Praktyki zawodowe (Geografia fizyczna stosowana) 1900-1-PZAW-WF
Student ma możliwość odbycia w trakcie studiów licencjackich praktyki w wymiarze 120 godzin pracy. Praktyka może odbywać się w jednostkach gospodarczych, jednostkach administracji państwowej, jednostkach administracji samorządowej, instytucjach społecznych, instytucjach naukowo-badawczych lub innych jednostkach organizacyjnych, jeżeli charakter odbywanej przez studenta praktyki będzie zgodny z profilem specjalności geografia fizyczna stosowana.
Formy praktyk:
- Praktyka zorganizowana – student korzysta z przygotowanej przez Uniwersytet oferty praktyk wynikającej z zawartych umów długoterminowych i dostępnej w Biurze Zawodowej Promocji Absolwentów;
- Praktyka indywidualna – student inicjuje podpisanie porozumienia z Firmą/Instytucją, Wydział sprawuje nadzór organizacyjny i merytoryczny nad przebiegiem praktyki;
- Zatrudnienie na umowę o pracę lub umów cywilnoprawnych na okres co najmniej jednego miesiąca w Firmie/Instytucji na stanowisku zgodnym z profilem kierunku studiów oraz s specjalności geografia fizyczna stosowana;
- Prowadzenie działalności gospodarczej;
- Praca w ramach zorganizowanej przez uczelnię działalności na rzecz Uniwersytetu i poza nim, pozwalające osiągnąć cele praktyki zgodnie z profilem kierunku studiów, m.in. realizacja projektów w ramach działalności kół naukowych, udział w realizacji prac naukowo-badawczych.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
WIEDZA:
poszerzenie wiedzy zdobytej na studiach i rozwijanie umiejętności jej wykorzystania (wykorzystanie podstawowych metod i technik służących do badania zjawisk i procesów w geosystemach oraz metod inwentaryzacji i waloryzacji zasobów środowiska)
poznanie przez studentów zasad funkcjonowania różnych instytucji oraz poznanie specyfiki pracy na różnych stanowiskach
UMIEJĘTNOŚCI:
kształtowanie umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej (wykorzystanie wiedzy teoretycznej do opisu i rozwiązania problemu badawczego; umiejętność zaplanowania i przeprowadzenia prostego badania naukowego lub ekspertyzy; umiejętność samodzielnego podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności)
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
poznanie przez studentów własnych możliwości na rynku pracy (rozumienie wartości różnorodności kulturowej świata i przestrzega zasad zachowania wynikających z szacunku wobec przedstawicieli innych kultur)
stworzenie warunków do aktywizacji zawodowej studentów na rynku pracy (rozwijanie potrzeby poszerzania kompetencji zawodowych i stałej aktualizacji wiedzy geograficznej)
przygotowanie studenta do samodzielnej pracy oraz odpowiedzialności za powierzone mu zadania (branie odpowiedzialności za realizację podjętych zobowiązań oraz bezpieczeństwo pracy własnej i innych)
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia praktyk jest wypełnianie przez studenta obowiązków wynikających z zapisów w Porozumieniu w sprawie organizacji praktyk oraz przestrzeganie Programu praktyk.
Zaliczenie praktyk następuje na podstawie złożonego przez studenta sprawozdania oraz zaświadczenia o odbyciu praktyki w Firmie/Instytucji wystawionego przez bezpośredniego opiekuna studenta w miejscu odbywania praktyki.
Literatura
Wykaz zalecanej literatury zależy od miejsca praktyki i zadań powierzonych studentowi. Ustala ją Opiekun praktyk oraz Pełnomocnik Dziekana ds. Praktyk.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: