Geografia rozwoju 1900-1-GRO
Geografia rozwoju jest subdyscypliną geografii, której popularność z każdym rokiem jest coraz większa. Zainteresowanie geografią rozwoju w kręgach anglosaskich wynikają z przeszłości kolonialnej i zaangażowania dawnych metropolii kolonialnych w krajach globalnego Południa. Stąd przeszłość kolonialna i skutki kolonializmu dla rozwoju stanowią ważny temat geografii rozwoju. Zaangażowanie krajów Zachodu na globalnym Południu przynosiło zarówno pozytywne jak i negatywne efekty dla rozwoju. Globalizacja i zmiany relacji między krajami globalnego Południa a światem rozwiniętym sprawiło, że podziały i układy w tym świecie nie są już tak jasne. Geografia rozwoju bada te relacje oraz wyjaśnia przyczyny ogromnego zróżnicowania krajów rozwijających się pod względem społecznym, kulturowym, gospodarczym, politycznym i uwarunkowań środowiska naturalnego. Odnosi się także do krytycznej analizy pomocy na rzecz rozwoju w różnych okresach, od końca drugiej wojny światowej do chwili obecnej.
Cześć zajęć odbywa się w formie warsztatów i pracy własnej studenta.
Student powinien przeznaczyć na osiągnięcie zdefiniowanych dla przedmiotu efektów uczenia się.
wykłada 20h
zajęcia konwersatoryjne 10h
Zaliczenie części konwersatorium 10h
Egzamin 2h
Razem 42h
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się: K_W01, K_W05, K_U01, K_U07, K_K05
Zajęcia pozwolą na zdobycie wiedzy o globalnych problemach rozwoju oraz mechanizmach różnicujących kraje globalnego Południa pod względem poziomu rozwoju. Zajęcia dają możliwość nabycia praktycznych umiejętności w zakresie oceny skuteczności polityk rozwojowych oraz zmieniających się priorytetów pomocy rozwojowej w przekroju ponad 50 lat. Tematyka zajęć pozwoli też na rozszerzenie wiedzy o lokalnych uwarunkowaniach rozwoju oraz roli różnorodności (kulturowej, politycznej, społecznej) w kształtowaniu relacji globalny – lokalny.
Po ukończeniu przedmiotu student zna:
WIEDZA:
1. historię badań nad rozwojem
2. Pojęcie geografii rozwoju i jej zawiązku z innym dyscyplinami nad rozwojem
3. podstawowe problemy społeczne, gospodarcze i polityczne kształtujące procesy rozwoju na globalnym Południu
UMIEJĘTNOŚCI
1. Umie scharakteryzować bariery rozwoju na globalnym Południu.
2. Potrafi wyjaśnić relacje między poszczególnymi procesami gospodarczymi i społecznymi omówionymi na wykładach a niedorozwojem i zagrożeniami społecznymi.
3. umie posługiwać się wskaźnikami rozwoju społecznego i ekonomicznego.
4. Umie wyjaśnić przyczyny różnic w poziomie rozwoju między krajami globalnego Południa.
5. Umie określić przejawy niedorozwoju krajów i regionów.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
- Czerny M. 2012 (red.). Bieda i bogactwo we współczesnym świecie. Studia z geografii rozwoju. WUW, Warszawa.
- Czerny M. 2005. Globalizacja a rozwój. PWN, Warszawa.
- Potter R. B., Binns T., Elliott J.A., Smith D. 2008. Geographies of Development. An introduction to development studies. Pearson/Prentice Hall.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: