Planowanie przestrzenne I 1900-5-PP1
Zajęcia polegają na sporządzeniu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w środowisku miejskim. Na zajęciach ćwiczy się techniki projektowe i planistyczne oraz zdobywa i praktycznie wykorzystuje wiedzę z zakresu projektowania urbanistycznego i wymagań prawnych planowania miejscowego. Ćwiczone techniki projektowe i planistyczne obejmują: rysunek odręczny, rysunek CAD lub GIS, pisanie tekstu prawnego. Na zajęciach przekazywana jest wiedza na temat sposobów wykonywania analiz planistycznych, projektowania urbanistycznego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w aspektach szczegółowych. Zakłada się posiadanie przez studenta podstawowej wiedzy na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Posiadana i zdobyta wiedza przekładana jest na bieżąco na praktykę w postaci zadań projektowych składających się na projekt planu miejscowego.
Projekty wykonywane są z założenia w zespołach 3-osobowych.
Proces projektowy składa się z 4 faz:
- analizy uwarunkowań,
- projektu urbanistycznego,
- opracowania rysunku planu,
- opracowania tekstu planu.
Wszystkie fazy projektu wykonywane są wspólnie przez wszystkich członków zespołu. Dla faz 2-4 grupy mogą wybrać kierowników fazy – osobę odpowiedzialną za koordynację pracy i podejmującą decyzje projektowe w razie rozbieżności zdań członków zespołu.
W cyklu 2023L:
Zajęcia polegają na sporządzeniu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w środowisku miejskim. Na zajęciach ćwiczy się techniki projektowe i planistyczne oraz zdobywa i praktycznie wykorzystuje wiedzę z zakresu projektowania urbanistycznego i wymagań prawnych planowania miejscowego. Ćwiczone techniki projektowe i planistyczne obejmują: rysunek odręczny, rysunek CAD, pisanie tekstu prawnego. Na zajęciach przekazywana jest wiedza na temat sposobów wykonywania analiz planistycznych, projektowania urbanistycznego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w aspektach szczegółowych. Zakłada się posiadanie przez studenta podstawowej wiedzy na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Posiadana i zdobyta wiedza przekładana jest na bieżąco na praktykę w postaci zadań projektowych składających się na projekt planu miejscowego. Projekty wykonywane są w zespołach 3-osobowych. W przypadku niepodzielnej liczby osób w grupie dopuszczalne są również zespoły 2-osobowe. |
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się: K_W01, K_W03, K_W05 / K_U05, K_U06 / K_K01, K_K02, K_K03
Student, który zaliczy przedmiot:
- potrafi wykonać kluczowe analizy służące sporządzeniu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (K_U01, K_U07)
- posiada podstawowe umiejętności projektowania urbanistycznego (K_U03, K_U04)
- posiada podstawowe umiejętności pracy graficznej (K_U05)
- potrafi sporządzić rysunek miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (K_U03, K_U06, K_U09)
- posiada podstawową umiejętność pisania tekstu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (K_U06, K_U09)
- potrafi zaplanować i zorganizować zespołową pracę nad tworzeniem koncepcji rozwoju wybranych obszarów (planowanie urbanistyczne) (K_U08)
- posiada wiedzę z zakresu prawa regulującego sporządzanie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (K_W05, K_WO9)
- jest gotów do podjęcia odpowiedzialności związanej z realizacją zadań planistycznych lub zarządczych (K_K03)
- jest gotów do rzetelnego wypełniania obowiązków zawodowych zgodnie z norma-mi profesjonalnymi i etycznymi (K_K04).
Kryteria oceniania
Studenci oceniani są wspólnie lub indywidualnie, w zależności od wyboru danego zespołu projektowego. W przypadku wybrania przez grupę kierowników faz na ocenę końcową wpływ mają dwie oceny składowe: za całość opracowania i za fazę, za którą dana osoba była odpowiedzialna. Ocena za całość opracowania jest jednakowa dla wszystkich członków zespołu. Składowymi oceny za całość opracowania są oceny z poszczególnych faz projektu. Kryteria oceny: jakość merytoryczna, poprawność formalno-prawna, czytelność, atrakcyjność i estetyka podania. Dozwolone są 3 nieusprawiedliwione nieobecności na zajęciach. Każda kolejna nieobecność obniża ocenę końcową danej osoby o 0,5 stopnia. Oddanie prac podzielone jest na 2 etapy - oddanie części analitycznej w trakcie semestru, zgodnie z harmonogramem, oddanie reszty opracowania na ostatnich zajęciach.
Literatura
1. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – aktualny tekst jednolity, ze zm.
2. Rozporządzenie Ministra Rozwoju I Technologii z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
3. Mironowicz I.; Technika zapisu planistycznego; Instytut Rozwoju Miast, Kraków, 2005
4. Mironowicz I.; Struktura planu miejscowego; [w:] Jędrzejkowski P.; Wiland M. (red.); Plany, decyzje i ochrona środowiska; Zeszyt Zachodniej Okręgowej Izby Urbanistycznej 2/05, Oficyna Wydawnicza ZOIU, Wrocław, 2005
W cyklu 2023L:
1. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – aktualny tekst jednolity, ze zm. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: