GIS w planowaniu przestrzennym 1900-5-N-GISwPP
Podczas ćwiczeń studenci poznają praktyczne aspekty wykorzystania systemów informacji geograficznej (GIS) w procesach związanych z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, w oparciu o wymagania ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w tym tworzenie planu ogólnego i innych dokumentów planistycznych. Wykorzystując dane wektorowe i rastrowe z dostępnych źródeł (np. zasoby GUGiK, GDOŚ, NID, PIG, itd.) studenci poznają możliwości wykorzystania analiz przestrzennych celem ich uwzględnienia do wyznaczenia:
- stref planistycznych, gminnych standardów urbanistycznych, obszarów uzupełnienia zabudowy i obszarów zabudowy śródmiejskiej w planie ogólnym,
- przeznaczenia terenów w planie miejscowym.
W ramach ćwiczeń studenci poznają i praktycznie zastosują oprogramowanie otwarte QGis do opracowania zbioru danych przestrzennych dla planu ogólnego gminy i/lub miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wymagany jest dostęp studentów w ramach pracy własnej do ww. oprogramowania.
Nakład pracy studenta: 3 ECTS = 3 × 25h = 75h (w bezpośrednim kontakcie 1,5 ECTS)
(N) – praca w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem,
(S) – praca własna (samodzielna) studenta.
Zajęcia (ćwiczenia) = 15h (N)
• Konsultacje = 8h (N)
• Zaliczenie ćwiczeń = 2h (N)
• Samodzielne przygotowanie do ćwiczeń – 1h/tyg. = 15h (S)
• Prace analityczne, projektowe = 35h (S)
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się: K_W02, K_W05, K_U01, K_U05, K_U06, K_U07, K_K01, K_K05
Wiedza:
1. Zna metody analizy i prezentacji danych przestrzennych
2. Przeprowadza analizy przestrzenne w zależności od rodzaju uwarunkowania planowania przestrzennego i danych źródłowych oraz formułuje na ich podstawie wnioski.
Umiejętności:
1. Umie zebrać dane z różnych źródeł i w różnych formatach i je zaprezentować
2. Umie zaplanować i przeprowadzić analizy przestrzenne
3. Umie dobrać dane i narzędzia do opracowania map z zakresu planowania przestrzennego
Kompetencje:
Jest gotów, aby wykorzystać oprogramowanie GIS do wykonywania analiz przestrzennych w zakresie opracowania dokumentów planistycznych na poziomie gminy.
Kryteria oceniania
Zaliczenie ćwiczeń na podstawie wykonanych analiz przestrzennych i sporządzenia planu ogólnego dla wybranej gminy/części gminy. Podstawą zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie minimum 51% możliwych do zdobycia punktów; w zakresie: 51-60% ocena dostateczna, 61-70% - dostateczna plus, 71-80% - dobra, 81-90% - dobra plus, 91-100% - bardzo dobra.
Literatura
Na bieżąco podawana w trakcie zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: