Metody badań społecznych 1900-5-N-MBS
Celem kursu jest zapoznanie studentów z podstawowymi metodami gromadzenia, przetwarzania i analizowania danych ilościowych w badaniach społecznych i ekonomicznych. W trakcie wykładu uczestnicy poznają podstawy metodologii badań ilościowych, źródła danych i związane z nimi problemy metodyczne, a także najważniejsze pojęcia z zakresu statystyki opisowej służące do opisu rozkładów zmiennych na różnych skalach pomiarowych, a także do opisu współzmienności dwóch zmiennych. Studenci poznają również podstawy wnioskowania statystycznego (estymację średniej i błędu standardowego średniej), przygotowujące do stosowania bardziej zaawansowanych metod ilościowych.
Ćwiczenia odbywające się co tydzień w pracowni komputerowej uzupełniają treść wykładu i służą wykształceniu podstawowych umiejętności pracy z danymi ilościowymi. Studenci poznają użyteczne funkcje arkusza kalkulacyjnego Excel. Nauczą się przetwarzać dane w zależności od stawianych pytań badawczych, wyliczać podstawowe parametry statystyczne, a także poprawnie wizualizować i interpretować wyniki swoich analiz.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się: K_W02, K_W04, K_W10, K_U01, K_U02, K_U07, K_U10, K_U12, K_K01, K_K05
Po zaliczeniu zajęć:
Student zna i rozumie (K_W02, K_W08, K_W10):
- najważniejsze źródła danych publicznych i ich rolę w analizie zagadnień związanych z gospodarkę przestrzenną.
- podstawowe pojęcia z zakresu statystyki opisowej (m.in. rozkład wartości zmiennej, rozkład warunkowy, wybrane parametry pozycyjne i rozproszenia) oraz wnioskowania statystycznego.
- podstawy zastosowania programu MS Excel do przetwarzania i analizy danych, ze szczególnym uwzględnieniem danych mogących służyć diagnozie prawidłowości i zjawisk występujących w rozwoju lokalnym i regionalnym.
- sposoby wizualizacji danych w postaci wykresów oraz dobre praktyki w tym zakresie
Student potrafi (K_U05):
- prawidłowo przetwarzać dane ilościowe wykorzystywane w badaniach z zakresu gospodarki przestrzennej (np. dane urzędowe, dane sondażowe).
- wykonywać poprawny opis statystyczny i wizualizację danych.
- wykorzystać teorie i pojęcia z zakresu gospodarki przestrzennej i geografii społeczno-ekonomicznej do interpretacji analizowanych danych
Kryteria oceniania
Obecność na wykładach i konwersatorium nie jest obowiązkowa, ale z pewnością ułatwia przygotowanie do egzaminu. Do zaliczenia ćwiczeń konieczne jest regularne uczestnictwo w zajęciach. Dopuszczalna jest 1 nieobecność w ciągu semestru, niezależnie od jej przyczyn.
Zaliczenie ćwiczeń odbywa się w oparciu o: (1) kolokwium „połówkowe”, (2) kolokwium końcowe, (3) oceniane prace domowe wykonywane w trakcie semestru (uwaga! prace domowe oddajemy najpóźniej na kolejnych zajęciach). Kolokwia stanowią łącznie 70% końcowej oceny z ćwiczeń (kolokwium „połówkowe” – 20%, kolokwium końcowe – 50%), punktacja z prac domowych – 20%.
Egzamin końcowy z wykładu i konwersatorium ma formę pisemną (testową) i są do niego dopuszczeni studenci, którzy zaliczyli ćwiczenia.
Zarówno w przypadku kolokwium jak i egzaminu stosowana będzie następująca skala ocen:
100% - 90% bardzo dobry
90% - 80% dobry+
80% - 70% dobry
70% - 60% dostateczny+
60% - 50% dostateczny
< 50% niedostateczny
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: