Analiza biochemiczna 1400-225ABCH
Tematyka referatów: Metody izolowania protoplastów, jąder, chloroplastów, mitochondriów, mikrosomów, aparatu Golgiego, DNA, RNA, białek, lipidów. Różnorodne metody rozdzielania i oczyszczania związków. Chromatograpfia podziałowa, adsorpcyjna, powinowactwa, hydrofobowa, kowalencyjna, na unieruchomionych jonach metali ciężkich, jonowymienna, gazowa, cieczowa, sączenie molekularne, elektroforeza. Dializa i elektrodializa. Promieniotwórczość, izotopy, metody pomiaru radioaktywności, zastosowanie izotopów w biologii. Spektrofotometria w świetle widzialnym, ultrafioletowym i w podczerwieni. Spektrometria mas i rezonans magnetyczny. Wirowanie i ultrawirowanie.
Ćwiczenia: 1. Wyznaczanie masy cząsteczkowej białek metodą sączenia molekularnego. 2. Elektroforeza białek w żelu poliakrylamidowym 3. Potencjometryczne miareczkowanie aminokwasów. 4. Oznaczanie pojemności buforowej. 5. Oznaczanie pK uracylu za pomocą pomiarów spektrofotometrycznych. 6. Izolowanie protoplastów z tkanki miękiszowej liści nagietka. 7. Badanie włączania [1-14C]octanu sodu do kwasu oleanolowego w protoplastach otrzymanych z liści nagietka. 8. Zastosowanie CH314COONa do znakowania steroli w pędach nagietka. 9. Badanie aktywności amoniakoliazy fenyloalaninowej z koleoptyli jęczmienia. 10. Wpływ grup funkcyjnych na właściwości chromatograficzne związków. 11. Badanie struktury flawonoidów metodą analizy spektralnej.
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Biologia – Biologia molekularna
Zna różnorodne techniki i narzędzia badawcze (metody izolowania i charakteryzowania komórek, organelli komórkowych, makrocząsteczek i związków drobnocząsteczkowych), stosowane w naukach biologicznych. (S2_W01)
Zna zasady planowania eksperymentu oraz podstawy stosowania różnych metod analitycznych w biochemii. (S2_W03)
Zna i rozumie zasady funkcjonowania prostej aparatury analitycznej. (S2_W03)
Potrafi pod nadzorem opiekuna naukowego zaplanować i wykonać eksperyment z zastosowaniem poznanych metod analitycznych; umie zaproponować techniki przeprowadzenia wskazanych oznaczeń oraz ocenić ich przydatność dla badanego materiału (S2_U01)
Potrafi zbierać i interpretować dane empiryczne. (S2_U01)
Potrafi dyskutować o zastosowaniach metod analitycznych i poprawnie wnioskować na podstawie danych z różnych źródeł, w tym literatury naukowej i źródeł elektronicznych (S2_U02)
Potrafi pracować w zespole, realizując własne badania i współorganizując pracę całego zespołu (S2_U03)
Wykazuje odpowiedzialność za zagrożenia wynikające ze stosowanych technik badawczych i dba o bezpieczne warunki pracy. (S2_K03)
Biologia – Mikrobiologia ogólna
Zna różnorodne techniki i narzędzia badawcze (metody izolowania i charakteryzowania komórek, organelli komórkowych, makrocząsteczek i związków drobnocząsteczkowych), stosowane w biochemii. (S1_W02)
Zna zasady planowania eksperymentu oraz podstawy stosowania różnych metod analitycznych. (S1_W03)
Zna i rozumie zasady funkcjonowania prostej aparatury analitycznej stosowanej w analizie biochemicznej. (S1_W04)
Potrafi pod nadzorem opiekuna naukowego zaplanować i wykonać eksperyment z zastosowaniem poznanych metod analitycznych; umie zaproponować techniki przeprowadzenia wskazanych oznaczeń oraz ocenić ich przydatność dla badanego materiału (S1_U01)
Potrafi zbierać i interpretować dane empiryczne. (S1_U01)
Potrafi dyskutować o zastosowaniach metod analitycznych i poprawnie wnioskować na podstawie danych z różnych źródeł, w tym literatury naukowej i źródeł elektronicznych (S1_U02)
Potrafi pracować w zespole, realizując własne badania i współorganizując pracę całego zespołu (S1_U03)
Wykazuje odpowiedzialność za zagrożenia wynikające ze stosowanych technik badawczych i dba o bezpieczne warunki pracy. (S1_K04)
Kryteria oceniania
Ocenie podlegają wykonanie i opisy ćwiczeń laboratoryjnych, przygotowanie i wygłoszenie referatu oraz egzamin końcowy.
Warunki zaliczenia zajęć:
uczestnictwo w co najmniej 85% zajęć, aktywny udział w pracach laboratoryjnych, przygotowanie sprawozdań z wykonywanych ćwiczeń (obejmujące opracowanie wyników eksperymentów), przygotowanie i wygłoszenie prezentacji ustnej (seminarium) na temat wyznaczony przez prowadzącego.
Warunki zaliczenia egzaminu:
Egzamin pisemny (opisowy, pytania otwarte). Do egzaminu mogą przystąpić jedynie studenci, którzy zaliczyli ćwiczenia. Warunkiem zaliczenia egzaminu jest uzyskanie co najmniej 50% punktów.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
1. Witkiewicz Z., Podstawy chromatografii Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2004
2. Szcepaniak W. Metody instrumentalne w analizie chemicznej, PWN, Warszawa 2005
3. Kłyszejko-Stefanowicz L. Ćwiczenia z biochemii, PWN, Warszawa 2005
4. Malepszy S., Biotechnologia roślin, PWN, Warszawa 2001
5.Chandra P., Appel W., Metody badawcze stosowane w biologii molekularnej, PWN, Warszawa 1978
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: