Meteorologia i klimatologia 1900-4AMKFIZ
Cel przedmiotu:
Wykład: Zdobycie podstawowej wiedzy z meteorologii ( o pogodzie i zachodzących w niej zjawiskach i procesach) i klimatologii ( o klimacie i procesach które go kształtują )
Ćwiczenia: Zapoznanie się z metodami pracy stacji meteorologicznej, przyrządami meteorologicznymi, metodami opracowań klimatologicznych, metodami statystycznymi i graficznymi stosowanymi w klimatologii
Treść:
Wykład: Pogoda i klimat - przedmiot i metody badań. Cele i organizacja służby pogody. Atmosfera - budowa i skład powietrza. Zanieczyszczenia w atmosferze. Procesy fizyczne zachodzące w atmosferze: obieg ciepła, obieg wody i cyrkulacja atmosfery oraz ich przyczyny i skutki. Współczesne problemy klimatologii: globalne ocieplenie i efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze itp. Klimaty w różnych skalach przestrzennych ( klimaty świata, klimat Polski, klimaty lokalne).
Ćwiczenia: Pojęcia: pogoda i klimat. Źródła informacji o pogodzie i klimacie. Organizacja sieci meteorologicznej. Obserwacje meteorologiczne: metodyka, przyrządy pomiarowe, wstępne opracowanie wyników. Metody statystyczne i graficzne stosowane w klimatologii. Terenowe metody badań klimatu w skali lokalnej. Kartowanie topoklimatyczne.
Metody oceny: wykład - egzamin pisemny, ćwiczenia - kolokwia - ocenianie ciągłe, ćwiczenia praktyczne z metod opracowań elementów meteorologicznych ( mapa rozkładu przestrzennego danego elementu, róże wiatrów, histogramy, mapa topoklimatów).
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Wykład:
Chromow S.P., 1969, Meteorologia i klimatologia, PWN
Garnier B.J., 1996, Podstawy klimatologii, WMO, IMiGW
Kożuchowski K., (red.), 2005, Meteorologia i klimatologia, PWN
Okołowicz W., 1969, Klimatologia ogólna, PWN
Retallack B.J., 1991, Podstawy meteorologii, WMO IMiGW
Woś A., 2000, Meteorologia dla geografów, PWN
Woś A., 1999, Klimat Polski, PWN
Ćwiczenia:
Kossowska - Czak U., i inni, 2000, Meteorologia i klimatologia. Pomiary. Obserwacje. Opracowania, PWN
Kłysik K., Kożuchowski K., Tarajkowska M., 1984, Przewodnik do ćwiczeń terenowych z meteorologii i klimatologii, UŁ, Łódź
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: