Kartografia i topografia II 1900-1AKT2
Wymagania wstępne:
Pzed przystąpieniem do tego kursu konieczne jest zaliczenie ćwiczeń z przedmiotu Kartografia i topografia I.
Cel przedmiotu:
Po kursie Kartografii topografii I i II studenci powinni posiadać podstawowe umiejętności w zakresie czytania i interpretacji map oraz orientować się w dostępnych materiałach kartograficznych: mapach topograficznych i tematycznych, atlasach i innych opracowaniach. Znajomość zasad redagowania map, teorii odwzorowań reguł generalizacji oraz metod prezentacji kartograficznej jest niezbędna do właściwego ich użytkowania.
Treść:
Podstawy kartografii tematycznej i topografii. Wykład obejmuje wybrane zagadnienia metodyki map tematycznych (graficzne przedstawianie danych statystycznych). Generalizacja kartograficzna. Elementy redakcji map tematycznych, kartoznawstwo map tematycznych i atlasów geograficznych. Reprodukcja kartograficzna. Terenoznawstwo i topografia, podstawowe instrumenty i techniki pomiarowe, zorientowane na potrzeby studiów i praktykę geograficzną.
Metody oceny:
Wykład - nie wymaga osobnego zaliczenia.
Ćwiczenia - zaliczenie na ocenę (warunkiem koniecznym jest wykonanie i zaliczenie wszystkich ćwiczeń).
Cały przedmiot (Kartografia i topografia I i II) kończy się egzaminem pisemnym w semestrze letnim. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń z Kartografii i topografii I i II.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
1. Pasławski J.(red), Wprowadzenie do kartografii i topografii, Wydawnictwo Nowa Era, Wrocław 2006.
2. Kraak M.-J., Ormeling F., Kartograficzna wizualizacja danych przestrzennych, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998.
3. Ratajski L., Metodyka kartografii społeczno-gospodarczej, PPWK, Warszawa 1989.
4. Saliszczew K.A, Kartografia ogólna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994, 1998, 2003.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: