA
1. zna problemy gospodarki wodnej w miastach;
2. zna podstawowe źródła informacji, niezbędne w racjonalnym gospodarowaniu wodami w miastach;
3. wie w jaki sposób można wykorzystać dane i oprogramowanie GIS w zarządzaniu ryzykiem powodzi i suszy;
4. zna rolę opracowań GIS w opracowaniu planów adaptacji miast do zmian klimatu.
UMIEJĘTNOŚCI
1. dyskutuje zagadnienia związane z gospodarowaniem wodą w miastach uwzględniając problemy ochrony środowiska;
2. rozpoznaje i objaśnia zagrożenia związane z żywiołem wodnym w mieście (powodzie i susze);
3. analizuje opracowania mapowe i projekty GIS pod kątem planowania zagospodarowania obszarów zalewowych, ochroną przed powodziami i suszami;
4. zastosowuje uzyskaną wiedzę w planowaniu adaptacji miast do zmian klimatu.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
1. rozumie wyzwania jakie stają przed władzami i mieszkańcami miast w kontekście adaptacji do zmian klimatu;
2. docenia znaczenie opracowań i analiz hydrologicznych w GIS jako narzędzia niezbędnego w racjonalnej gospodarce wodne w miastach;
3. rozumie konieczność szukania kompromisu między efektywną gospodarką wodną, planowaniem przestrzennym, a ochroną środowiska.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę na podstawie projektów realizowanych na zajęciach. Poszczególne projekty charakteryzują się różną wagą ustalaną w zależności od stopnia trudności ich wykonania. Ocena końcowa obliczana jest jako średnia ważona z ocen za poszczególne projekty (ćwiczenia)
Dopuszcza się jedną nieusprawiedliwioną nieobecność na ćwiczeniach. Dopuszczalna całkowita liczba nieobecności na zajęciach (usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych) wynosi 3, niemniej student zobowiązany jest uzupełnić zaległości powstałe w wyniku nieobecności (bez względu na jej przyczynę) w ciągu dwóch tygodni od jej zakończenia.
Wymiar zajęć:
Wykład: 10 godz.
Ćwiczenia: 20 godz.
Przygotowanie własne studenta do zajęć: ok. 20 godz. (dodatkowo: konsultacje, poznanie oprogramowania, rozwiązywanie problemów technicznych)
RAZEM: co najmniej 50 h
Szczegółowe warunki zaliczenia zostaną podane na pierwszych zajęciach.
Literatura
1. Strategia adaptacji do zmian klimatu dla miasta st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050. Miejski plan adaptacji. Projekt LIFE_ADAPTCITY_PL dofinansowany jest ze środków instrumentu finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
2. Urban water atlas for Europe 2017. Głowacka N., Van Leeuwen K., Koop S., Elelman R., Gawlik B. M., Easton, P. (eds.). Publications Office of the European Union.
Geoportale i serwisy mapowe, np. Geoportal (geoportal.gov.pl), Hydroportal (wody.isok.gov.pl), Copernicus (land.copernicus.eu/) itp.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: