Modelowanie GIS 1900-5-N-MGIS-W
Student pozna metody analiz przestrzennych w modelu wektorowym oraz źródła niezbędnych danych. wektorowych i rastrowych. Skoncentrujemy się na analizie zgromadzonych danych oraz efektywnej prezentacji wyników. Ponadto, omówimy techniki wielokrotnego powtarzania czynności oraz budowanie modeli, składających się z sekwencji wielu narzędzi, generowanie map przydatności, automatyzacji procesów przetwarzania i analizowania danych przestrzennych.
W trakcie kursu omówione zostaną zaawansowane i kompleksowe analizy przestrzenne oparte na danych wektorowych. Przeanalizujemy kolejne etapy realizacji projektu GIS, od określenia problemu badawczego.,celu badania, doboru narzędzi i kolejności wykonywanych działań, aż po utworzenie kompleksowej bazy danych projektu. Będziemy również zajmować się procesem pozyskania i wykorzystania danych z różnych źródeł. Szczegółowo omówione zostaną narzędzia ArcGIS - Spatial Analyst, które odgrywają ważną rolę w podejmowaniu efektywnych decyzji w wielu branżach i sektorach: administracji samorządowej , planowaniu przestrzennym, transporcie i zarządzaniu kryzysowym.
Podczas zajęć zrealizowany zostanie projekt GIS obejmujący: sformułowanie problemu, zgromadzenie danych i przygotowanie ich do analizy, wykonanie wybranych analiz przestrzennych oraz prezentacje wyników.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student pozna i zrozumie:
K_W01- szerokie zastosowania analiz przestrzennych na danych wektorowych , zasady i metody modelowania i automatyzacji przetwarzania i analizowania danych przestrzennych
Student potrafi:
K_U01, K_U07 - zrealizować projekt GIS obejmujący sformułowanie problemu, zgromadzenie danych, przygotowanie danych do analizy, wykonanie wybranych analiz przestrzennych oraz prezentacje wyników
K_U05 - automatyzować procesy przetwarzania danych i wykonywania analiz przestrzennych w modelu wektorowym
Student jest gotów do:
K_K04 - do rzetelnego wypełniania obowiązków zawodowych zgodnie z normami profesjonalnymi i etycznymi
Kryteria oceniania
Aktywność na zajęciach, wykonanie ćwiczeń, wykonanie projektu, Prezentacja
Literatura
Bielecka E. Systemy informacji geograficznej. Teoria i zastosowania. Wydawnictwo PJWSTK, Warszawa 2006.
Gotlib D., Iwaniak A., Olszewski R. GIS : obszary zastosowań. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.
Jażdżewska I., Lechowski Ł.: Wstęp do geoinformacji z ArcGIS. Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2018.
Longley P.A., Goodchild M.F., Maguire D.J., Rhin D.W. GIS. Teoria i praktyka. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: