Biohydrometalurgia 1400-225BHMET
Treść wykładu: 1. Występowanie metali w przyrodzie. 2. Enzymatyczne i nieenzymatyczne oddziaływanie mikroorganizmów z metalami. - procesy utleniania i redukcji, sorpcja, kompleksacja, kumulacja. 3. Mikroorganizmy autotroficzne i heterotroficzne wykorzystywane w biohydrometalurgii. 4. Mechanizmy biologicznego ługowania metali (redoksoliza, kwasoliza, kompleksoliza. 5. Ługowanie metali w skali przemysłowej. - przegląd instalacji działajacych na świecie.
Treść ćwiczeń:
1. Strategie metaboliczne mikroorganizmów wykorzystywane w biohydrometalurgii.
2. Ługowanie miedzi z siarczków w warunkach kwaśnych z zastosowaniem bakterii chemolitoautotroficznych.
3. Charakterystyka fizjologii wybranych bakterii kwasolubnych.
4. Ługowanie miedzi w warunkach alkalicznych z zastosowaniem bakterii chemoorganoheterotroficznych.
5. Identyfikacja organicznych i nieorganicznych metabolitów bakteryjnych (kwasy organiczne, siderofory, amoniak).
6. Ocena wydajności i bilansowanie procesów biohydrometalurgicznych.
7. Techniki laboratoryjne oraz metody analityczne stosowane w biohydrometalurgii.
8. Podstawy modelowań termodynamicznych i kinetycznych w praktyce
Kierunek podstawowy MISMaP
biologia
biotechnologia
geologia
chemia
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się: Wiedza
Absolwent zna w stopniu pogłębionym wybrane zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu mikrobiologii stosowanej. (S1_W01)
Absolwent stosuje i upowszechnia zasadę interpretowania zjawisk i procesów przyrodniczych w oparciu o dane empiryczne wynikające z prowadzonych prac badawczych i rozwojowych. (S1_W02)
Absolwent zna zasady planowania badań oraz procesów wykorzystujących mikroorganizmy w oparciu o osiągnięcia dyscypliny naukowej przedstawione w literaturze naukowej oraz dokumentacjach technologicznych. (S1_W04)
Absolwent zna i rozumie zasady funkcjonowania urządzeń i systemów technicznych wykorzystywanych w biotechnologii mikroorganizmów, biotechnologii środowiskowej oraz bioremediacji środowiska. (S1_W05)
Absolwent rozumie co oznacza termin przeniesienie/powiększenie skali (S1_W06)
Absolwent rozumie podstawowe uwarunkowania (bio)etyczne i prawne, związane z działalnością naukową, dydaktyczną oraz wdrożeniową w zakresie mikrobiologii stosowanej. (S1_W07)
Umiejętności
Absolwent potrafi formułować i rozwiązywać problemy naukowe i technologiczne poprzez przeprowadzenie eksperymentów, właściwy dobór źródeł i zaawansowanych metod badawczych oraz ich krytyczną ewaluację w świetle posiadanej i zdobywanej na bieżąco wiedzy z zakresu mikrobiologii stosowanej. (S1_U01)
Kompetencje społeczne
Absolwent jest gotowy do krytycznej oceny treści naukowych i popularnonaukowych. (S1_K01)
Absolwent jest gotowy do prowadzenia działań popularyzujących naukę i propagujących komercjalizację wyników badań. (S1_K02)
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania i warunki zaliczenia ćwiczeń: (i) obecność na zajęciach - maksymalna liczba nieobecności – 2 ćwiczenia; (ii) ustna prezentacja wyników uzyskanych na ćwiczeniach - przygotowanie 2 prezentacji. (iii) kolokwium pisemne.
Zajęcia kończą się egzaminem obejmującym materiał z wykładów.
Końcowy egzamin zdalny- test jednokrotnego wyboru użyciem jednego z narzędzi udostępnionych na Uniwersytecie Warszawskim - wymagane minimum - 60% poprawnych odpowiedzi. Dozwolone 2 nieobecności.
Literatura
Donati E., Sand, W. 2007. Microbial processing of metal sulfides.
Springer Dordrecht, The Netherlands
Ostrowski M., Skłodowska A,1996. "Małe bakterie wielka miedź ", SCI-ART. Warszawa stron: 140
Komnitsas, Kostas. 2019, Recent Advances in Hydro- and Biohydrometallurgy. Multidisciplinary Digital Publishing Institute. ISBN 978-3-03921-299-6.
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Część wykładowa będzie prowadzona zdalnie. Ćwiczenia odbędą się stacjonarnie. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: