Informacja obrazowa 1400-226INFOB
Przedmiot łączy zagadnienia związane z aspektami teoretycznymi i technicznymi dotyczącymi wykorzystania obrazowania w różnym zakresie promieniowania elektromagnetycznego z koncepcją informacji obrazowej rozumianej jako interdyscyplinarny kierunek oparty na koncepcji przyrodniczej roli obrazu traktowanego jako zjawisko biologiczne.
Informacja obrazowa oparta na nośniku elektromagnetycznym, najszybszym ze znanych w przyrodzie, i formowana w unikalnej w środowisku przyrodniczym strukturze obrazu, być może odegrała decydującą rolę kształtowania się mózgu i naszej świadomości w ewolucji organizmów.
Autorem tego oryginalnego i nowoczesnego ujęcia jest dr Marek Ostrowski. A jego omawianie jest prowadzone na przykładzie praw, które rządzą obrazem, jego struktury przyrodniczej, uwarunkowań fizycznych, chemicznych, biologicznych i psychicznych.
Na wykładach omawiane są specjalistyczne techniki zobrazowań w poszczególnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego od kwantowego przez rentgenowskie, ultrafioletowe, widzialne, podczerwone, termalne, radarowe aż po radiowe. Obraz uzyskany dzięki tym technikom i odbierany zmysłowo ulega następnie różnego rodzaju transformacjom biologicznym i intelektualnym aż po poziom świadomej analizy i interpretacji. Znajomość tych mechanizmów pozwala zrozumieć, co tak naprawdę widzimy, jaka jest relacja tego co widzimy bezpośrednio lub poprzez zdjęcia w stosunku do rzeczywistości.
Wśród wielu możliwych tematów są m. in. zobrazowania naziemne, lotnicze i satelitarne, fotografia podwodna, fotografia mikroskopowa i makroskopowa, język wizualny i jego ewolucja, ciągi znaczeniowe formalne i intuicyjne, język obrazów w nauce i w życiu codziennym.
W trakcie ćwiczeń prowadzone będą pokazy różnych technik obrazowania oraz omawiane będą prace uczestników zajęć.
W zależności od zainteresowania i poziomu zaawansowania uczestników możliwe będzie:
- zapoznanie się z analogowymi (własnoręczne wywoływanie materiału światłoczułego) i cyfrowymi technikami fotograficznymi (poznanie technicznych aspektów działania cyfrowych matryc).
- poznanie termografii: zdalnego pomiaru rozkładu temperatury z uwzględnienie zagadnień emisyjności badanych powierzchni
- wykonanie zobrazowań hiperspektralnych obejmujących dziesiątki, setki kanałów spektralnych (kolorów) pozwalających na bardziej szczegółowe różnicowanie badanych zjawisk i obiektów
- zrozumienie zależności obserwowanych cech od skali zobrazowania (od poziomu mikroskopowego do satelitarnego)
- poznanie tajników wykorzystania zdalnie sterowanych platform latających do pozyskiwania informacji obrazowych o środowisku.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Ogólnie: mieszany: w sali i zdalnie w sali i w terenie | W cyklu 2024Z: w sali i w terenie mieszany: w sali i zdalnie | W cyklu 2023Z: mieszany: w sali i zdalnie w sali i w terenie |
Efekty kształcenia
- Znajomość podstaw klasycznego fotografowania.
- Świadomość, czym jest obraz jako nośnik informacji
- Znajomość podstawowych technik obrazowania
- Poznanie zasad percepcji przestrzeni na poziomie inteligencji podświadomej i świadomej (racjonalnej)
- Wykorzystanie obrazu jako z jednej strony narzędzia badawczego, z drugiej jako formy wypowiedzi.
- Zrozumienia pojęcia rozdzielczości czasowych, przestrzennych oraz
spektralnych
Kryteria oceniania
Ocena z ćwiczeń na podstawie wykonanych zadań oraz umiejętności przedstawienia swoich prac.
Zaliczenie wykładów na podstawie egzaminu pisemnego lub ustnego.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Ostrowski M., 1994, Informacja obrazowa, praca zbiorowa, WNT
Ostrowski M., 1996 Informacja obrazowa strategią ewolucji, SCI-ART
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: