Seminarium mediewistyczno-nowożytnicze I (V – pocz. XVII w.) 1500-SDN-SWDH-SMN
Proponowane seminarium nawiązuje do tradycji międzyepokowych zebrań naukowych odbywających się od wielu lat w najpierw w Instytucie Historycznym UW, a następnie na Wydziale Historii UW i stanowi kontynuację seminarium mediewistyczno-nowożytniczego prowadzonego w ostatnich latach przez Agnieszkę Bartoszewicz, Grzegorza Myśliwskiego i Dariusza Kołodziejczyka. Zakres chronologiczny prezentowanych referatów rozciąga się od V wieku do początków XVII w. Tematyka obejmuje zagadnienia z dziejów historii społecznej, kulturowej, prawnej, politycznej i gospodarczej z uwzględnieniem danych porównawczych.
Celem seminarium jest prezentowanie i omawianie wyników nowych badań, jak i przedstawianie projektów naukowych zarówno indywidualnych (rozprawy doktorskie, prace habilitacyjne, monografie), jak i zbiorowych (programy grantowe).
Seminarium polega na wysłuchaniu wykładu doktorantów-uczestników zajęć lub zaproszonych gości, a później – na dyskusji wokół problematyki wygłoszonego wykładu między referentem a pozostałymi osobami obecnymi na seminarium. Wzorując się na słynnym seminarium doktorskim prowadzonym niegdyś przez prof. prof. Henryka Samsonowicza, Antoniego Mączaka, Andrzej Wyrobisza i Michała Tymowskiego planujemy zapraszać niekiedy do wygłoszenia referatów także historyków badających czasy późniejsze niż początek XVII w., jak również specjalistów z innych dziedzin humanistycznych (archeologów, literaturoznawców etc.). Wpisuje się to w ideę naszego seminarium, którą jest jedność nauki i zarazem warta poznania jej różnorodność.
Dzięki formule online możliwe jest zapraszanie referentów i dyskutantów z ośrodków naukowych z całej Polski, a także z ośrodków zagranicznych, co wzbogaci ofertę naszych seminaryjnych spotkań, a uczestnikom umożliwi bezpośredni kontakt z naukowcami znanymi im do tej pory wyłącznie z lektur.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza (zna i rozumie)
WG_03 metodologię badań naukowych w obrębie nauk humanistycznych
WK_01 fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji z perspektywy nauk humanistycznych
Umiejętności (potrafi)
UW_01 wykorzystywać wiedzę z różnych dyscyplin nauk humanistycznych do twórczego identyfikowania, formułowania i innowacyjnego rozwiązywania złożonych problemów lub wykonywania zadań o charakterze badawczym, a w szczególności definiować cel i przedmiot badań naukowych w dziedzinie nauk humanistycznych, właściwie rozwijać metody, techniki i narzędzia badawcze oraz twórczo je stosować; formułować hipotezę badawczą oraz wnioskować na podstawie wyników badań naukowych;
UW_02 dokonywać krytycznej analizy i oceny wyników badań naukowych, działalności eksperckiej i innych prac o charakterze twórczym oraz ich wkładu w rozwój wiedzy
UK_03 uczestniczyć w dyskursie naukowym w obrębie nauk humanistycznych
UK_04 inicjować debatę
Kompetencje społeczne (jest gotów do)
KK_03 uznania priorytetu wiedzy w rozwiązaniu problemów badawczych, poznawczych i praktycznych, w obrębie dyscyplin humanistycznych, z zachowaniem szacunku dla standardów pracy i debaty naukowej
KK_02 krytycznej oceny własnego wkładu w rozwój danej dyscypliny naukowej oraz prowadzenia dyskusji, formułowania merytorycznych argumentów, wypowiadania swoich racji z zachowaniem szacunku dla innych, prezentuje postawę otwartości na właściwy dla różnych nauk humanistycznych typ refleksji z poszanowaniem odmiennych poglądów
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia jest obecność na spotkaniach (dopuszczalna liczba nieobecności 3). W razie większej liczby nieobecności konieczne będzie wykonanie dodatkowego zadania (np. przygotowanie recenzji wybranej publikacji) ustalonego z prowadzącymi seminarium.
Literatura
Lista wybranych publikacji referentów lub zalecana przez nich literatura przedmiotu podawane na bieżąco.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: