Wystąpienia publiczne (kontakt z mediami) i prezentacja wyników badań 1600-SZD-N-WP-KM
Zajęcia poświęcone są rozwijaniu umiejętności wystąpień publicznych w kontekście komunikacji naukowej i kontaktu z mediami. Kurs koncentruje się na technikach skutecznej prezentacji wyników badań – zarówno w środowisku akademickim, jak i w przestrzeni publicznej. Uczestnicy poznają zasady budowania przekazu, dostosowywania stylu komunikacji do odbiorcy (np. media, grantodawcy, instytucje publiczne), a także sposoby radzenia sobie ze stresem i pytaniami krytycznymi. Szczególny nacisk położony jest na umiejętność syntetyzowania wiedzy i tworzenia atrakcyjnych, przejrzystych i wiarygodnych prezentacji ustnych oraz wizualnych (np. slajdów).
Podczas zajęć poruszona zostanie również tematyka prezentacji i wizualizacji danych ilościowych i jakościowych. Uczestnicy poznają zasady doboru odpowiednich form wizualizacji do typu danych i celu wystąpienia, a także sposoby integrowania danych w narracji badawczej. Zostaną również omówione dobre praktyki w zakresie czytelności, estetyki oraz wiarygodności przekazu wizualnego, jak również najczęstsze błędy wpływające na jego odbiór.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024L: | W cyklu 2025L: |
Efekty kształcenia
Wiedza: Zna i rozumie:
WG_2 - główne tendencje rozwojowe dyscyplin naukowych lub artystycznych, w których odbywa się kształcenie
WG_4 – wyników działalności naukowej, także w trybie otwartego dostępu
WK_3 - podstawowe zasady transferu wiedzy do sfery gospodarczej i społecznej oraz komercjalizacji wyników działalności naukowej i know-how związanego z tymi wynikami
Umiejętności: Potrafi:
UW_2 - Dokonywać krytycznej analizy i oceny wyników badań naukowych, działalności eksperckiej i innych prac o charakterze twórczym oraz ich wkładu w rozwój wiedzy
UK_3 - Transferować wyniki działalności naukowej do sfery gospodarczej i społecznej
Kompetencje społeczne: Jest gotów do:
KK_1 - Krytycznej oceny dorobku w ramach danej dyscypliny naukowej
KK_2 - Krytycznej oceny własnego wkładu w rozwój danej dyscypliny
Kryteria oceniania
Opis wymagań związanych z uczestnictwem w zajęciach, w tym dopuszczalnej liczby nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: dopuszczone są maksymalnie trzy nieobecności (po jednej dopuszczalnej w każdym z modułów przedmiotu)
Zasady zaliczania zajęć i przedmiotu (w tym zaliczania poprawkowego): Zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie aktywnego uczestnictwa w zajęciach, połączonego oraz przygotowania i wygłoszenia indywidualnej prezentacji. Wymagana jest również umiejętność jasnego formułowania i skutecznej obrony własnych tez w trakcie dyskusji z prowadzącymi i grupą.
Metody weryfikacji efektów uczenia się: Efekty uczenia się będą weryfikowane przez pryzmat poprawności i jakości wypowiedzi podczas zajęć oraz stopnia zaangażowania doktoranta w dyskusję. Dodatkowym elementem oceny będzie indywidualna prezentacja ustna przygotowana na podstawie własnych badań lub analizy wybranego zagadnienia związanego z tematyką kursu.
Kryteria oceniania: aktywność na zajęciach, jakość formalna i merytoryczna wypowiedzi podczas zajęć.
Literatura
• Cairo, A. (2016). The Truthful Art: Data, Charts, and Maps for Communication. New Riders.
• Evergreen, S. D. H. (2017). Effective Data Visualization: The Right Chart for the Right Data. SAGE Publications.
• Tufte, E. R. (2006). Beautiful Evidence. Graphics Press.
• Tufte, E. R. (2001). The Visual Display of Quantitative Information. Graphics Press.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: