Monoclonal antibodies as drugs – manufacturing and registration 1400-237TBD
W ramach zajęć przedstawiona zostanie wiedza na temat leków biologicznych. Szczególna uwaga zostanie poświęcona grupie leków biologicznych które uważa się za najbardziej obiecujące – przeciwciałom monoklonalnym. Wykłady obejmować będą informacje o standardzie GMP (dobrej praktyki wytwarzania), rozwoju linii komórkowych do przemysłowego wytwarzania leków biologicznych, , procesie fermentacji (USP – ang. upstream process), procesie oczyszczania leku (DSP – ang. downstream process), wytwarzaniu banków komórkowych, lekach biopodobnych, optymalizacji parametrów jakościowych leków, rozwoju specyficznych metod analitycznych oraz badaniach klinicznych i rejestracji leków biologicznych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Celem fakultetu jest, aby student po jego zakończeniu dysponował następującą wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi:
WIEDZA
K_W05 Ma wiedzę dotyczącą wykorzystania technicznych i technologicznych aspektów biotechnologii
K_W06 Wykazuje znajomość podstawowego słownictwa w dziedzinie nauk przyrodniczych (w tym biotechnologii) w wybranym języku nowożytnym (wskazany jęz. angielski)
K_W09 Rozumie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy
UMIEJĘTNOŚCI
K_U02 Wykazuje umiejętność czytania ze zrozumieniem literatury fachowej w języku nowożytnym (angielskim) i komunikowania się na podstawowym poziomie
K_U03 Wykazuje umiejętność wykorzystania dostępnych źródeł informacji, w tym ze źródeł elektronicznych
K_U06 Wykazuje umiejętność poprawnego wnioskowania na podstawie danych z różnych źródeł
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
K_K04 Wykazuje zdolność do efektywnej pracy w zespole
K_K05 Rozumie podstawowe zasady etycznego postępowania w pracy zawodowej i w życiu
K_K06 Rozumie potrzebę przekazywania społeczeństwu informacji o nowych osiągnięciach biotechnologii i potrafi przekazać te informacje w sposób zrozumiały
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się egzaminem w postaci testu jednokrotnego wyboru, oceniającego czy student w trakcie wykładów nabył wiedzę i umiejętności w zakresie opisanym w części dotyczącej efektów uczenia.
Literatura
Dla przedmiotu nie ma literatury w postaci jednej gotowej książki. Podstawą są wykłady udostępniane przez prowadzących oraz piśmiennictwo sugerowane w trakcie wykładów. Należy korzystać z rozdziałów książek oraz publikacji naukowych z zakresu wytwarzania i rejestracji leków biologicznych
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: