Humanistyka cyfrowa 1500-SDN-HC2024L
We współczesny pejzaż humanistyki coraz wyraźniej wpisują się najrozmaitsze narzędzia i zjawiska cyfrowe. Stajemy w obliczu z jednej strony nowych możliwości analizy i interpretacji, ale z drugiej – także wyzwań związanych z interakcją z technologią. W dobie AI, Big Data, cyfrowych narzędzi do analizy tekstu, a także narzędzi do prezentacji wyników badań możliwość (a może: konieczność? powinność? ryzyko?) aktualizacji aparatu badawczego stwarza przestrzeń do nowych praktyk naukowych i dydaktycznych – i do uzyskiwania nowych rezultatów. Jednocześnie, wraz z postępem technologicznym nieuchronnie otwiera się przestrzeń do stawiania pytań dotyczących etyki czy definicji ludzkiej natury.
Kurs „Humanistyka cyfrowa” stanowi próbę odpowiedzią na potrzebę zrozumienia i ewentualnego wykorzystania tych narzędzi oraz na rozwój nowych kompetencji w dziedzinie badawczej.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza (zna i rozumie)
WG_01 w stopniu umożliwiającym rewizję istniejących paradygmatów – światowy dorobek, obejmujący podstawy teoretyczne oraz zagadnienia ogólne i wybrane zagadnienia szczegółowe – właściwe dla dyscyplin humanistycznych
WG_03 metodologię badań naukowych w obrębie nauk humanistycznych
Kompetencje społeczne (jest gotów do)
KK_03 uznania priorytetu wiedzy w rozwiązaniu problemów badawczych, poznawczych i praktycznych, w obrębie dyscyplin humanistycznych, z zachowaniem szacunku dla standardów pracy i debaty naukowej
KO_01 wypełniania zobowiązań społecznych i podejmowania działań na rzecz interesu publicznego, zwłaszcza w zakresie upowszechniania wyników badań nauk humanistycznych z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi komunikacyjno-technologicznych
Kryteria oceniania
ocena ciągła, praca zaliczeniowa. Możliwe są dwie nieobecności w semestrze
Literatura
Szczegółowa literatura zostanie opracowana we współpracy z uczestnikami kursu. Przykładowa literatura dotycząca tematu kursu to:
B. Hojdis, A. Cankudis, Cyfrowe edycje literackie i naukowe jako element cyfrowej humanistyki, „Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie” 2020, nr 17.1.
M. Maryl, F5: odświeżanie filologii, „Teksty Drugie” 2014 nr 2 (146).
F. Su. Cross-national digital humanities research collaborations: structure, patterns and themes, „Journal of Documentation” 2020 nr 76.6.
P. Svensson, The Landscape of Digital Humanities, „Digital Humanities Quarterly” 2010 nr 4.1.
A.H. Poole, D.A. Garwood, Digging into data management in public‐funded, international research in digital humanities, „Journal of the Association for Information Science and Technology”, 71(1).
Uwagi
W cyklu 2024L:
online |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: