Promieniowanie jonizujące a człowiek i środowisko 1400-236PJON
1. Powstawanie i własności promieniowania jonizującego:
Czym jest promieniowanie jonizujące?. Budowa atomu; Własności promieniowania jonizującego; Prawa rządzące zjawiskiem promieniotwórczości; Promieniotwórczość naturalna; Promieniotwórczość sztuczna; Reakcje jądrowe; Otrzymywanie i własności promieniowania neutronowego.
2. Od wagi izotopowej do bomby atomowej, czyli przykłady wykorzystania promieniowania jonizującego i energii jądrowej:
Stosowanie substancji promieniotwórczych; Źródła zamknięte i otwarte; Zastosowanie izotopów promieniotwórczych w przemyśle; Zastosowanie promieniowania jonizującego w medycynie; Przykłady innych zastosowań; Od Uranu do uranu, od rozszczepienia atomu do elektrowni jądrowej i bomby atomowej.
3. Narażenie na promieniowanie i dawki promieniowania jonizującego:
Napromienienie i skażenie; Ocena narażenia; Dawki promieniowania jonizującego; Dawki graniczne i skażenia; Naturalne tło promieniowania; Dawki jakie otrzymujemy z różnych źródeł; Biologiczne skutki napromienienia.
4. Skażenie środowiska substancjami promieniotwórczymi:
Naturalne i sztuczne izotopy promieniotwórcze w obiegu materii w przyrodzie; Awarie w elektrowniach jądrowych jako źródła skażeń środowiska; Co działo się w Polsce po awarii w Czarnobylu? Czy nasze mieszkania są niebezpieczne? Naturalne zagrożenie radiacyjne w polskim górnictwie; Składowanie odpadów promieniotwórczych;
5. Jak chronić się przed promieniowaniem jonizującym?
Co to jest ochrona radiologiczna? Znaki ostrzegawcze; Sposoby zmniejszania narażenia i zasady ochrony radiologicznej; Środki ochronne; Kontrola środowiska;. Służba pomiarów skażeń promieniotwórczych (SPSP); Służba awaryjna.
Rodzaj przedmiotu
monograficzne
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student posiada wiedzę na tematy podane w opisie przedmiotu
K_W05 Zna globalne problemy środowiskowe oraz zastosowanie ekologii w praktyce ochrony przyrody i kształtowania środowiska.
K_W06 Opisuje aktualne problemy cywilizacyjne związane z koniecznością godzenia rozwoju gospodarczego z wymogami ochrony środowiska i identyfikuje najważniejsze zagrożenia stanu środowisk wodnych, lądowych i atmosfery.
K_W09 Zna metody oceny narażenia na promieniowanie i potrafi wymienić biologiczne skutki napromienienia, podstawy ochrony radiologicznej, służby pomiarów skażeń promieniotwórczych. Potrafi odróżnić skażenia promieniotwórcze od anomalii geochemicznych.
K_K01 Ma świadomość odpowiedzialnego stosowania zasad bezpieczeństwa i higieny w pracy i w warunkach zagrożenia.
K_K02 Wykazuje potrzebę poszerzania i stałego aktualizowania wiedzy z zakresu o środowisku oraz podnoszenia kompetencji zawodowych.
K_K03 Potrafi odpowiednio określić priorytety służące rozwiązaniu problemów w zakresie ochrony środowiska i przyrody.
K_K04 Rozumie konieczność stosowania zasad zrównoważonego rozwoju w życiu codziennym oraz gospodarce.
Kryteria oceniania
Krótki egzamin testowy (test jednokrotnego wyboru) zdalny - ocena dostateczna 50% poprawnych odpowiedzi . Dozwolone są 2 nieobecności
Literatura
wykład
Uwagi
W cyklu 2024Z:
W ROKU 2024/2025 ZAJĘCIA ODWOŁANE |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: