Teorie kształtowania polityk publicznych 1600-SZD-SPEC-TKP-PA
Seminarium zapewnia pogłębioną analizę współczesnych teorii procesu kształtowania polityk publicznych w oparciu o fundamentalne dzieło pod redakcją Weible'a "Theories of the Policy Process" (5. wyd., 2023). Seminarium przyjmuje podejście porównawcze do analizy głównych ram teoretycznych, które wyjaśniają, jak polityki są formułowane, wdrażane i zmieniane. Studenci będą krytycznie analizować te ramy i stosować je do własnych tematów badawczych. Poprzez intensywne dyskusje i wspólne uczenie się, uczestnicy rozwiną zaawansowane zrozumienie teoretycznych podstaw procesów politycznych, mocnych i słabych stron różnych podejść oraz ich zastosowania w różnorodnych kontekstach polityk. Format seminarium, ograniczony do 10 uczestników, umożliwia merytoryczną wymianę i ukierunkowane zastosowanie koncepcji teoretycznych do konkretnych zainteresowań badawczych studentów w ramach nauk społecznych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza | Zna i rozumie:
WG_01 w stopniu umożliwiającym rewizję istniejących paradygmatów - światowy dorobek, obejmujący podstawy teoretyczne oraz zagadnienia ogólne i wybrane zagadnienia szczegółowe – właściwe dla danej dyscypliny w ramach nauk społecznych
WG_02 - główne tendencje rozwojowe dyscyplin w ramach nauk społecznych, w których odbywa się kształcenie
WG_03 - metodologię badań naukowych w obrębie dyscyplin naukowych z dziedziny nauk społecznych
WK_01 - fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji z perspektywy nauk społecznych
Umiejętności | Potrafi:
UK_05 - posługiwać się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego z wykorzystaniem fachowej
terminologii właściwej danej dyscyplinie w ramach nauk społecznych w stopniu umożliwiającym uczestnictwo w międzynarodowym środowisku
naukowym i zawodowym
Kompetencje społeczne | Jest gotów do:
KO_01 - wypełniania zobowiązań społecznych badaczy i twórców
KO_02 wypełniania zobowiązań społecznych i podejmowania działań na rzecz
interesu publicznego, zwłaszcza w zakresie inicjowania działań na rzecz interesu publicznego
KO_03 - myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy
Kryteria oceniania
Biorąc pod uwagę format seminarium i nacisk na dyskusję teoretyczną, obecność na wszystkich pięciu sesjach jest obowiązkowa. W wyjątkowych okolicznościach, jedna nieobecność może zostać usprawiedliwiona po wcześniejszym powiadomieniu i wykonaniu dodatkowego pisemnego zadania analizującego ramy teoretyczne omawiane na opuszczonej sesji i ich zastosowanie do tematu badawczego studenta (2000 słów). Studenci muszą przeczytać wszystkie wymagane lektury przed każdym seminarium i przyjść przygotowani z notatkami na temat tego, jak koncepcje teoretyczne stosują się do ich obszarów badań doktorskich, aby ułatwić merytoryczną dyskusję.
Aby zaliczyć ten przedmiot, studenci muszą wykazać się stałym zaangażowaniem w materiał poprzez: Regularny, aktywny udział w dyskusjach seminaryjnych wykazujący krytyczne zaangażowanie w wymagane lektury na temat teorii procesu kształtowania polityk; Złożenie dwóch krótkich prac refleksyjnych (po Sesjach 2 i 4) stosujących wybrane ramy teoretyczne do tematu doktoratu studenta; Ukończenie końcowej pracy o zastosowaniu teoretycznym integrującej co najmniej dwie teorie procesu polityk z obszarem badawczym studenta. Poprawki: Studenci, którzy nie spełnią tych wymagań, muszą złożyć kompleksową analizę pisemną (3000-4000 słów), która stosuje wiele ram teoretycznych z kursu do obszaru polityki istotnego dla ich badań, z szerokim odniesieniem do literatury i porównawczą refleksją teoretyczną.
Bieżąca ocena uczestnictwa w seminarium, koncentrująca się na głębokości zrozumienia teoretycznego i zastosowaniu do tematów badawczych. Ocena dwutygodniowych krótkich prac refleksyjnych (500-750 słów) wykazujących zastosowanie konkretnych teorii do badań studenta. Ocena końcowej pracy o zastosowaniu teoretycznym pod kątem wyrafinowania teoretycznego, analizy porównawczej i integracji koncepcji z kursu. Jakościowe informacje zwrotne od prowadzącego i rówieśników podczas dyskusji seminaryjnych.
Przedmiot jest oceniany na zasadzie zaliczenia/niezaliczenia. Aby zaliczyć kurs, studenci muszą: uczestniczyć w co najmniej 4 z 5 sesji seminaryjnych; wykazać odpowiednie zaangażowanie w wymagane lektury poprzez aktywne uczestnictwo w seminarium; złożyć wszystkie wymagane prace refleksyjne pokazujące zastosowanie ram teoretycznych do ich badań; ukończyć końcową pracę o zastosowaniu teoretycznym, która integruje wiele teorii z ich obszarem badawczym; wykazać dowody krytycznego myślenia i zrozumienia teoretycznego w swoich wkładach. Niezaliczenie: jeśli student nie spełni minimalnych wymagań dotyczących obecności, uczestnictwa lub pisemnych zadań, lub jeśli jego praca wykaże niewystarczające zaangażowanie w teorie kursu i ich zastosowanie.
Literatura
Weible, C. M. (Ed.). (2023). Theories of the Policy Process (5th ed.). Routledge.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: