Przegląd najnowszych badań w studiach lokalnych 1600-SZD-SPEC-PB-GSE
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z najnowszymi hipotezami w badaniach nad samorządem terytorialnym oraz wyników ich empirycznego testowania. Teksty mogą być przypisane do różnych dyscyplina naukowych – ekonomii, socjologii, politologii, geografii lub prawa. Ich wspólnym elementem jest podejmowanie zagadnień samorządu terytorialnego. Teksty mogą dotyczyć dowolnego kraju lub krajów na świecie. Mogą opisywać zagadnienia teoretyczne lub badania empiryczne jakościowe lub ilościowe. Ich kryterium doboru – poza kryterium merytorycznym – jest ich aktualność i popularność we współczesnych badaniach nad samorządem terytorialnym.
Narzędzia stosowane w trakcie zajęć to opis, dyskusja i analiza najbardziej aktualnych tekstów z literatury studiów lokalnych. Odniesienie do zagadnień podejmowanych w ostatnich latach na największych kongresach naukowych na temat studiów lokalnych.
Od studentów wymagany jest duży zakres pracy własnej polegającej na czytaniu i analizie tekstów zgodnie ze wskazówkami osoby prowadzącej zajęcia – identyfikacja problemów i pytań badawczych, testowanych hipotez, przyjętej metodologii, wyników badania oraz ich dyskusji. Ocena pracy autorów tekstów wyrażona w postaci omówienia podjętej analizy w trakcie zajęć i udział w dyskusji.
Zajęcia oceniane są na podstawie zaangażowania studentów w dyskusję naukową oraz raporty z przygotowanego materiału dostarczane prowadzącym po każdych zajęciach.
Większość analizowanych została napisana w języku angielskim.
Nakład pracy studenta: 1 ECTS = 25h = 10h (w bezpośrednim kontakcie 0.4 ECTS)
(N) – praca w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem,
(S) – praca własna (samodzielna) studenta.
Zajęcia (warsztat) = 10h (N)
Czytanie tekstów = 10h (S)
Prace analityczne = 4h (S)
Redakcja raportów z prac analitycznych = (1h)
RAZEM = ok. 25h
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
w sali
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Praca na zajęciach, kompletnośc raportów z analizy tekstów oraz poziom naukowy przeprowadzonych analiz.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Zgodnie z informacją przekazaną przez osobę prowadzącą zajęcia na początku każdego cyklu zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: