Metody pozyskiwania i analizy danych przestrzennych 1900-5-N-MPiAP
W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną metody zapisu danych przestrzennych, źródła danych przestrzennych, usługi udostępniania danych przestrzennych, wprowadzenie do przetwarzania i analiz przestrzennych. Omówione zostaną podstawowe zagadnienia z zakresu: topologii, geobaz, geoprzetwarzania, metod analizy i przetwarzania danych rastrowych (zakresy promieniowania elektromagnetycznego, charakterystyki spektralne, kompozycje barwne, klasyfikacje).
Podczas ćwiczeń studenci poznają metody pozyskania danych różnych typów z dostępnych źródeł: pozyskanie danych wektorowych i rastrowych z GUGiKu (Geoportal, Ewidencja zbiorów i usług danych przestrzennych) i innych dostępnych danych udostępnoinych publicznie.Studenci zapoznają się z typami danych i organizacją danych przestrzennych, typami geobaz, narzędziami geoprzetwarzania, relacjami przestrzennymi, procesem wykonywania analiz, wyświetlania danych rastrowych, przygotoywania kompozycji barwnych, fotointerpretacją/klasyfikacją zdjęć lotniczych/satelitarnych.
W ramach ćwiczeń wykorzystywane jest oprogramowanie ArcGIS (anglojęzyczny pakiet oprogramowania), studenci zapoznają się z fachowym słownictwem anglojęzycznym dotyczącym procedur opracowania analiz przestrzennych. Wymagany jest dostęp studentów w ramach pracy własnej do ww. oprogramowania.
Nakład pracy studenta: 3 ECTS = 3 × 25h = 75h (w bezpośrednim kontakcie 2 ECTS)
(N) – praca w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem,
(S) – praca własna (samodzielna) studenta.
Zajęcia (wykład) = 15h (N)
Zajęcia (ćwiczenia) = 30h (N)
• Konsultacje = 4h (N)
• Zaliczenie ćwiczeń, test z wykładu, egzamin = 1h (N)
• Przygotowanie (samodzielne) do egzaminu = 2,5h (S)
• Samodzielne przygotowanie do ćwiczeń – 0,5h/tyg. = 7,5h (S)
• Prace analityczne, projektowe = 15h (S)
RAZEM = ok. 75h
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
w sali
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się: K_W02, K_W05, K_U01, K_U05, K_U06, K_U07, K_K01, K_K05
Wiedza:
1. Zna typy danych przestrzennych
2. Zna metody pozyskiwania danych przestrzennych
3. Zna metody analizy i prezentacji danych przestrzennych
Umiejętności:
1. Umie zebrać dane z różnych źródeł i w różnych formatach i je zaprezentować
2. Umie zaplanować i przeprowadzić analizy przestrzenne
3. Umie dobrać dane i narzędzia do opracowania map z zakresu planowania przestrzennego
Kompetencje:
Jest gotów, aby wykorzystać oprogramowanie ArcGIS, do wykonywania podstawowych analiz przestrzennych, wspierających zarządzanie jednostkami administracji samorządowej, do wykonania map i analiz do programów/planów, do których jednostki administracji samorządowe zostały zobligowane ustawami.
Kryteria oceniania
Na egzamin końcowy składa się zaliczenie:
• ćwiczeń – uzyskanie wymaganej liczby punktów (określanej przez prowadzących zajęcia), obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa, dopuszczalne są 2 usprawiedliwione nieobecności, wszystkie ćwiczenia/kolokwia muszą być wykonane i zaliczone. Pozytywna ocena z ćwiczeń jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu.
• wykładu – test składający się z pytań otwartych oraz testu wyboru.
Wszystkie zaległe prace muszą zostać oddane do oceny najpóźniej do ostatniego tygodnia semestru, w którym realizowane są zajęcia. Podczas sesji egzaminacyjnej istnieje możliwość poprawy niezaliczonych sprawdzianów i poprawy ćwiczeń. Brak zaliczonych ćwiczeń uniemożliwia przystąpienie do egzaminu poprawkowego z wykładu.
Do zaliczenia przedmiotu konieczne jest zaliczenie wykładu i ćwiczeń. Końcowa ocena z przedmiotu jest składową: 50% z oceny uzyskanej z ćwiczeń oraz 50% z egzaminu z wykładu (na ocenę końcową decydujący wpływ ma ocena z egzaminu z wykładu). Podstawą zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie minimum 51% możliwych do zdobycia punktów; w zakresie: 51-60% ocena dostateczna, 61-70% - dostateczna plus, 71-80% - dobra, 81-90% - dobra plus, 91-100% - bardzo dobra.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Longley P.A., Goodchild M.F., Maguire D.J., Rhind D. W., 2006, GIS. Teoria i praktyka. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.
Urbański J., 2010, Gis w badaniach przyrodniczych. Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Dokumentacja ArcGIS
ArcGIS Help (w języku angielskim)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: