Plan miejscowy 1900-5-N-PMI
Treść wykładu będzie dotyczyć w szczególności zasad tworzenia tekstu i rysunku planu, z uwzględnieniem aspektów prawnych takich jak np. podstawy techniki legislacyjnej, orzecznictwo NSA w sprawach miejscowych planów. W ramach wykładu będą również szczegółowo omawiane kwestie związane z niektórymi etapami procesu sporządzania planu miejscowego takimi jak np. partycypacja społeczna oraz przykłady planów miejscowych sporządzanych dla terenów o różnego typu uwarunkowaniach funkcjonalno-przestrzennych.
Ćwiczenia polegają na sporządzeniu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w środowisku miejskim. Plan miejscowy wykonywany jest na podstawie koncepcji urbanistycznej opracowanej w ramach przedmiotu "Badanie i kształtowanie przestrzeni". Do prac planistycznych wykorzystuje także się inwentaryzację i analizy terenu sporządzone w ramach tego przedmiotu. W ramach przedmiotu ćwiczy się techniki planistyczne oraz zdobywa i praktycznie wykorzystuje wiedzę z zakresu wymagań prawnych planowania miejscowego. Ćwiczone techniki planistyczne obejmują: rysunek odręczny oraz przy pomocy oprogramowania GIS oraz pisanie tekstu prawnego. Na zajęciach studenci uzyskują wsparcie merytoryczne w zakresie sporządzania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie tekstowym i graficznym oraz omawiają z prowadzącym proponowane rozwiązania planistyczne. Digitalizacja projektu rysunku planu wykonywana jest przez studentów samodzielnie poza zajęciami. Projekty wykonywane są w zespołach 2-osobowych. W przypadku nieparzystej liczby osób w grupie dopuszcza się 1 zespół 3-osobowy. Proces projektowy składa się z 2 faz - opracowania rysunku planu i opracowania tekstu planu. Obie fazy projektu wykonywane są wspólnie przez wszystkich członków zespołu projektowego.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (lista przedmiotów)
Podstawy projektowania urbanistycznego
Wprowadzenie do GIS
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student, który zaliczy przedmiot:
- posiada wiedzę w zakresie procesu sporządzania planu miejscowego, zna podstawy teoretyczne i prawne niezbędne przy tworzeniu tekstu i rysunku planu, oraz interpretacji zapisów tych dokumentów planistycznych. (K_W01, K_W03, K_W05, K_W09)
- posiada podstawowe umiejętności pracy graficznej (K_U05)
- potrafi sporządzić rysunek miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (K_U03, K_U06, K_U09)
- posiada podstawową umiejętność pisania tekstu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (K_U06, K_U09)
- potrafi zaplanować i zorganizować zespołową pracę nad tworzeniem koncepcji rozwoju wybranych obszarów (K_U08)
- posiada wiedzę z zakresu prawa regulującego sporządzanie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (K_W05, K_WO9)
- jest gotów do podjęcia odpowiedzialności związanej z realizacją zadań planistycznych lub zarządczych (K_K03)
- jest gotów do rzetelnego wypełniania obowiązków zawodowych zgodnie z normami profesjonalnymi i etycznymi (K_K04).
Kryteria oceniania
Do egzaminu są dopuszczone tylko osoby, które otrzymały pozytywną ocenę z ćwiczeń.
Forma zaliczenia wykładu: egzamin pisemny
Zasady zaliczenia ćwiczeń.
Oceniany jest projekt planu miejscowego w części tekstowej i graficznej. Ocena końcowa jest jednakowa dla wszystkich członków zespołu. Kryteria oceny: poprawność formalnoprawna, jakość merytoryczna zaproponowanych rozwiązań planistycznych, zgodność projektu planu z projektem urbanistycznym, czytelność i estetyka podania. Dozwolone są 2 nieusprawiedliwione nieobecności na zajęciach. Każda kolejna nieobecność obniża ocenę końcową danej osoby o 0,5 stopnia.
Literatura
Zakres literatury dotyczący wykładu:
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie Zasady techniki prawodawczej
Szereg innych ustaw powiązanych z planowaniem przestrzennym na poziomie lokalnym oraz przykłady planów miejscowych i innych opracowań podanych podczas wykładu.
Zakres literatury dotyczący ćwiczeń.
Literatura podstawowa:
1. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
2. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
3. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej"
Literatura uzupełniająca:
1. Arvay-Podhalańska E, Podhalański B. (2002). Plan miejscowy jako instrument kształtowania środowiska. Człowiek i Środowisko, 26 (3-4) s. 91-102.
2. Burlińska A. (2013). Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jako narzędzie zarządzania przyrodą w mieście. Zrównoważony rozwój–zastosowania, 4.
3. Wieczorek A. (2021). Kształtowanie przestrzeni–sprawny system czy chaos? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego–parametry zabudowy. Mazowsze Studia Regionalne, 37. s. 33-55.
4. Wróblewska D. (2016). Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Gdańsk: I-NET.PL.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: